Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci

Letničkám to pristane nielen v záhone, ale aj v druhovo bohatej kytici či v aranžmánoch. Vyrobte si s nami vypichovaný veniec z čerstvých kvetín priamo zo záhrady.

Vypichovaný letný kvetinový veniec
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Na jeho výrobu budete potrebovať iba podložku s aranžovacou hmotou a nožnice. Hmotu v rôznych tvaroch vrátane venca s podložkou zakúpite v niektorých záhradných centrách alebo záhradníctvach či na internete. Pri kúpe aranžovacej hmoty si vyberte typ určený na aranžmány živých kvetov. Má zelenú farbu a je nasiakavý pre vodu. Existuje aj aranžovacia hmota sivej farby, tá je však nenasiakavá, pretože je určená výhradne na aranžovanie sušených či umelých kvetov.

Už raz použitá aranžovacia hmota sa druhýkrát nepoužíva. Väčšinou v nej totiž zostanú dierky a zvyšky stoniek, horšie nasiakne a navyše je náchylná na tvorbu plesní, preto si zakaždým kúpte novú.

Výber a skladovanie rastlín

Vypichovaný veniec môžu ozdobiť rôzne trvalky, letničky, ich listy, ale aj vetvičky bežne pestovaných okrasných drevín, fantázii sa medze nekladú. Pri dobrej starostlivosti vydrží takýto veniec vo výbornej kondícii aj viac ako jeden týždeň.

Výber rastlín záleží od aktuálnej ponuky záhrady. Ak v nej toho práve nie je dosť, zakúpte si nejaké kvety v kvetinárstve a doplňte ich tým, čo u vás rastie. My sme zvolili pestrú kombináciu cínií, limonky a rebríčka, ktorú dopĺňajú vetvičky krov s okrasnými listami i kvetmi. Rastliny však režeme vždy ráno, kým nie sú vysoké teploty, pri ktorých rýchlo vädnú. Do začiatku aranžovania ich dáme do vázy alebo do vedra s vodou a postavíme do tieňa.

Vypichovaný letný kvetinový veniec
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Výroba venca krok za krokom

Budeme potrebovať:

  • rozkvitnuté výhony hortenzie
  • kvety cínií, limonky, rebríčka a iné
  • vetvičky s dekoratívnymi plodmi – vtáčí zob obyčajný alebo arónia čiernoplodá
  • vetvičky s drobnými lístkami – vetvičky krušpánu vždyzeleného s dĺžkou 8 – 10 cm
  • aranžovací korpus na živé kvety s nepriepustnou podložkou s priemerom cca 22 cm
  • záhradnícke nožnice
  • nôž

1. Príprava

Pomôcky a materiál na kvetinový veniec
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Pripravíme si všetky pomôcky aj rastliny, aby sme ich mali po ruke. Rastliny musia byť čerstvé, v ideálnom prípade nastrihané pred niekoľkými minútami alebo ráno. Môžeme ich mať vo vode aj počas aranžovania.

2. Zelený lem

Zelený lem kvetinového venca z krušpánu
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Do vopred namočenej aranžovacej hmoty (položíme ju do väčšej nádoby na hladinu vody a počkáme, kým nasiakne) zapichujeme po obvode vetvičky krušpánu, čím vytvoríme zelený lem.

3. Hortenzie

Vetvička hortenzie
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Vetvičky hortenzie v spodnej časti odlistíme a šikmo zrežeme, aby boli schopné absorbovať viac vody.

4.  Vpichovanie kvetov a vetvičiek

Vpichovanie vetvičiek a kvetov do venca
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Hneď ako dokončíme spodný len z krušpánu, začneme vpichovať vetvičky, čiže hortenziu a kry s dekoratívnymi plodmi.

5. Cínie

Cínie
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Stonky cínií zostrihneme našikmo tesne pred zapichnutím do aranžovacej hmoty. Chce to trochu šikovnosti, sú totiž pomerne krehké.

6. Ostatné kvety

Kvetinový veniec
Foto: Ing. Lucie Peukertová

Pokračujeme ostatnými kvetmi. Rebríček alebo limonka majú oveľa pevnejšie stonky. Vďaka voľnejšej textúre poslúžia ako farebná výplň, ktorá zakryje aranžovaciu hmotu.

Tento typ venca nie je závesný, ale bude pestrou dekoráciou na vonkajší alebo interiérový stôl. Aranžovacia hmota nesmie nikdy vyschnúť, preto ju každý deň mierne zalejeme.

Keď veniec dávame na kuchynský alebo hocijaký iný stôl, či už vonku, alebo v interiéri, podložíme podeň tanier či tácku, aj keď je vybavený podložkou. Zamedzíme tak vytekaniu vody, ktorou zelenú hmotu opatrne zalievame.

Text, realizácia a foto: Ing. Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku