Nezameniteľný vzhľad a jedinečné sfarbenie sú typické pre líšky hrdzavé, ktoré poznajú už malé deti. Pripisujú sa im rôzne vlastnosti, že sú elegantné, prefíkané či šibalské, vďaka čomu sú dôležitými postavami mýtov, legiend a bájok.
Líška je najrozšírenejším mäsožravcom na našej planéte a je trvalou súčasťou našej prírody. Žije v severnej Amerike, Európe, Ázii a v Austrálii, kde je pričinením človeka inváznym druhom. Rozoznávame až 45 rôznych poddruhov, líšky žijúce na Slovensku majú odborný názov Vulpes vulpes crucigera.
Ako stredne veľký pes
Líšky veľkosťou tela pripomínajú štíhleho stredne veľkého psa. Ich telo je dlhé až 90 cm a zvyčajná hmotnosť je od 6 do 9 kg. Najväčšieho jedinca našli v Anglicku, vážil viac ako 17 kg!
V našich končinách si ich nemožno pomýliť s iným druhom. Najčastejšie sú žlto-hrdzavé so striebristým nádychom a sivou podsadou. Spodok tela a koniec huňatého chvosta majú belavé. Občas sa vyskytnú aj jedince s čiernym zafarbením, hovorí sa im „uhliarky“.
Brloh s dvomi komorami
Líška je prevažne samotársky živočích. Loví hlavne za súmraku a v noci. Jej lovný revír, ktorý si značkuje močom a trusom, býva do 100 hektárov. Votrelcov sa snaží zo svojho územia vyháňať. Obýva podzemné brlohy, ktoré si buduje sama, alebo sa o ne delí s jazvecmi. Zvyčajne ich vyhrabáva do kyprých substrátov na južných slnečných stráňach. Vyhýba sa podmáčaným pôdam.
V brlohu vytvára dve komory, kde prvá slúži ako ležisko a druhá ako zásobáreň potravy. Ležisko môže byť dobre skryté, a to až 6 metrov hlboko. Z brlohu môže ústiť viacero otvorov s veľkosťou do 25 centimetrov. Ukrývajú sa v nich v období výchovy mláďat alebo v nepriaznivom počasí. V opačnom prípade sa líšky rady slnia a spia mimo nich.
Po narodení sú drobné
Párenie prebieha koncom zimy. Gravidita trvá asi dva mesiace. Mláďatá sa v počte 4 až 6 kusov rodia v apríli. Po narodení sú drobné a len 100 g ťažké. Materské mlieko cicajú do 8 týždňov. Neskôr im matka ponúka natrávené mäso, ktoré počas kŕmenia zo seba vyvrhne. Postupne si tak zvykajú na mäsitú stravu. Až potom ich začína dokrmovať usmrtenou a neskôr aj živou korisťou. V poslednej fáze opatery ich učí loviť.
Koncom leta sa líšťatá osamostatňujú a rodina sa rozpadáva. V niektorých prípadoch zostávajú dcéry s matkou dlhšie a môžu vypomáhať s výchovou jej potomstva v nasledujúcom roku. Pohlavnú dospelosť dosahujú v 10 mesiacoch života. Vo voľnej prírode sa dožívajú zväčša 5 rokov, v zajatí až 15.
Úloha líšky v prírode
Líšky majú nenahraditeľnú hygienickú funkciu. Požierajú totiž uhynuté živočíchy, a to nielen vo voľnej prírode, ale aj v okolí ľudských príbytkov. Často sa napríklad stáva, že prechádzajú popri cestách a hľadajú zrazené tvory. Sú veľmi učenlivé a znalosti o potravových zdrojov sa u nich dedia z generácie na generáciu.
Prirodzene lovia najmä drobné zemné cicavce, napríklad hraboše. Denne ich ulovia až do 50 kusov, čím ich významne regulujú. Stravu si dopĺňajú vtákmi a ich vajíčkami, hadmi či jaštericami. Na Slovensku bolo dokonca zaznamenané aj vyhrabávanie vajíčok z hniezd korytnačky močiarnej. Z väčších zvierat sú ich úlovkom najmä bažanty, zajace, ale aj menšie či poranené srny. Doplnkom stravy sú lesné plody.
Pozor na besnotu
Líšky sú známe prenášaním akútneho vírusového ochorenia – besnoty. Našťastie bolo toto ochorenie na našom území aj vďaka vakcinácii takmer úplne vyhubené a vyskytuje sa len veľmi zriedkavo. Po mnohých rokoch sa práve nedávno objavilo na východe Slovenska. Pozor si treba dávať najmä na pohraničí s Ukrajinou a Poľskom, kde ešte stále jestvujú rezervoáre nakazených líšok.
Besnota nie je jediný strašiak
Posledné roky vedci upozorňujú na čoraz častejší výskyt parazitov rodu Echinococcus patriacich medzi pásomnice, ktoré spôsobujú ochorenie echinokokózu. Vyskytuje sa najmä na severe Slovenska.
Parazit sa prenáša z líšok na človeka nepriamo pojedaním lesných plodov, ktoré prišli do kontaktu s ich močom. Ten sa tam dostane popritom, ako líšky prechádzajú cez porast, keďže sa živia aj rastlinnou potravou. Lesné plody rastúce blízko nad zemou sa preto odporúča pred konzumáciu poriadne umyť. Ochorenie môže byť pri neliečení smrteľné.
Ako odchytiť líšku, ktorá navštevuje kurín
Keď začnú v kuríne pravidelne miznúť sliepky, takmer isto za tým bude líška. Riešením je jej odchyt a opätovné vypustenie ďaleko vo voľnej prírode.
Najľahšie sa líšky odchytávajú pomocou odchytovej pasce. Do nej vložíme aromatickú návnadu, veľmi dobre fungujú ryby, ale aj iné surové mäso. S pascou manipulujeme v rukaviciach, aby sme zamedzili preneseniu ľudského pachu. Pred inštaláciou ju poriadne umyjeme. Kontrolujeme ju aspoň dvakrát denne, aby zviera nezostalo uzavreté v pasci príliš dlho.
Prevenciou výskytu líšok v okolí domu je aj využitie pachových odpudzovačov. Toto riešenie však nemusí fungovať na všetky jedince, líšky sú totiž veľmi učenlivé.
Galéria k článku
Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Pestujem Asiminu, drobné kiwi, figy, čučoriedky, a ešte nejaké drobnosti, mám ne…