Ktoré rastliny režeme v júli, ako práve teraz rezať vistériu a čo teraz nerezať

Záhrada neúnavne rastie a kvitne, a tak nastal čas dostať pod kontrolu intenzívne rastúce druhy, napríklad vistériu.

Vistéra
Foto: Shutterstock

Naše záhony hýria všetkými farbami, kvitnú ruže, trvalky skorého leta a začínajú sa otvárať kvety druhov neskorého leta. Aj mnohé kry sú práve na vrchole kvitnutia. Viaceré druhy ovocia sa začínajú vyfarbovať a dozrievať. Rastliny rastú najintenzívnejšie začiatkom leta, v júli sa už rast a prúdenie štiav spomaľuje, vďaka čomu budú rezné rany menej „krvácať“. Čo sa týka rezu, tento mesiac sa zameriame na druhy, ktoré rastú mimoriadne rýchlo.

Zároveň odstraňujeme odkvitnuté kvety, ktorých semená už dozrievajú a sú schopné samovýsevu. Inak hrozí, že túto a najneskôr budúcu sezónu ich budeme mať na ploche priveľa. Skracujeme aj neforemné či zavadzajúce mladé výhony stromov a krov.

Letný rez je kľúčový pre bohatú tvorbu kvetov vistérie nasledujúcu jar.
V tomto mesiaci sa dajú rezať aj čerešne a slivky, ktoré už potom v zime nerežeme. Letným rezom predchádzame napadnutiu týchto stromov hubou pevníkovcom purpurovým (Chondrostereum purpureum), ktorá je schopná infikovať čerstvé rezné rany v chladnom období roka.
Ak je v júli sucho, doprajeme drevinám po reze poriadnu dávku zálievky, aby sme im pomohli zotaviť sa a zabránili ich vysychaniu.

Odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Odstrihávanie, vylamovanie či vyštipovanie uhynutých kvetov (najmä pri letničkách, ružiach, ale aj viacerých druhoch trvaliek) bráni rastline vyvíjať plody alebo semená. Takto „ušetrené“ živiny a energiu môže následne využiť na tvorbu ďalších kvetov. Rastlinám, na ktorých chceme obdivovať plody alebo pozberať semená, odkvitnuté kvety, samozrejme, neodstraňujeme.

Rastliny, ktoré režeme v júli

Okrem odstraňovania odkvitnutých kvetov je niekoľko druhov, ktoré je teraz vhodné strihať. Dôvodov môže byť viac, napríklad obmedzenie ďalšieho rastu či vylepšenie tvaru.

  • NÁPRSTNÍKY: Kvetnú stonku po odkvitnutí zrežeme až po bazálnu ružicu listov. Zabránime tak dozretiu semien, ich vysemeneniu a predĺžime tak život rastliny.
  • RUŽE: Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov ruží ich povzbudzujeme v opätovnom kvitnutí.
  • POKRÚTENÁ LIESKA: Lieska obyčajná, kultivar ‘Contorta’, je navrúbľovaná na podpník, z ktorého zvyknú vyrastať rovné prúty. Tie celkom odstránime, inak môže časom podpník prevládnuť a štepená časť odumrieť.
  • SLIVKY A ČEREŠNE: Presvetľujeme ich stromovité a krovité formy. Nové výhonky na prísnejšie tvarovaných slivkách a čerešniach zrežeme približne o dve tretiny na čapík.
Rez odkvitnutých kvetov ruže
Foto: iStock.com

Teraz NEREŽEME

  • RUŽE: Druhy, ako sú Rosa glauca, R. moyesii a R. rugosa, pestujeme pre plody (šípky), preto odkvitnuté kvety neodstraňujeme.
  • RODODENDRONY: Kvetné puky sa na rastline formujú v období, keď sa začnú skracovať dni, preto tieto dreviny teraz vôbec nerežeme.
  • NOVÉ LETNÉ VÝHONY MALÍN: Malinový porast práve zahusťujú nové, mladé výhony, ale zatiaľ ich ponecháme. Ak by sme ich všetky vystrihali, oberieme sa o úrodu v budúcom roku.
  • LYKOVEC: Rastlina rez neznáša, najmä v teplých mesiacoch, ako je júl, pretože ju to stresuje. To môže spôsobiť jej vysychanie až odumretie.

Letný rez vistérie

Vistérie takmer zaručene bohato zakvitnú, ak ich v lete pár týždňov po odkvitnutí ostriháme na čapíky. Keď je rastlina veľmi vysoká, použijeme stabilný plošinový rebrík. Zrezaním veľkej časti nového obrastu ju nielenže udržiavame v primeranej veľkosti, ale navyše vyprovokujeme tvorbu dreva so spiacimi kvetinovými pukmi.

Keď ju vôbec nebudeme rezať, kvitnúť bude iba slabo a jej silné mladé prúty budú schopné prerastať cez strešné škáry, odkvapy a reálne tak môžu poškodiť stavbu, o ktorú sa opiera. Po odkvitnutí necháme rásť nové výhonky asi šesť týždňov, až potom sa pustíme do rezu.

Orezané konáre vistérie
Foto: Shutterstock

Rez rok za krokom

  1. Rastlinu si dobre prezrieme a identifikujeme výhony a vetvičky, ktoré je potrebné odstrániť, napríklad tenké výhonky rastúce priamo z odkvitnutých súkvetí. Medzi lístím hľadáme tenké vetvičky ovíjajúce sa o hrubé konáre a tie odstránime. Zrežeme aj výhonky rastúce nad lianou vysoko dohora.
  2. Pre kvitnutie v ďalšom roku sú dôležité nové mladé výhony. Nájdeme miesto, z ktorého vyrastajú, a odstrihneme z nich toľko, aby ostalo 5 až 7 listov. Bočné výhonky, ktoré prerastajú želaný tvar liany, môžeme celkom odstrániť, rovnako ako staré stonky s kvetmi.
  3. Keď skončíme s rezom, vistéria bude so skrátenými výhonmi vyzerať upravene. Navyše tieto vetvičky (čapíky) s cca 5 listami prinesú budúcu jar záplavu kvetov. Odstránená hromada zelených výhonkov na zemi je nedrevnatá a šťavnatá, a teda vhodná na kompost.

Podobne režeme aj…

Letný rez na čapík je dobrá technika pre mnohé úžitkové rastliny, pretože ním podporíme tvorbu pukov, kvetov a následne plodov v nasledujúcom roku. Vinič, egreše a všetky ovocné dreviny tvarované do kordónov a špalierov sa režú na čapík. Skôr ako pristúpime k rezu, necháme vedľajšie výhonky podrásť, vďaka čomu spevnie samotná rastlina. Prídavným bonusom rezu mladých vetvičiek často býva odstránenie skrútených listov s voškami, ktoré sa najviac vyskytujú práve na mäkkých a šťavnatých vrcholčekoch.

Top tip

Ak chceme dosiahnuť pekný, hladký rez bez rozstrapkaných okrajov, používame čisté a ostré nožnice. To je dôležité pre dobré hojenie reznej rany. Rez vedieme tesne nad listom. Odpočítame 5 až 7 listov na letoraste a zvyšok odstránime. Toto podnieti vistériu k tvorbe kvetných pukov, ktoré rozkvitnú budúcu jar. Rastlina následne smeruje svoju energiu do najvrchnejšie postavených pukov.

Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku