Koniec roka je spojený s vianočnou náladou a do záhrady chodíme už len kontrolovať kŕmidlá a striasať prípadný sneh z citlivých rastlín. Záhrada totiž už naplno oddychuje, preto je aj lunárny kalendár na december skromnejší.
01. – 02.12.2023 (dni listov)
Izbové rastliny premiestnime na svetlé, chladnejšie stanovište. Obmedzíme zálievku ku koreňom, aby nezhnili, rosíme ich na listy. Do misky môžeme vložiť kamienky či keramzit a naliať na ne vodu. Až potom na ne položíme rastlinu. Vytvorí sa tak vlhkejšia, priaznivejšia mikroklíma. Polejeme vždyzelené listnáče, ihličnany, ruže a čerstvo zasadené stromy.
03. – 05.12.2023 (dni plodov)
V dňoch bez mrazu nezabudneme poliať na jeseň vysadené ovocné dreviny, aby nevyschli. Odoberáme vrúble ovocných drevín a odrezky okrasných rastlín na množenie. Skladujeme ich v chlade, najlepšie okolo 0°C, aby nezačali pučať. Do záhrad umiestnime kŕmidlá a naplníme ich vhodnou potravou (semienka, tuk, loj). Ovocie a zeleninu uskladnené v pivnici pravidelne kontrolujeme, skontrolujeme aj zásoby osiva, či neprekročili dobu exspirácie. V dňoch bez mrazu pivnicu poriadne vyvetráme. Vyvezieme zeminu z prázdneho pareniska k stromom, do kompostu.
06. – 09.12.2023 (dni koreňov)
V dňoch bez mrazu polejeme vysadené mladé dreviny, ihličnany, dvojročné kvetiny. Voda v pôdnych póroch totiž počas chladných nocí zamŕza a je pre rastliny neprístupná. Preto mnoho rastlín počas zimy vyschne, nie zamrzne. Chránime citlivé vždyzelené kry a trvalky pred mrazom. Ak to počasie dovolí, stále môžeme rýľovať voľné plochy.
10.12.2023 (deň kvetov)
Skontrolujeme záhon jahôd, cibule, šalátu, výsadbu cesnaku, skalku, dvojročné kvetiny, okrasné a ovocné dreviny, či sú dobre chránené pred mrazom. Odviatu nástielku doplníme. Poznačíme a nakreslíme si nápady na nové usporiadanie záhrady. Plánujeme úžitkové hriadky. Ešte pred príchodom mrazov zalejeme ruže a stále zelené rastliny.
11. – 13.12.2023 (dni listov)
Mobilný vianočný stromček postupne pripravujeme na pobyt v teplejšom interiéri. Konáriky denne častejšie rosíme vlažnou vodou. Pri holomrazoch chránime špenát, šalát a valeriánu netkanou textíliou. Opatrne zavlažíme prezimovávané kvetiny, skontrolujeme, či nie sú napadnuté červcami a roztočmi. Z vetvičiek vyrábame rôzne adventné dekorácie. Ak je sucho a nemrzne, polievame na jeseň vysadené stromčeky, kry, ruže a ihličnany.
14. – 15.12.2023 (dni plodov)
Vetráme skladovacie priestory. Kmene stromov očistíme od starej kôry a machu a natrieme ich vápnom. Kmene mladých stromčekov chránime pred ohrýzaním zverou pletivom. Odoberáme vrúble kôstkovín i jadrovín, označíme ich menovkou, zabalíme do vrstiev novín a odložíme do chladu.
16. – 17.12.2023 (dni koreňov)
Citlivé trvalky, vždyzelené kry vysadené na vonkajších záhonoch a v nádobách chránime pred mrazivým vetrom a ostrým slnkom. Na ochranu môžeme použiť zástenu – kartón, vrecovinu. Zbierame kel. Najlepší je po prvých mrazoch, zberu sa však venujeme len vtedy, ak nemrzne. Robíme to opatrne, aby sa nepoškodil. Ak sme tak ešte neurobili, natierame kmene stromov vápenným mliekom.
18. – 19.12.2023 (dni kvetov)
Kontrolujeme v zime kvitnúce izbové rastliny, či nie sú napadnuté červcami, roztočmi, roztočcami, smútivkami alebo molicami, a včas zakročíme. Pri kúpe novej rastliny do interiéru ju necháme približne 2 týždne v karanténe v inej miestnosti, až potom ju prenesieme k ostatným. Vtáčikom nasypeme do kŕmidiel vhodnú potravu. Skontrolujeme hľuzy a cibule okrasných kvetov, ktoré sme uskladnili v pivnici. Ak hrozia silné mrazy, chránime chúlostivejšie rastliny nástielkou z lístia alebo čečiny.
20. – 21.12.2023 (dni listov)
Prehodíme a prevzdušníme kompost. Ak nie je zamrznutá pôda, môžeme odstraňovať staré a choré dreviny a vykopávať chren. Na posyp chodníkov nielen v záhrade si v prípade poľadovice pripravíme piesok alebo kamennú drvinu. V tomto období vetráme len krátko, pretože teraz v miestnostiach ostáva vlhkosť.
22. – 23.12.2023 (dni plodov)
Ak pôjdete do záhrady, určite nezabudnite na vtáčiky – niečo im treba priniesť do kŕmidla a treba im doplniť aj vodu. Zo stromov odstraňujeme všetky mumifikované plody, ktoré tam ostali. Plody celoročnej práce – jablká, hrušky, orechy – pekne uložíme do misky.
24. – 26.12.2023 (dni koreňov)
Užívame si najkrajšie sviatky v roku. Zima je ideálny čas na plánovanie záhrady. Nezabudnime si tieto nové nápady zaznačiť. Pri prechádzke záhradou skontrolujeme ovocné stromy. Ak na nich ostali mumifikované plody, treba ich odstrániť – zvyknú byť zdrojom chorôb v novej sezóne. Ak je v záhrade sneh, odhádžeme ho z chodníkov, terás a striešok k ovocným stromom – poslúži ako zásoba vody na jar. Rozvešiame kŕmidlá.
Za celú redakciu Záhrada.sk vám prajeme krásne a pokojné sviatky!
27. – 28.12.2023 (dni kvetov)
Striasame sneh z konárov ihličnanov a opadavých listnáčov, aby sa nezlomili alebo neohli pod jeho váhou. Skontrolujeme dátumy exspirácie osív, zásoby hnojív a postrekov. Staré a neklíčivé semienka vyhodíme do kompostu, staré hnojivá a postreky ekologicky zlikvidujeme. Plánujeme ďalšiu sezónu, hľadáme vhodné výsadbové kombinácie. Čítame odbornú literatúru.
29. – 30.12.2023 (dni listov)
Voda v póroch v pôde zamrzne a stáva sa pre korene rastlín neprístupnou. Preto je nutné stromy a rastliny, ktoré sme sadili na jeseň, zaliať, aby nevyschli. Opatrne zavlažujeme aj rastliny vysadené v nádobách na balkóne. Substrát by nemal úplne vyschnúť. Nezabúdame ani na izbové rastliny, v prekúrených miestnostiach môžu trpieť. Výdatne ich zalejeme, v tomto období dokážu vodu efektívne využiť.
31.12.2023 (deň plodov)
Vetráme skladové priestory, kontrolujeme a preberáme uskladnené ovocie a zeleninu. Je tu posledný deň v roku. Vyzdobte si terasu, balkón, či záhradu a novoročný prípitok si môžete dať práve tam.
Ďakujeme za vašu priazeň počas celej sezóny. V roku 2024 prajeme veľa zdravia a radosti nielen zo záhrady! Vaša Záhrada.sk
Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…