Hoci je koniec októbra, v našej záhrade je ešte živo. Je čas pripraviť ju na prichádzajúce zimné obdobie. Ak na nič nezabudneme, o svoju záhradu sa počas zimy nemusíme báť.
Čo budeme potrebovať?
Materiál:
- trvalky
- ovocné kry
- vždyzelené kry
- cibule jarných kvetov
- cesnak
- črepník
- bublinková fólia
- vliesová fólia
- jutovina
- špagát
- slama
- sklo
- dolomitický vápenec
- biela páska
- substrát
- domček pre vtáky
Náradie:
- pracovné rukavice
- záhradnícke nožnice
- pákové nožnice
- motyčka
- lopatka
- hrable
- fúrik
- pílka
- rýľ
- prerezávač na trávnik
Náročnosť:*
Čas: celý deň
Ľudia: 2
Obdobie: jeseň
Ktoré práce sú teraz najdôležitejšie?
1. VYSÁDZANIE TRVALIEK
Kým nemrzne, môžeme ešte vysadiť kontajnerované trvalky domáceho pôvodu. Najneskôr však aspoň dva týždne pred súvislými dennými mrazmi.
2. VŽDYZELENÉ DRUHY
Kým udrú mrazy, môžeme do záhona či do veľkého črepníka vysádzať aj vždyzelené druhy. Vnútorné steny črepníka však vystelieme bublinkovou fóliou.
3. VYSÁDZANIE STROMČEKOV
Ovocinárska sezóna trvá až do mrazov. Je ideálny čas na výsadbu voľnokorenných ovocných stromov. V tomto čase však sadíme už len jadroviny.
4. VYSÁDZANIE CIBUĽOVÍN
Až do polovice decembra môžeme vysádzať cibuľoviny na jarný efekt. Sadíme však už len veľké cibule – tulipány a narcisy, ktoré zakvitnú neskôr.
5. VYSÁDZANIE CESNAKU
Aj v úžitkových hriadkach sa dá ešte sadiť. Do hĺbky 8 cm a vo vzájomnej vzdialenosti 10 až 15 cm vysádzame cesnak.
6. REZ TRVALIEK
Odkvitnuté trvalky, ktoré zaťahujú, zrežeme až pri zemi, aby sa v odumretých častiach nešírili choroby. Citlivejšie druhy radšej spätne nastelieme.
7. REZ KVITNÚCICH KROV
Kry, ako je hortenzia metlinatá, tavoľník, nátržník či budleja, zrežeme hlbšie. Naopak, napríklad hortenzii kalinolistej odstránime len suché súkvetia.
8. ŽIVÉ PLOTY
Tie môžeme teraz nechať tak, hlavne tie zo vždyzelených druhov. Dotvarovať môžeme aj tie z opadavých druhov, napríklad z tavoľníka.
9. POKRYVNÉ DRUHY
Rezom upravujeme len opadavé a poloopadavé druhy, ako je napríklad zemolez kapucňový. Mäkké druhy, ako je zimozeleň, nastelieme.
10. TVAROVANÉ KRY
Ukončíme hnojenie draselným hnojivom. Spravíme poslednú úpravu rezom, pričom odstránime len nevyzreté tohtoročné výhony, a zalejeme.
11. VRÚBLE
V decembri môžeme začať odoberať vrúble z ovocných stromov. Režeme zdravé drevo a cca 30 cm dlhé prúty. Tie zviažeme a uložíme v pivnici.
12. ZAVLAŽOVACÍ SYSTÉM
Nesmie v ňom zostať voda, preto sa vypustí a celý rozvod „prefúkneme“ kompresorom. Kvapkovú hadicu schováme pred mrazom do nástelky.
13. CITLIVÉ TRVALKY
Krásnoočká, kokardy či iné trvalky, ktoré by mohli vymrznúť, nastelieme organickým vzdušným materiálom, napríklad aj suchým lístím.
14. VEĽKÉ TRÁVY
Perovec klasnatý, proso perlové i pampová tráva – všetky veľké okrasné trávy zviažeme tak, aby nadzemná časť chránila srdiečko rastliny.
15. POLODREVITÉ KRY
Polodrevité kry, ako sú perovskia, bradavec, levanduľa či mladá hortenzia, potrebujú z náveternej strany ochranu pred mrazivým prúdením vzduchu.
16. NA KMIENKU
Kmienok okrasných druhov chránime v zime pred kolísaním teplôt bielou ochrannou páskou. Tá zabráni mrazovým trhlinám na kôre.
17. KORUNKA
Najcitlivejšie miesto napríklad ruží na kmienku, je korunka a miesto navrúbľovania tesne pod ňou. Zabalíme ju do vzdušného materiálu.
18. CITLIVÉ DRUHY
Druhy, ktoré vymŕzajú, napríklad aukuba, zabalíme do takéhoto ochranného puzdra z materiálu, ktorý je všade poruke – z lístia.
19. VŽDYZELENÉ DRUHY
Vavrínovce, rododendrony výdatne zalejeme a zahalíme do vliesovej fólie, ktorá ich bude chrániť pred zimným slnkom a zníži ich straty vody.
20. MLADÉ RASTLINY
Druhy, ktoré sme vysádzali tento rok a čaká ich prvá zima, radšej zviažeme podobne ako veľké trávy. Odolajú lepšie mrazu aj zimnému slnku.
21. SKALKA
Väčšine druhov v skalke prekáža v zime viac voda ako mráz. Preto ich chránime priesvitným materiálom, ktorý zabráni priamemu dopadu vody.
22. V ČREPNÍKU
Rastliny v črepníku prisunieme k stene na južnej strane, v závetrí. Postavíme ich na kartóny a črepníky obalíme bublinkovou fóliou a jutovinou.
23. OVOCNÉ STROMY
Aj kmene ovocných stromov musíme chrániť pred kolísaním teplôt. Aby nevznikali mrazové trhliny, natierame ich dolomitickým vápnom.
24. JAHODOVISKO
Mráz môže poškodiť krehké srdiečka rastlín, preto jahodovisko nastelieme slamou v hrubej vrstve. Na začiatku sezóny slamu len zhrabeme.
25. TRÁVNIK
Už ho nekosíme, ale pravidelne odpratávame listy. Ak by sme ich na trávniku nechali cez zimu, na jar by sa mohla rozšíriť pleseň snežná.
26. PREREZANIE
Ak je teplý november, môžeme ešte trávnik prerezať tak, že si nastavíme najplytšiu polohu. Nože len povyhadzujú plsť a nerozrežú korienky.
27. DOMČEK PRE VTÁKY
Do novej sezóny myslíme aj na operených pomocníkov. Aby sme ich naučili k nám chodiť, musíme sa o nich v zime postarať.
Posunuté počasie
Po prechodnom ochladení na prelome septembra a októbra môže prísť teplý november. Mnohých prvé skoré ochladenie oklame a v tomto čase majú už takmer jeden a pol mesiaca zazimovanú záhradu. To je veľká škoda, pretože sezóna sa reálne končí až začiatkom decembra a príliš skorým zazimovaním ukrátime seba aj záhradu o cca dva plnohodnotné mesiace fungovania sezóny.
Materiál na zazimovanie
V obchode kúpite vliesovú fóliu, netkanú textíliu a jutovinu. Rovnako dobre môže poslúžiť aj stará textília. Ideálnym materiálom je ten, ktorý je vzdušný, vytvára vzduchovú vrstvu a je ho dostatok. Všetky tieto podmienky spĺňa aj suché lístie, ktorého máte po jesennom upratovaní plný kompostér. Z inej kategórie je PVC fólia či bublinková fólia. Obe sú tiež dobrými izolantami, ale neprepúšťajú vzduch, a preto ich použite len na obalenie neživých častí, napríklad črepníkov.
Ako pripraviť na zimu trávnik
Ten na zimu dokonale pripravíte hnojením draselným hnojivom, ktoré ale aplikujte ešte v októbri. Na zimu nechajte trávnik radšej trocha dlhší a svedomito z neho odstráňte všetky popadané listy. Holé miesta posypte žltým ihriskovým pieskom a na jar ich dosejte. V prípade teplého počasia môžete zvyšky plsti odstrániť aj vertikulačnými hrabľami.
Zazimovanie jazierka
Zostrihajte trávovité druhy na pobreží, a ak je jazierko plytšie ako 80 cm, vypustite ho, vyberte koše s vodnými rastlinami a uložte ich v chladnej a tmavej vlhkej pivnici. Ak jazierko vypustiť nemusíte, pozberajte všetky nečistoty z hladiny. Potom na ňu položte plavák, ktorý zabráni súvislému zamrznutiu hladiny. Aj počas zimy tak bude môcť dochádzať k výmene plynov medzi dnom jazierka a ovzduším.
Exotické druhy
Rozrastené oleandre či iné mediteránne druhy znesú krátkodobo pokles teploty pod bod mrazu aj niekoľko stupňov. Ostrihajte im odkvitnuté súkvetia po prvý pár listov, výdatne ich zalejte a umiestnite v chladnej pivnici, kde ich v tme necháte zimovať bez vody. Prípadne využite skleník či fóliovník a umiestnite ich tam. Tu ich však občas bude treba aj poliať a sledovať, či sa počas teplej a slnečnej zimy „nenaštartujú“ a nezačnú pučať.
Text: Ing. František Laššák
Foto: iStock.com, autor
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, hľadala som cez lupu, ale nenašla - je možné ako ochranu pred mrazom…