Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2020

V minulosti bol práve február posledným mesiacom roka. Považoval sa za najnešťastnejší v roku a traduje sa, že práve preto je najkratší. Pre záhradkárov je však február výnimočný, pretože sa naplno rozbiehajú výsevy ich budúcej úrody a s nimi prichádza prvý závan jari.

Zamrznutá deka záhradné nožnice, červený hrnček v záhrade

01. – 03.02.2020 (dni koreňov)

Preberieme skladovanú koreňovú zeleninu, poškodené korene mechanicky spracujeme. Ak nie je zamrznutá pôda, vykopeme jamy na výsadbu a presadenie okrasných a ovocných drevín. Drevený popol z piecky môžeme rozhodiť na záhony alebo do kompostu.

04. – 05.02.2020 (dni kvetov)

Vysievame pomaly klíčiace letničky a trvalky do debničiek. Výsevy nezabudneme označiť menovkou a dátumom výsevu. Zo zimujúcich rastlín odstraňujeme suché časti a mierne ich zalejeme. Skontrolujeme kvetinové cibule, hľuzy, choré vyhodíme.

06. – 07.02.2020 (dni listov)

Nahusto vysievame do debničky šalát a rukolu na zber listov. Na parapete rýchlime trsy pažítky, mladú cibuľku zo starých cibúľ. Majitelia vykurovaných skleníkov môžu začať s výsevom kalerábu, šalátu a karfiolu na rýchlenie. Na klíčenie im treba zabezpečiť stálu teplotu nad 18 stupňov Celzia a zrejme budú potrebovať aj viac svetla, čo zabezpečíme prisvecovaním.

08. – 09.02.2020 (dni plodov)


Pravidelne kontrolujeme skladované ovocie – jablká, hrušky. Z kmeňov stromov odstránime mach a lišajníky. Kmene chránime vápenným náterom, alebo krytom pred výkyvmi teplôt cez deň a v noci. Majitelia skleníkov vysievajú do zakoreňovačov prvú papriku, rajčiny a baklažány. Vysievame tiež semienka chilli papričiek.

10. – 11.02.2020 (dni koreňov)

Polejeme vždyzelené listnáče, ihličnany, aj vysadené v nádobách. Do debničky vysievame zeler na predpestovanie priesad. Skypríme záhon s ozimným cesnakom a cibuľou. Dôkladne vyhrabeme lístie spod krov, stromov a z trávnika.

12. – 14.02.2020 (dni kvetov)

Skontrolujeme skalničky. Uvoľnené jemne zatlačíme do pôdy, podobne upravíme aj kamene v skalke a šľapáky v trávniku. Režeme a tvarujeme okrasné dreviny, vinič. Skrátime výhony muškátov, fuksií, vymeníme vrchnú časť zeminy v nádobách. Kvitnúce azalky a kamélie opatrne prihnojíme hnojivom na podporu kvitnutia.

15. – 16.02.2020 (dni listov)

Altánok a záhradné sedenie pripravujeme na novú sezónu. Polejeme rýchlené jarné cibuľoviny (tulipány, narcisy, snežienky, modrice). Mladým stromčekom vysadeným na jeseň tvarujeme korunku podľa typu odporúčaného pre pestovaný druh, odrodu.

17. – 18.02.2020 (dni plodov)

Pozorne prezrieme koruny stromov a odstránime suché, mumifikované plody. Tie sú zdrojom nákazy hubovými chorobami, preto by na stromoch nemali ostávať. Robíme presvetľovací a zmladzovací rez ovocných drevín. V dňoch bez mrazu režeme vinič.

19. – 20.02.2020 (dni koreňov)

Ak počasie dovolí, rozvážame hnoj, kompost, štiepku na záhony, k ovocným stromom. Počas sezóny nebudeme mať čas na opravu náradia, urobme to preto teraz. Môžeme tiež budovať chodníky a nové vyvýšené záhony.

21. – 23.02.2020 (dni kvetov)

Ak je odmäk, teplo, nadvihneme cez deň kryt – čečinu, textíliu – zo záhonov, aby rastliny nezačali predčasne vegetáciu. Ak je naopak sneh, prihrnieme ho k ružiam, na trvalkové a budúce zeleninové záhony. Sneh izoluje a neskôr sa stane zdrojom vlahy.

24. – 25.02.2020 (dni listov)

V dňoch bez mrazu polejeme vždyzelené dreviny a ihličnany. Vyčistíme záhradné jazierko, skontrolujeme nádoby na vodu, bazén. Zalejeme izbové rastliny.

26. – 28.02.2020 (dni plodov)

Ak počasie dovolí, môžeme vysievať skoré odrody hrachu a špenátu, z koreňovej zeleniny môžeme vysievať mrkvu a reďkovku. Prehodíme kompost, aby sa prevzdušnil a zrýchlil sa rozklad. Natierame stromy vápenným mliekom.

29.02.2020 (deň koreňov)

Vysievame pór a zeler na predpestovanie priesad. Do skleníka alebo teplého pareniska vysievame reďkovku.

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku