Krok za krokom: Jarný reštart trávnika

Presný termín, kedy sa na jar začať venovať trávniku, neexistuje. Závisí nielen od lokality, ale aj od priebehu počasia, najmä teploty a zrážok. Určite je to niekedy na konci marca a v priebehu apríla.

Krok za krokom: Jarný reštart trávnika

Aby sme mohli na trávnik stúpiť bez utuženia pôdy a zabárania sa, pôda nesmie byť premočená, inak napáchame viac škody ako úžitku. I keď sme na jeseň pohrabali lístie, trávnik pohrabeme opäť. Počas zimy odumreli niektoré steblá, vietor na povrch nafúkal odumreté rastlinné zvyšky, možno pribudol mach. Trávnik odburiníme buď úplne, alebo ak nám to tak vyhovuje, ponecháme napríklad sedmokrásky. Po dôkladnom vyhrabaní trávnik pohnojíme štartovacím hnojivom, ktoré má vyšší podiel dusíka zodpovedného za intenzívny rast. Dáme si záležať na jeho rovnomernom rozhodení, inak sa stane, že na miestach, kde bude hnojiva viac, bude tráva rásť rýchlejšia a môže byť aj tmavšia. Po vyhnojení trávnik dôkladne zalejeme.

Pýtate sa, kedy vertikulovať? Vertikuláciu je vhodné aplikovať raz za čas na zhutnených, riedkych trávnikoch, ktoré chceme dostať do kondície bez toho, aby sme trávnik realizovali nanovo. Alebo pravidelne, raz až dvakrát za rok, ak chceme hustý nízko kosený a krásny trávnik. Nahradíme ňou krok hrabania a až po nej trávnik vyhrabeme. Následne na celú plochu rozhodíme trávne semeno s pieskom a začneme s pravidelnou a výdatnou zálievkou. Pozor, po vertikulácii hnojenie odložíme cca o mesiac, trávnik je „zranený“ a hnojivo by ho mohlo spáliť.

S jarným reštartom trávnika súvisí i dosiatie plôšok bez trávy, ktoré vznikajú napríklad ako následok nedostatočne vyhrabaného lístia na jeseň, zimného zošliapania či vypálenia trávy močom domácich zvierat.

Trávnik

Základná jarná starostlivosť o trávnik po zime

1. Z trávnika dôkladne vyhrabeme zvyšky lístia, mach a odumreté časti rastlín.

2. Pomocou starého noža alebo náradia určeného na vyťahovanie buriny vyberieme burinu aj s koreňmi.

3. Okraje medzi trávnikom a záhonmi upravujeme aspoň raz ročne. Vhodný je na to napríklad rýľ, ktorým oddelíme presahujúci trávnik.

4. Trávniku doprajeme takzvané štartovacie hnojivo. Dá sa rozhodiť ručne, no použitie ručného rozmetadla alebo vozíka je presnejšie.

Krok za krokom: Jarný reštart trávnika

Ako opraviť prázdne miesta v trávniku?

1. Prázdne či príliš riedke miesta v trávniku zrýľujeme.

2. Pridáme trávnikový substrát obohatený o piesok, hrabľami ho zapracujeme do pôdy, najmä do vrchnej časti, a zarovnáme.

3. Na pripravenú plôšku vysejeme trávne semeno určené na dosev. Utužíme, buď valcom na trávnik, alebo plochou drevenou latou, ktorú položíme na povrch a stúpneme si na ňu.

4. Čerstvo vysiatym miestam venujeme zvýšenú pozornosť a udržiavame ich permanentne vlhké až do prvého kosenia.

Dosievanie trávnika

Naštartujte váš trávnik po zime

Na jarné naštartovanie trávnika odporúčame použiť AGRO Trávnikové hnojivo Štart. Práve toto hnojivo dokáže vďaka vysokému obsahu dusíka zabezpečiť rýchly štart rastu a regeneráciu trávnika po zimnom období. Obsah fosforu podporí silný a zdravý koreňový systém a vášmu trávniku tak zabezpečíte tú najlepšiu starostlivosť pre jeho správny štart.

Viac informácií na www.agrocs.sk

Krok za krokom: Jarný reštart trávnika

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: AGRO CS | jar | trávnik

Diskusie na tému článku