Náš pôvodný, divorastúci rebríček s malými bielymi súkvetiami je osvedčenou liečivou rastlinou. Jeho vyšľachtené formy a odrody, rozmanité vo veľkosti i farebnosti, si našli miesto aj v okrasnej záhrade.
Rebríček obyčajný (Achillea millefolium), vysoký asi 50 cm, patrí u nás k bežným trvalkám voľnej prírody. Tvorí prízemnú ružicu jemne strihaných listov, z nej od začiatku leta vyrastajú stonky zakončené plochými súkvetiami.
Nájdeme ho na slnečných lúkach, stráňach, rumoviskách, na okraji lesov, ale i na mierne vlhkých miestach. Obľubuje stanovištia s horšími podmienkami, napríklad so štrkovitou a na živiny chudobnejšou pôdou. Jeho typická aróma sa naplno rozvinie po pomliaždení listov.
Zo „starej“ liečivky záhradná odroda
Rebríček patrí k „starým“ a často zbieraným liečivým rastlinám, ale pozor, vnútorne je vo vyšších dávkach jedovatý. Hovorilo sa mu myší chvostík, podľa mladých jemných listov so sivastými chĺpkami.
Šľachtením z neho vzniklo množstvo záhradných odrôd s jedno-, dvoj- alebo i rôznofarebnými kvetmi. Sortiment okrasných druhov sa neobmedzuje len na rebríček obyčajný. Krásny je tiež približne rovnako vysoký, bielo kvitnúci rebríček bertrámový alebo, naopak, vysoký rebríček túžobníkový.
Kde využiť okrasný rebríček?
Možnosti použitia sú pestré. Využijeme ho v trvalkových záhonoch, v štrkových plochách, v skupinách s trávami. Vyššie rebríčky poslúžia aj na rozdelenie priestorov, vyniknú pri plotoch, nižšie sa hodia do kvetináčov a skaliek.
Táto rastlina nesklame vo vidieckej ani v modernej záhradke, kde je neraz súčasťou plošných zmiešaných výsadieb. Kvety sú vhodné na rez do váz a aj na sušenie.
Ako pestovať rebríček
Osvedčené sú slnečné stanovištia, neprekáža im ani celodenné slnko. Menej vhodný je polotieň, tieň je úplne nevhodný. Potrebná je priepustná, na živiny chudobnejšia pôda. Väčšina druhov znáša po zakorenení aj sucho.
Sadenice s mierne rozvoľneným koreňovým balom môžeme vysádzať aj počas kvitnutia, čiže v lete. Podmienkou rýchleho ujatia je pravidelné zalievanie. Vhodné obdobie na výsadbu je aj koniec leta alebo skorá jar. Vtedy využijeme okrem jedincov s koreňovým balom aj tie bez neho, čiže získané delením starších trsov.
Rebríček patrí k nenáročným a každoročne bohato kvitnúcim trvalkám. Nebýva napádaný škodcami ani príliš netrpí chorobami. Ošetrovanie zahŕňa prísun vlahy počas veľmi suchých letných dní a odstraňovanie buriny a odkvitnutých súkvetí. Tie však môžeme aj ponechať, v zime sa stávajú útočiskom pre užitočný hmyz a tiež prirodzenou ozdobou záhonov.
Rebríček obyčajný často polieha a tvorí nevzhľadne pôsobiace trsy. Tomu predídeme, keď pred prvým kvitnutím skrátime vyrastajúce stonky. Hoci tým oddialime kvitnutie, získame hustejšie a kompaktnejšie rastliny.
5 druhov rebríčka, ktoré vyniknú v okrasnej záhrade
Rebríček túžobníkový (Achillea filipendulina)
Vyšší, mohutnejší a odolný druh. Tvorí husto olistené trsy sivozelených listov. Súkvetia má väčšie, výrazné a sýtožlté. Potrebuje mierne vlhkú, priepustnú pôdu. Po zakorenení výborne znáša aj sucho. Kvety na pomerne pevnej stopke sú obzvlášť vhodné na rez do vázy i na sušenie.
v × š: 100 × 50 cm
Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)
Prekvapí veľkým množstvom odrôd s farebnými súkvetiami. Môžu byť oranžové, červené, bordové, žlté, ružové, biele, jedno aj viacfarebné. Kvitne dlho a bohato. Mladšie rastliny majú vyššie nároky na vlahu.
v × š: 60 × 60 cm
Rebríček bertrámový (Achillea ptarmica)
Bohato kvitnúci druh s bielymi kvetmi v menších súkvetiach. Má vyššie nároky na vlahu a ocení pôdu s vyšším obsahom humusu. Spomedzi odrôd vyniká plnokvetá ‘The Pearl’. Kvitne počas leta až do začiatku jesene.
v × š: 70 × 40cm
Rebríček balkánsky (Achillea ageratifolia)
Nižší, husto olistený a plošne sa rozrastajúci druh. Má krásne biele kvety a sivozelené listy. Hodí sa do skaliek, suchých múrikov a do štrkových záhonov. Znesie aj sucho.
v × š: 20 × 20 cm
Rebríček plstnatý (Achillea tomentosa)
Nižší a počas celého leta kvitnúci druh. Má sýtožlté súkvetia a jemne strihané listy pokryté jemnými striebristými chĺpkami. V ideálnych podmienkach tvorí súvislý porast. Znesie aj sucho a kamenistú pôdu.
v × š: 30 × 40 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Pestujem Asiminu, drobné kiwi, figy, čučoriedky, a ešte nejaké drobnosti, mám ne…