Jarou nás sprevádza vôňa rozkvitnutých stromov, taká jedinečná a nenapodobiteľná v tomto ročnom období. Onedlho si pochutnáme na prvých plodoch našich záhrad. Skúsení záhradkári väčšinou nemajú problém priradiť kvet k plodu. Skúsite si preveriť svoje vedomosti, alebo stavíte na istotu?
Pochádza zo Zakaukazka. Na Slovensku sa pestuje skôr ako kuriozita vo vinohradníckych oblastiach. Plody sa dajú výborne zužitkovať na výrobu kompótov a džemov.
Sladké, nežné, ružové sú kvety stromu s obľúbeným ovocím. Nie každému je po chuti, no má svoje pevné miesto medzi naším domácim ovocím.
Na Slovensku sa vyskytuje len ako pestovaná rastlina, a to v troch druhoch. Výzorom je podobná malinám, chuťou jahodám. Tušíte, o aký plod ide?
Opadavý ker, ktorý nájdeme v nejednej záhradke. Má nenápadné kvietky, ktoré sa objavujú po jednom v pazuchách listov. Jeho plodom sú:
Kvety sú malé a nenápadné, uzavreté v hruškovitom útvare s malým otvorom pre opelenie. Figa sa však môže vyvinúť aj bez opelenia.
V súčasnosti nesmierne populárna izbová rastlina má špecifické a výrazné listy. Jej názov je Monstera. A hoci v našich domácich podmienkach sa tešíme z jej dekoratívnych listov, v trópoch dokáže majiteľov obdariť aj chutnými plodmi. Tie majú špecifickú chuť pripomínajúcu:
Málokto vie, že Monstera deliciosa (monstera skvelá) v trópoch vytvára jedlé plody, ktoré svojou chuťou pripomínajú ananás.
Jeho kvietky sa menia na plody podobné čučoriedkam. Kvety sa objavujú začiatkom jari, plody ponúka v lete. Riedke drevité kríky alebo malé stromy sú významné najmä pre divoké zvieratá. Tušíte, čo sa skrýva pod názvom Amelanchier?
Chutný plod dozrieva na ovocnom strome s názvom ebenovník rajčiakový. Pochádza z Číny, kde rastie až do nadmorskej výšky 1 200 m. Tušíte, aký plod vyrastie z tohto kvetu?
Vedeli ste, že tento druh a jeho plody sú označované niekoľkými názvami? Hovorí sa im hurmikaki, kaki, hurma, churma, medové jablko či persimmon, v Česku tomel.
Nezameniteľná vôňa týchto kvetov nenechá nikoho na pochybách. Ide o najrozšírenejší druh kríkov v strednej Európe.
Zrelé plody obsahujú flavonoidy (rutín), antokyanové glykozidy, silice, cukry, kyseliny, triesloviny, pektíny, aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B6, C, betakarotén, kyselinu listovú, draslík, vápnik, fosfor. Nezrelé plody (ale i ďalšie časti dreviny) a surové zrelé plody sú mierne jedovaté.
Svoj pôvod má v Somálsku. Oddávna je symbolom plodnosti. Plody sú sladkokyslé a aromatické, dozrievajúce v skorej jeseni.
Rastlina vo svojej domovine dorastá až do výšky okolo 5 m. V našich podmienkach ale také rozmery väčšinou nedosiahne a pomerne dlhý čas si drží výšku okolo 1 m.
Tŕnistý ker, ktorého plody skrývajú množstvo vitamínu C snáď ani nemusíme predstavovať. Tipnete si správne, o aký ker ide?
Plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktoré sa v prípade šetrného spracovania prenáša aj do výrobkov. Ďalej obsahujú širokú paletu farbív, vitamíny D, E, F, K, P, provitamín A, celý rad vitamínov B, sacharidy, organické kyseliny, vysoký podiel železa, flavonoidy, karotenoidy, vysoký podiel oleja a ďalšie nepreberné množstvo cenných nutričných látok.
Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…