Vďaka svojej chuti, množstvu plodov a zdravotným benefitom sú maliny stálicou mnohých záhrad. Prvým krokom k bohatej úrode je správny rez. Viete, ako na to?
Nie sú maliny ako maliny
Skôr ako chytíte do rúk nožnice, identifikujte, ktorý druh malín v záhrade máte. Klasické odrody kvitnú raz za sezónu a štandardne rodia na dvojročnom dreve. Remontantné odrody rodia na jednoročných výhonoch a môžu kvitnúť a plodiť viackrát za sezónu.
Ako rezať klasické odrody malín
Pre klasické odrody je kľúčový jarný rez. Pustíme sa do neho skoro na jar, ešte pred vypučaním, ale až vtedy, keď nehrozia silné mrazy.
Z porastu najskôr odstránime všetky odumreté, poškodené, slabé a odrodené výhony. Zredukujeme aj počet výhonkov smerujúcich dovnútra kra, aby vzduch mohol efektívne cirkulovať medzi konárikmi a minimalizovalo sa riziko vzniku rôznych ochorení.
Aj mechanicky poškodené konce konárikov môžu byť zdrojom nákazy, preto ich tiež zastrihneme. Ponechané výhony skrátime na dĺžku približne 1,5 metra.
Druhý rez môžeme urobiť po zbere. Odstránime staré konáre, ktoré už plodili, aby sme urobili miesto pre nové výhonky a podporili nasledujúcu úrodu.
Rez remontantných malín
Remontantným malinám vyrašia vždy v jarnom období nové výhony, ktoré do leta zarodia. Úrodu prinášajú až do neskorej jesene a často končia až s obdobím mrazov.
Ich rez je veľmi jednoduchý – skoro na jar odstránime pri zemi všetky vlaňajšie výhony a rastlina vyženie nové.
Prečo odstraňovať všetky výhony? Remontantné maliny zarodia aj na dvojročnom dreve, nevýhodou však je, že zahustia porast a hrozí riziko vzniku hubových chorôb. Ak sa predsa rozhodnete ponechať konáriky z minulej sezóny, odporúčame vybrať a zachovať len pár a ostatné odstrániť.
Preč s burinou
Okrem rezu si maliny vyžadujú aj pravidelné odstraňovanie buriny z porastu. Sú to plytko koreniace kry a buriny im teda jednoducho konkurujú a oberajú ich o vodu a živiny.
Na jar, pred začiatkom novej sezóny, maliny pohnojíme. Použijeme vyvážené hnojivo obsahujúce dusík, fosfor a draslík.
Dobrá rada
Ostré a čisté nožnice sú základ
Ostré nožnice umožňujú presný a čistý rez bez zbytočného poškodenia tkanív rastliny. Vďaka tomu zabraňujú vzniku trhlín, ktoré sú vstupnou bránou pre infekcie.
Výberu správnych nožníc preto venujte dostatok pozornosti. Pri nákupe skontrolujte nielen kvalitu a ostrosť čepele, do úvahy berte aj ergonomický dizajn, hmotnosť, celkovú dĺžku a odporúčanie, na akú hrúbku konárov sú vhodné.
Nožnice po reze vždy vydezinfikujte, aby ste eliminovali riziko prenosu chorôb.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte. Poprosím Vás na červených malinách mám neskutočné množstvo tých veľkých…