Kto by nemiloval prírodu a jej nežných poslov – kvety? Nie každému je však dopriate vlastniť záhradu. Našťastie si vieme svoj kúsok raja vypestovať aj na balkóne či okenných parapetoch.
K dispozícii máme bohatú paletu druhov, od osvedčenej klasiky až po menej bežné, no o to zaujímavejšie druhy.
I v tomto štýle pestovania je spektrum možných druhov a kategórií rastlín veľmi bohaté. Vybrať si môžeme trvalky, ktoré zostávajú na mieste počas celého roka a vonku aj zimujú, potom rastliny viacročné, ktoré je však nutné prenášať na zimovanie do tepla, resp. bezmrazých priestorov a siahnuť môžeme aj po jednoročných rastlinách. Práve tým sa budeme v dnešnom článku venovať bližšie.
Klasické letničky verzus „jednoročky“
Len pre úplnosť si vymenujeme častejšie pestované atraktívne druhy klasických letničiek, ako sú verbeny, lobelky, osteospermum, sanvitália, petúnie, surfínie, gazánie či milované portulaky. Toto sú klasické letničky so všetkými atribútmi – teda hlavne celosezónnym obdobím kvitnutia.
Rastliny, ktoré si dnes predstavíme, sú menej známe aj preto, že nemajú až tak dlhé obdobie kvitnutia. A tak by sa k nim hodilo viac, než označenie „letničky“, výstižnejšie pomenovanie „jednoročky“. Tieto rastliny sú tak málo rozšírené, že nemusí byť celkom jednoduché zohnať ich osivo, avšak je to často omnoho dostupnejšie, ako pokúšať sa zohnať hotové sadeničky. Mnohým pestovateľom nerobí problém vypestovať si vlastné priesady, dokonca viacerí v tomto vidia príležitosť aktívne sa „pohrať“ s predmetom svojej vášne. I radosť a hrdosť z výsledku svojej práce býva v prípade úspechu právom výrazne väčšia.
Nemesia
Ako prvú si predstavíme nemesiu, ktorú vieme v posledných rokoch kúpiť už predpestovanú, na prahu kvitnutia. Zohnať sa dá na trhoch i v obchodoch s hobby a remeselným tovarom. Poskytuje veľkú paletu farieb a veľmi efektné, pomerne dlhé obdobie kvitnutia. Krásne doplní kombinované výsadby a dodá im ozajstný „záhradný efekt“.
Agerát
Ďalším druhom je síce pomerne známy, ale na balkónoch nie tak často vídaný agerát (Ageratum). Táto rastlina sa rovnako ako na záhonoch i v kvetináčoch pýši pomerne vytrvalým kvitnutím. Býva dostupný vo viacerých farbách, obvykle medzi odtieňmi bielej, cez ružovú, fialkavú až po sýte modrasté odtiene.
Čarodejka
Ďalej sa na trhoch objavuje aj Mimulus, alebo čarodejka, veľmi pôvabná a vytrvalá, neopozeraná kráska. Medzi jej rôznymi farbami kvetov je veľmi cenená aj Mimulus aurantiacus, druh s oranžovými kvetmi, ktoré dodávajú žiarivú živosť v kombinovaných výsadbách.
Aksamietnica drobnokvetá
Poslednou z jednoročiek, ktoré si predstavíme a vieme si ju kúpiť na trhoch, je drobný kvietok – aksamietnica drobnokvetá (Tagetes tenuifolia). Ide o príbuzný, avšak botanicky odlišný druh známych a milovaných afrikánov, alebo inak smradľaviek, aksamietnice, fajerušiek a inak nazývanej rastliny.
Tento drobnokvetý druh nielen, že nemá tak neprívetivú arómu, ale dokonca môžeme hovoriť o vôni, ktorá vzdialene pripomína mandarínku. Na rozdiel od klasickej aksamietnice tento druh rastie, ak má dostatok priestoru, ako guľovitý trs, evokujúci úhľadnú kytičku. Máme možnosť vysadiť si rôzne farebné verzie – žltú, oranžovú či červenú.
Očarujúce „chuťovky“, ktoré si môžete vypestovať zo semienka
Spomenutá aksamietnica drobnokvetá tvorí predel medzi tými dostupnejšími a menej bežnými kvetmi. Nasledujúce kvety nemusia byť na trhu až tak dostupné, avšak ich semená pomerne bežne ponúkajú nielen zásielkové obchody, ale nájsť ich môžeme aj v stojanoch obchodov, ktoré predávajú semená. Pestujú sa veľmi ľahko, dalo by sa povedať, že výborne spolupracujú.
Hoci tieto kvety nemajú až tak dlhé obdobie kvitnutia, oplatí sa ich pestovať pre ich punc exkluzivity a nevídaný pôvab.
Trpasličie astry
Na parapet i na balkón sa dokonale hodí i astra, ale vo verzii zvanej „Průhonický trpaslík“. Je to milá skupina trpasličích astričiek, ktoré nám ponúkajú paletu od bielej cez ružové až fialové odtiene, opäť kompaktného polguľovitého spôsobu rastu.
Nevýhodou je, že od výsadby musíme na vykvitnutie istý čas čakať a po hlavnej vlne kvitnutia už veľmi nemajú sklon vytvárať nové kvety. Avšak ich obdobie kvitnutia je vďaka ich pôvabu veľmi efektné a v zmesi rôznych kvetov hodnotne obohatia naše zmenšené záhradky. Je vhodné si ich predpestovať a na konečné miesto ich vysádzame až ako vyspelejšie sadeničky.
Facélia zvončekovitá
Facélia zvončekovitá (Phacelia campanularia) tiež nekvitne veľmi dlho, ale o to vzácnejšie sú jej atramentovo modré kvety. Na parapety a balkóny je ešte vhodnejšia, pretože tu jej krásne kvety môžeme obdivovať zblízka. Tento druh je vhodné vysievať do tých častí kvetináčov a nádob, kde ich chceme pestovať natrvalo.
Hajnička Menziesova
Podobne je vhodná na priamy výsev aj modrokvetá nežná kráska, ktorej názov kultivaru sugestívne vyjadruje jej nežnú povahu – hajnička Menziesova (Nemophila menziesii Baby Blue Eyes). Môžete ju vysiať medzi odkvitajúce cibuľoviny, kde po ich doslúžení prevezme žezlo a jej prevísajúce závoje s kvietkami zaplnia priestor.
Vlčí mak
Kvetina, ktorá je na balkónoch prakticky neznáma, ale pre svoj výrazný pôvab by sa na niektoré bohatšie výsadby hodila, je šľachtený vlčí mak – Papaver skupiny Shirley Poppy. U nás sa dá napríklad zohnať kultivar ‘Falling In Love’. Má všetky pôvaby nespútaného vlčieho maku, zvýraznené ešte systematickou selekciou pri šľachtení.
Môže mať rôzne farby – od bielej, ružovej, červenej až po popolavo sivú. Rovnako rôznorodé môžu byť i kvety – od jednoduchých cez poloplné až plnokveté. Ani táto rastlina nekvitne počas celého leta a tiež ju vysievame na konečné miesto. O čo neobvyklejšie je jej použitie na balkóne, o to fascinujúcejšie tam vynikne.
Popínavý povojník
Ako celkom poslednú nositeľku nevšedných krás spomenieme popínavý povojník, ktorý je k dispozícii v rôznych druhoch a farbách. Za obzvlášť efektné možno považovať jeho modrokveté verzie, osobitne by sme vyzdvihli Ipomoea Flying Saucers.
Ako popínavke jej vyhovuje, ak sa môže šplhať, preto je vhodné pre ne pripraviť vedenie špagátmi. Takúto špagátovú oporu môžeme viesť po stranách balkóna, prípadne pod stropom. Vzniknutý živý lem veľmi efektne obrúbi našu kvetinovú scenériu a navodí dojem úplného ponorenia sa akoby do záhrady.
Aké miesto týmto rastlinám vyhovuje?
Všetky spomenuté druhy majú v obľube slnečné pozície, kde sa naplno môže prejaviť ich neobyčajná krása. Môžeme ich využiť v rôznorodých kombináciách s inými typmi rastlín, záhradnými trvalkami, či dokonca s bylinkami a jedlými rastlinami, ako sú mesačné jahody či iné stálerodiace jahody.
Veríme, že sme vám priniesli nový pohľad na balkónové výsadby, ktoré nemusia byť každý rok len o muškátoch a petúniách. Aj na balkónoch či parapetoch tak môžeme vytvoriť vlastné a každý rok iné zaujímavé záhony.
Text: Martin Kohútek
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Ahojte, mozem dat na balkon begonie? Na ake miesto ich dat a potrebuju nejaky in…