Kvietky, ktoré menia farbu: Spoznajte neodolateľnú lantanu

Poznáte lantanu? Je to okrasná rastlina kríkovitého vzrastu, obľúbená najmä vďaka dlhému kvitnutiu. Poradíme vám, ako ju správne pestovať.

Kvietky, ktoré menia farbu: Spoznajte neodolateľnú lantanu

Krásna, ale jedovatá

Atraktívnosť lantany menlivej (Lantana camara) spočíva najmä v netradičnej hre farieb súkvetí. Jednotlivé kvietky sa otvárajú zvonku smerom dovnútra, pričom napríklad pri rozkvitnutí sú krásne žlté, a postupne sa menia na sýto oranžovú. Existujú aj odrody s červenými, ružovými a bielymi tónmi farieb. Kvety sú lákadlom pre motýle. Súkvetie po odkvitnutí odstrihneme, inak dozrú čierne guľaté plody so semenami a rastlina bude menej kvitnúť. Pozor, je celá jedovatá.

V domovine invázna

Lantana je ker s mierne prevísajúcimi vetvičkami a na dotyk drsnými listami. Pochádza z tropických oblastí Ameriky, kde dorastá do výšky cca 2 m. Dostala sa i do trópov Ázie a Afriky, kde sa správa invázne. U nás takéto niečo nehrozí, keďže neprezimuje. V strednej Európe ju pestujeme ako nepravú letničku, vysádzanú do kvetináčov buď samostatne, alebo v kombinácii s inými letničkami. Kvitne cca od mája do októbra.

Lantana

Ako a kde pestovať lantanu

Vyžaduje ľahšiu výživnú pôdu, napríklad substrát pre kvitnúce balkónové rastliny. Vyhovuje jej teplé a slnečné stanovište. Počas sezóny ju zalievame tak, aby príliš nepreschla, no nesvedčí jej ani trvalé zamokrenie. Na nedostatok vody reaguje vädnutím kvietkov, čo rýchlo spozorujeme a napravíme. Do zálievky pridávame aj tekuté hnojivo podporujúce kvitnutie. Prezimovať ju možno podobne ako muškáty, v svetlej miestnosti s teplotou 10 ⁰C a so zníženou dávkou zálievky. Hneď na jar zrežeme výhony na približne 10 – 15 cm, čo podporí tvorbu nových kvitnúcich vetvičiek.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: kry | lantana | letničky

Najnovšie diskusie