Kuna, (ne)vítaný hosť v našej záhrade. Ako s ňou žiť v mieri?

Niektoré živočíchy sa pre svoju vynaliezavosť stali pre nás nielen inšpiráciou, ale aj nočnou morou. A k nim patrí aj ťažko dolapiteľná kuna, hoci v boji proti hlodavcom je veľmi užitočná.

Kuna, (ne)vítaný hosť v našej záhrade. Ako s ňou žiť v mieri?

Jedným z najbežnejších cicavcov, s ktorými sa môžeme stretnúť v záhrade, dome alebo v rôznych prístavkoch, je niektorými milovaná, inými nenávidená kuna skalná (Martes foina). Jej prítomnosť v dome či na pozemku naznačia prazvláštne zvuky šíriace sa z povaly, rozhryzená tepelná izolácia chaty či poškodená kabeláž pod kapotou auta. To sú už reálne škody, ktoré nám nielen prekazia plány, no prinútia nás i k neočakávaným finančným výdavkom. Otázka otázok vtedy znie: ako sa kuny zbaviť?

Žije takmer na celom Slovensku

Kuna skalná dorastá do veľkosti približne 50 cm. Vďaka hmotnosti až 2 kg tak môže pripomínať mladú mačku. Vyskytuje sa takmer na celom území Slovenska, pričom preferuje otvorenú krajinu. Okrem kamenistých brál sa kunám zapáčilo aj v okolí ľudských príbytkov. Bodaj by nie, nachádzajú tu dostatok úkrytov, minimum predátorov, no najmä dostatok potravy. Radia sa k mäsožravcom. Primárne osídľujú už vytvorené dutiny a vlastné nory si nehĺbia. Lesom sa však vyhýbajú, v týchto biotopoch žije ich príbuzná kuna lesná (Martes martes).

Kuna, (ne)vítaný hosť v našej záhrade. Ako s ňou žiť v mieri?

Dožíva sa 10 rokov

Kuny žijú pomerne samotársky život. Výskumy ukázali, že jeden jedinec dokáže počas života využiť areál s veľkosťou až 50 ha. Stretávajú sa v čase párenia, ktoré nastáva v letnom období. Vtedy môže záhradkárov prekvapiť hlasné pišťanie, ktoré akt párenia sprevádza. Trvať to môže aj dlhšie ako hodinu. Samica býva gravidná 9 mesiacov a zvyčajne v predjarnom období rodí 2 až 6 slepých mláďat. Zo začiatku sa o ne starajú obaja rodičia, no v neskoršom veku už iba matka. Pohlavne dospievajú po 3 rokoch. V prírode sa dožívajú približne 10 rokov, no v zajatí sú známe jedince, ktoré žili úctyhodných 18 rokov.

Aktívna najmä v noci

Kuny sú aktívne najmä v podvečerných hodinách a v noci, cez deň len minimálne. Najvyššiu aktivitu dosahujú v čase splnu. Okrem vyhľadávania potravy trávia množstvo času skúmaním svojho teritória. Práve počas prieskumu sú schopné spôsobiť aj škody na majetku. Na starších vozidlách často prehrýzajú káble. Tento jav bol spájaný najmä s pridávaním rybieho tuku do mazív a olejov. Rôzne predmety vo svojom okolí hryzú aj preto, lebo skúšajú a učia sa, čo je jedlé a čo nie. Azda najznámejší prípad neželaného pôsobenia kún bolo poškodenie elektroniky vo Veľkom hadrónovom urýchľovači častíc (CERN) vo Švajčiarsku.

Kuna, (ne)vítaný hosť v našej záhrade. Ako s ňou žiť v mieri?

Mäsitý jedálniček

Potravová ponuka kún skalných je mimoriadne rozsiahla. Primárne sa živia vtáčatkami a vtáčími vajíčkami, ktoré vyhľadávajú na zemi, ale aj v dutinách stromov. Veľmi rady si zgustnú i na hlodavcoch, a to najmä myšiach a potkanoch. Táto vlastnosť je taká významná, že v čase, keď na území Európy neboli rozšírené mačky domáce, využívali pôvodní obyvatelia na boj proti hlodavcom okrem užoviek stromových práve kuny. Nemajú problém uloviť aj obojživelníky a plazy, naopak, v daždivom počasí konzumujú aj dážďovky. Sú schopné dokonca vyhrabať aj hniezda čmeliakov a ôs, pochutnávajú si na ich larvách.

V okolí ľudských sídiel nepohrdnú ani mladými holubmi, ani odpadkami v smetných košoch. Samy sú korisťou najmä líšok a dravých vtákov. A hoci nám ich hravé a zvedavé povahy môžu spôsobovať vrásky na čele, pre ich mimoriadny apetít pri love hlodavcov ich považujeme za užitočné.

Kuna

Rady biológa

Biológ radí, ako vychádzať s kunami v mieri:

  • Dosiaľ najlepšie riešenie, ako odohnať kuny z priestoru chaty alebo domu, je prevencia. Na trhu síce jestvuje množstvo rôznych chemických prípravkov, ktoré môžu pomôcť s ich odplašením, nefungujú však spoľahlivo na všetky jedince. Najlepšie riešenie je utesniť všetky otvory pevným králičím pletivom. Predtým sa však uistíme, či v interiéri nie sú vtáky, netopiere alebo samotné kuny, ktoré by sme týmto zásahom uväznili.
  • Pri boji s drobnými cicavcami nepoužívame lepivé pásy. Ich veľkou nevýhodou je, že prichytený živočích umiera nesmierne dlho na hlad a dehydratáciu. Aj z toho dôvodu sa na tieto účely už na našom trhu neponúkajú. Obzvlášť nebezpečné je ich použitie priamo v záhrade, kde takýmto spôsobom môžeme nechcene zabiť i vtáky alebo iné drobné cicavce.
  • Kuny veľmi ľahko nachádzajú potravu aj vo vtáčích búdkach. Pri ich konštrukcii na to dbáme. Odporúča sa na prednú časť búdky (tam, kde sa nachádza vletový otvor) použiť aspoň dve dosky. Dôsledkom je, že kuna so svojou zvedavou prednou končatinou nedosiahne na vtáča či vajíčko, keďže sa predĺži vstupný otvor.

 

 

Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie