Máte averziu k pavúkom? Vedzte, že existuje hmyz, ktorého sa boja aj tieto osemnohé predátory. Spoznajte samotársky žijúce kutavky, priateľky všetkých záhradkárov arachnofóbov.
Kutavky sa často nazývajú aj samotárskymi osami. Majú zväčša štíhle telo, ktoré pokrýva len minimum chĺpkov. Ako predátory ich nepotrebujú, pretože husté ochlpenie sa vyvinulo až pri druhoch, ktoré zbierajú ako potravu peľ z kvetov rastlín.
V tejto skupine nachádzame pomerne málo druhov – v celej Európe niečo vyše 70, pričom na Slovensku len asi 15. Väčšina z nich žije pomerne nenápadne a v našich záhradách by ich mohol mať problém objaviť aj skúsený entomológ.
Džbány s prekvapením
V posledných rokoch sa v diskusiách na sociálnych sieťach pomerne často vyskytujú otázky, ktoré sa týkajú zaujímavého fenoménu. Ide o nájdenie hlinených valčekov (džbánov) s veľkosťou približne dva centimetre, či už vnútri chaty, bytu alebo v zákutiach záhrady.
Tieto valčeky sa vyskytujú vo väčšom počte rozmiestnené samostatne, v skupinách alebo pozliepané do jednoliatych útvarov. Ak sa ich pokúsime odstrániť alebo ich nechtiac rozbijeme, narazíme na jedno veľké prekvapenie. Môžu byť plné nehybných pavúkov.
Tieto diela majú na svedomí kutavky z rodu Sceliphron, ktorých u nás žije šesť druhov, z toho dva sú nepôvodné. Najčastejšie nachádzame práve tieto nepôvodné druhy: S. curvatum zo Strednej Ázie a S. caementarium zo Severnej Ameriky. Veľmi dobre si zvykli na život v okolí ľudských sídiel a nerobí im problém zahniezdiť v rámoch okien, pod odkvapom či na tráme altánku.
Aj keď dosahujú pôsobivé rozmery (do 3 cm), nemusíme sa ich báť, svoje žihadlo používajú len v nutnej sebaobrane. Slúži im najmä na paralyzovanie pavúkov, ktoré aktívne lovia. Nezabijú ich, no vpichnú im jed, ktorý ich natoľko ochromí, že nie sú schopné pohybu ani inej aktivity. Takéto pavúky si následne prenášajú do hniezd v podobe džbánov, ktoré budujú z ílovitej pôdy.
Do jednej hniezdnej bunky vložia toľko pavúkov, koľko sa zmestí. Po naplnení komôrky do nej nakladú vajíčko. Z neho sa vyvinie larva, ktorá postupne požiera všetky tieto pavúky. Potrava vydrží čerstvá pomerne dlho, keďže pavúky sú schopné prežiť bez potravy celé týždne. Keď sú larvy veľké a všetka potrava je skonzumovaná, zakuklia sa a po zime sa z nich liahne nová generácia kutaviek.
Lovca švábikov
Odlišnú stratégiu volia vzácne kutavky Ampulex fasciata, ktoré sa vyskytujú v prostredí so starými mohutnými dubmi. Špecializujú sa na lov švábika (Ectobius) vyskytujúceho sa v listnatých lesoch.
Svoju korisť ochromia žihadlom, ale len tak, že ešte dokáže chodiť, no iba tam, kam ho kutavka ťahá pomocou hryzadiel. Takto ho zatiahne do vopred objavenej pukliny v dreve, kde naň nakladie vajíčko. Popritom mu odhryzne časť tykadiel, aby stratil orientáciu v priestore. Následne dutinu uzavrie úlomkami dreva a odchádza hľadať ďalšie obete.
Z vajíčka sa na švábikovi vyliahne larva, ktorá najskôr vyciciava tekutiny z jeho tela, podobne ako saje kliešť krv. Neskôr sa doň prehryzie a živí sa vnútornými orgánmi. Životne najdôležitejšie časti tela zožiera až na koniec vývinu, aby švábik vydržal čo možno najdlhšie nažive. Po zakuklení larvy sa vyvinie nový jedinec, ktorý vyletí hľadať ďalšie švábiky a cyklus sa opakuje.
Vysadená na kobylky
Novým nepôvodným druhom našej fauny je krásne kovovomodro sfarbená kutavka druhu Isodontia mexicana, ktorá k nám bola zavlečená zo Strednej Ameriky. Prvýkrát bola na Slovensku zistená v roku 2015.
Tento druh kutavky loví lúčne koníky a kobylky. Dosiaľ nie je známe, či a ako môže ovplyvniť našu faunu, no je isté, že s postupujúcou klimatickou zmenou môžeme v budúcnosti očakávať príchod ďalších nových druhov kutaviek.
Rady biológa: Čo robiť, keď objavíme hlinené hniezda?
- Pokiaľ vám na pozemku zahynie väčší strom a pre drevo nemáte využitie, po spílení konárov ponechajte mŕtvy peň na mieste. Bude stáť ešte mnoho rokov, pričom sa stane domovom pre stovky druhov živočíchov vrátane už čoraz vzácnejších druhov chrobákov, samotárskych včiel či vtákov. Domov tu nájdu aj kutavky a iné predátory, čo prispeje k ekologickej rovnováhe na vašom pozemku.
- Ak nájdete hlinené hniezda kutaviek, sami dokážete určiť, či sú ešte plné pavúkov alebo už nie. Pokiaľ je jedna strana jednotlivých džbánov otvorená, kutavky už vyleteli a pozorujete iba hlinené zvyšky hniezda. Pokiaľ sú obe strany uzatvorené hlinou, vnútri sa pravdepodobne ešte nachádza živý plod kutaviek.
- Pokiaľ v interiéri nájdete lietať kutavku, je pravdepodobné, že už si niekde buduje hniezdo, alebo naň hľadá miesto. V tomto prípade stačí počkať, kým kutavka odletí a zavrieť okno, alebo iné otvory v miestnosti tak, aby sa už nevedela vrátiť. Priestor je potrebné mať uzatvorený aspoň jeden deň. Za ten čas si kutavka nájde iné stanovište, kde začne opäť budovať hniezdo.
- Je na vás, či hniezda kutaviek odstránite alebo nie. Napokon vo väčšine prípadov ide o nepôvodný druh živočícha. Ak vám je ľúto hniezda zničiť, dajú sa pomocou špachtle opatrne zoškrabnúť z povrchu a premiestniť na iné stanovište.
Galéria k článku
Text: Mgr. Adrian Purkart
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…