Milovníci rastlín sú rôzni. Niektorí sa špecializujú na určitú kategóriu, zatiaľ čo iní majú radi rozmanitosť. Je bežné, že napríklad pestovateľ mäsožraviek má slabosť aj pre orchidey alebo pestovateľka afrických fialiek si obľúbi aj pár kaktusov.
Nielen kaktusári, ktorí sa na ne špecializujú, si môžu dopriať potešenie z kvitnúcich kaktusov. Práve na tieto druhy sa zameriame a predstavíme si tie, ktoré zvládnu aj bežné podmienky.
Rodina kaktusov je veľmi rozsiahla, keďže pochádzajú z rôznych typov biotopov a sú stavané na rôzne podmienky. Nájdeme tu druhy, ktoré sú schopné dorastať ako veľmi veľké stromy, tzv. „Saguaro“ (Carnegia gigantea), ktorého najvyšší nameraný exemplár mal 23,8 metra. Alebo miniatúry, ktoré ani v konečnej veľkosti nepresiahnu pár centimetrov v priemere, ako je napríklad Blossfeldia liliputana.
Niektoré druhy sú veľmi odolné, dokonca mrazuvzdorné, zatiaľ čo iné sú výzvou aj pre dlhoročných pestovateľov. Existujú tiež výrazne otŕnené druhy, ktorých telá sú takmer skryté pred ostňami, ale aj také, ktoré si môžete „pomojkať“, pretože vôbec nepichajú.
Kvitnúce kaktusy
Čo sa týka schopnosti kvitnúť, je to u kaktusov rovnako veľmi pestré a nie každý druh nám prinesie aj kvety. Mnohé z nich sa pestujú pre radosť, aj keď nekvitnú, respektíve kvitli by až po 45 – 50 rokoch (napríklad „svokrina stolička“ Echinocactus grusonii) alebo vôbec (spomínaná Carnegia či Cereus peruvianus f. monstrosa).
Existuje však mnoho takých, ktoré kvitnú každoročne a bohato. I v tejto skupine sú druhy so špecifickou starostlivosťou, ktorú im môžu poskytnúť len skúsení kaktusári. Neváhajú im vytvoriť podmienky, ako je skleník alebo veľmi precízne vyladené svetelné a teplotné pomery.
Správne zimovanie je kľúčom ku kvitnutiu
Základom pre dobré kvitnutie je zimovanie, prekvapivo v inom období, ako je doba kvetu. Kaktusy, ktoré sú správne zimované, teda celkom bez vody a v chlade cca 6 – 12 °C, sa lepšie „naladia“ na kvitnutie. Ak nemáme pre ne zimovisko, existujú aj menej náročné druhy, ktoré nám odpustia aj bytové podmienky za predpokladu, že budú úplne bez zálievky.
Biskupská čiapočka a Hamatocactus
Bez problémov prezimuje napríklad pomerne známa „biskupská čiapočka“ (Astrophytum myriostigma), ktorá počas vegetačnej sezóny dokáže opakovane vytvárať hodvábne žlté kvietky. Podobne tolerantný a ku kvitnutiu ochotný je aj Hamatocactus (Ferocactus setispinus či H. hamatacanthus). Opäť vytvára žlté kvety s hodvábnym leskom a červeným stredom.
Veľmi rozšíreným druhom je Echinopsis subdenudata, ktorý i pri teplom zimovaní poteší opakovanými, pomerne veľkými „trúbkami“ bielych kvetov, často väčšími ako samotná rastlina.
Drobnejšie kvitnúce druhy
Medzi drobnejšie kvitnúce druhy s menej nápadnými kvetmi patria kaktusy z rodu Mammillaria – M. gracilis a M. prolifera. V domácich kvetinárskych kútikoch sa vyskytujú už od samotného počiatku pestovania kaktusov na našom území, a to už viac ako 100 rokov.
Oba kaktusy výrazne odnožujú a ich kvitnutie je síce časté, ale veľakrát ho prehliadneme, pretože kvietky sú drobné, bielo-žltej farby. V prípade M. prolifera sú o to nápadnejšie plody, ktoré po dozretí získajú výraznú červenú farbu. Podobne ako sviečky na narodeninovej torte zdobia hlavičky v trsoch týchto rastlín. Plody sú dokonca jedlé a chutné, čo nie každý vie.
Okrem rodu Mammillaria sú aj ďalšie roztomilé druhy rodu Rebutia či Lobivia. Vyžadujú však náročnejšie podmienky, najmä chladné zimovanie.
Tradičný druh echinopsis
Tradíciu pestovania kaktusov u nás má aj iný druh Echinopsis – E. oxygona a E. eyriesii. Majú podobný habit a kvety ako spomínaný E. subdenudata, avšak ten je v kultúre pomerne nový.
Tieto tradičné druhy poznáme z mnohých dvorov a okien, kde priťahujú pozornosť nápadnými a niekedy početnými kvetmi v bielych alebo ružových odtieňoch. Často sú to tiež hybridy. Kvitnú podstatne bohatšie, ak majú chladné (a suché) zimovanie.
Fylokaktusy alebo inak listové kaktusy
Nezabudnime ani na fylokaktusy (Epiphyllum), ktoré sú svojím charakterom odlišné od ostatných kaktusov. Niekedy sa im hovorí aj „listové kaktusy“, hoci ich listy sú v skutočnosti premenené stonky a za atrofované zbytky listov sa považujú ich jemné ostníky.
Ak je fylokaktus v dobrej opatere, kvitne naozaj kráľovsky. Kvety sú veľké, nápadné, často v úžasných farebných odtieňoch a vo veľkom počte. Veľmi často ide o rôzne hybridy, keďže v prvej polovici minulého storočia bolo ich šľachtenie populárne. Ako pôvodný druh sa uvádza E. oxypetalum a E. anthonyanus.
Dnes sa môžeme dostať aj k druhom, ktoré boli v minulosti nedostupné a vyniknú nielen nápadnými kvetmi, ale aj atraktívne tvarovanými listami, ako Epiphyllum anguliger či E. chrysocardium. Foto si môžete pozrieť v galérii. Vyžadujú však o niečo teplejšie zimovanie. Občas sa kvety opelia a vytvoria sa plody, ktoré sú po riadnom dozretí tiež jedlé a veľmi chutné.
Obľúbené vianočné a veľkonočné kaktusy
Pre úplnosť spomenieme aj tzv. vianočné kaktusy, kaktusy vďakyvzdania a ich sesterský typ veľkonočné kaktusy,. K nim sa nám hodia aj rovnako epifyticky rastúce Rhipsalisy či Hatiora. Tieto druhy sú dobre známe a podmienky zimovania sa ich netýkajú. Pestujeme ich celoročne v teple a s pravidelnou zálievkou. Pre všetky zároveň platí, že kvitnú viac-menej ochotne.
Spomínané druhy nájdete v ponuke kvetinárstiev, obchodných sietí alebo ideálne u pestovateľov a zberateľov. Kvety kaktusov sú síce veľmi krátkodobým, ale obdivuhodným úkazom. Veríme, že vďaka nášmu článku a zobrazení daných druhov si aj bez veľkej odbornosti vyberiete kaktus, ktorý bude ochotne kvitnúť aj vo vašich podmienkach.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň, mám taký menší problém. Môj kaktus začal až veľmi rýchlo rásť v tomto…