Otestujte sa! Náš jesenný kvíz je doslova zmesou plnou farieb, vôní a radosti. Okrem otázok skrýva množstvo zaujímavých informácií.
V súčasnosti sa pestuje predovšetkým ako korenina. Používa sa do omáčok, polievok, šalátov či pri nakladaní zeleniny. Výborný je aj na dochutenie rýb. Rímski gladiátori si ním pred zápasom údajne natierali ruky a nohy na posilnenie svalov. Viete, o akú rastlinu ide?
Kôpor voňavý je jednoročná aromatická bylina pochádzajúca z východnej oblasti Stredozemia a zo západnej Ázie. V minulosti sa využíval proti kašľu, bolestiam hlavy či v podobe mastičiek. Rímski gladiátori si ním naozaj pred zápasom natierali ruky a nohy na posilnenie svalov.
V tropických amazonských oblastiach Južnej a Strednej Ameriky rastie strom s názvom Croton lechleri. Živica z neho má antimikrobiálne, antibakteriálne, antimykotické a antivírusové účinky. Výborne pomáha aj pri problémoch s močovými cestami. Viete, ako sa nazýva?
Šťava resp. živica stromu je pomenovaná ako dračia krv. Medzi kmeňmi juhoamerickej amazónie má dračia krv dlhoročnú tradíciu, indiáni ju používali takmer všetky zdravotné problémy. Stáročia boli miazgou stromu natierané rany, kožné problémy či poštípania hmyzom. Dračia krv sa používala aj pri problémoch s dýchacím ústrojenstvom, tráviacim traktom, pohlavných orgánov a pohybového ústrojenstva. Sýta červená farba ju predurčovala aj na farbenie kože a rituálne obrady.
Čerstvé plody tejto rastliny majú z ovocia najvyššiu antioxidačnú aktivitu. Majú vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov. Plody stimulujú krvný obeh, zabraňujú vzniku zrazenín, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, krvný tlak a majú výrazné protizápalové účinky. Hoci sú trpké, v medicíne majú obrovský potenciál. Viete, o aký plod ide?
Pozor! Aróniu je vhodné konzumovať v malých dávkach, najlepšie jednu polievkovú lyžicu denne. Nie je vhodná pre tehotné ženy a malé deti.
Obsahuje 25 krát viac vitamínu C ako pomaranč. Rakytník patrí medzi rastliny s najvyššou výživovou hodnotou na svete. Na pokrytie dennej dávky vitamínu C stačí iba jedna rakytníková bobuľa. Okrem vitamínu C obsahuje veľa vitamínu A, D a B, je preto výborných liekom na všetky jesenné nachladnutia. Ktorú časť rastliny používame na liečebné účely?
Rakytník je výnimočný aj tým, že je použiteľný celý, bezo zvyšku. Plody, listy, semená, kvety, kôra i koreň, to všetko je pre ľudský organizmus prínosom.
Šípky sú našou najtradičnejšou zásobárňou vitamínu C na jeseň a zimu. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C podporujú imunitu, pôsobia proti chrípke, prechladnutiu, sú účinným antioxidantom. Pôsobia močopudne a tak sú vhodné aj pri infekciách močových ciest a obličiek. Traduje sa, že čas zberu šípok určujú prvé mrazy. Je to naozaj tak?
Traduje sa, že čas zberu šípok určujú prvé mrazy. Tento fakt však nemá nič spoločné s obsahom vitamínov. Pokiaľ ich zbierate na sušenie a čaj, práve v skorej jeseni majú najvyšší obsah vitamínu C. Šípky zbierané po prvých mrazoch sú, naopak, ideálne na prípravu šípkového lekváru, sú dozretejšie a sladšie.
Rozmarín má nepopierateľne antiseptické účinky, pôsobí antibakteriálne, pomôže ako dezinfekcia pri ranách a kožných chorobách a využiteľný je aj v podobe dezinfekčnej ústnej vody. Preukázateľne zlepšuje kognitívne funkcie. V minulosti bol rozmarín známy ako jeden z mála dezinfekčných prostriedkov. Verilo sa, že rozmarín chráni proti...
V minulosti využívali rozmarín pri príprave jedál, či ako kadidlo. Rozmarínové obklady slúžili ako prostriedok na liečenie svrabu a iných kožných chorôb. Rozmarínové vetvičky zavesené na krku zas mali slúžiť ako ochrana proti moru.
Viete, ktorá rastlinka má ľudový názov "Koreň svätého Petra"?
Čakanku nazývali ľudia v minulosti „Koreňom Svätého Petra“, pretože sa vykopávala zo zeme práve na sv. Petra. Ľudia verili, že len vtedy poslúži ako kúzelný elixír lásky.
Kapucínka je snáď najznámejším prírodným antibiotikom. Má silné širokospektrálne antibiotické účinky. Poradí si so streptokokmi, stafylokokmi, ale aj so salmonelou. Kapucínka obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a tak významne posilňuje imunitný systém. Viete, odkiaľ pochádza?
Kapucínka lieči pľúca, pomáha pri suchom a dráždivom kašli, pomáha rozpúšťať hlien. Účinne dezinfikuje rany, pôsobí proti mikroorganizmom, ktoré môžu vyvolať zápal. Pomôže aj pri spáleninách. Je tiež výborným pomocníkom pri zápale močových ciest.
V ktorom storočí sa začal v pivovarníctve používať chmeľ?
V pivovarníctve sa chmeľ začal používať od 8. storočia, kedy prišli nemeckí mnísi s myšlienkou pridávať ho do piva.
Trvalka s výraznými žltými kvetmi a lesklými listami. Jej konzumácia dráždi tráviaci trakt, vyvoláva hnačku a kŕče v bruchu. Ktorá rastlina sa využíva vo farmácii napriek tomu, že je celá jedovatá?
Výťažky z alamandy sa využívajú aj vo farmácii, pretože má antibakteriálne a antileukemické účinky a to aj napriek tomu, že je celá jedovatá! Konzumácia alamandy dráždi tráviaci trakt, vyvoláva hnačku a kŕče.
Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte, Vietem mi prosím poradiť čo je toto za bylinku? Múdre aplikácie vravia,…