Január je mesiacom predsavzatí a nových začiatkov. Prejdite sa po záhrade a pripravte sa na novú sezónu v súlade s lunárnym kalendárom. Pozrite si ten aktuálny na február.
*Náš lunárny kalendár je pripravený v súlade s princípmi 50-ročného výskumu Márie Thunovej, ktorá sa riadila súhvezdiami na oblohe, nie astrologickými znameniami. Jednotlivé dni sa teda môžu líšiť od klasických lunárnych kalendárov, ktoré sú menej presné.
01.01.2024 (deň plodov)
Skontrolujeme zásoby osiva, ktoré máme uskladnené pre novú sezónu. Dbáme na ich správne uskladnenie. Treba ich skladovať v chladnej a tmavej miestnosti so stálou teplotou. Skontrolujeme aj uskladnené ovocie a zeleninu. Ak sme tak ešte neurobili, natrieme kmene stromov vápenným mliekom. Ak je priaznivé počasie a nemrzne, môžeme začať s presvetľovacím rezom ovocných a okrasných drevín. Za bezmrazého počasia polejeme stromy a kry. Dlhodobý mráz totiž vyťahuje z pôdy vlhkosť a rastliny tak môžu vymrznúť.
02. – 05.01.2024 (dni koreňov)
Rastlinám zimujúcim vonku v nádobách pridáme ďalšiu izolačnú vrstvu. Nádoby obalíme vrecovinou, bublinkovou fóliou, alebo kartónom. Rastliny tiež zalejeme, aby počas zimy nevyschli. Počas slnečných dní vyvetráme pivnicu. Nasypeme vtáčikom do kŕmidla a dolejeme im vodu. Toto obdobie môžeme využiť na opravu náradia a prípravu oporných kolov na jarnú výsadbu drevín.
06. – 07.01.2024 (dni kvetov)
Presvetlíme kry kvitnúce v lete a na jeseň. Ak je sneh, postriasame ho z ihličnatých a listnatých rastlín, sneh môžeme prihrnúť k ich koreňom – bude zdrojom vlahy. Vzácnejšie a citlivejšie skalničky chránime pred vlhkom strieškou z plastu, alebo kvetináčom obráteným hore dnom. Skontrolujeme izbové rastliny, v prípade napadnutia škodcami ihneď zasiahneme. Fialky prenesieme na chladnejšie miesto s dostatkom svetla. Ak nemrzne, vyvetráme pivnicu. Ak nemrzne, zalejeme ruže a stále zelené rastliny.
08. – 09.01.2024 (dni listov)
Pri holomrazoch chránime prezimujúci šalát, špenát a valeriánu netkanou textíliou, alebo nástielkou z čečiny. Z dňoch bez mrazu zavlažíme vždyzelené listnáče, ihličnany a rastliny vysadené v nádobách. Ak je suché počasie, zavlažíme na jeseň vysadené dreviny. Izbové rastliny rosíme na listy, väčšinou im lepšie vyhovuje vzdušná vlhkosť, ako premokrený substrát. Polejeme stromy zasadené na jeseň.
10. – 11.01.2024 (dni plodov)
Plánujeme nové výsadbové kombinácie. Kmene stromov čistíme od starej kôry a natierame ich vápnom. Mladé stromčeky chránime pred ohryzením zverou – obalíme ich pletivom. Môžeme sa pustiť do zmladzovacieho rezu živých plotov a opadavých listnatých krov. Oberieme všetky mumifikované plody zabudnuté na stromoch.
12. – 13.01.2024 (dni koreňov)
Vysaďme si do hlbšieho kvetináča koreň zeleru a petržlenu – dopestujeme si tak čerstvú vňať. Pokiaľ nemrzne, zbierame kel zo záhona. Zbieraný počas mrazov by mohol po prenesení do tepla začať hniť. Pripravujeme priestor na založenie nového kompostu. Skontrolujeme a preberieme skladovanú zeleninu. V slnečných dňoch bez mrazu vetráme skladové priestory. Ak si chceme dopestovať vlastné priesady zeleru, môžeme už teraz začať s výsevom, pretože priesady rastú veľmi pomaly. Semienka po vyklíčení potrebujú dostatok svetla a teplo. Môžeme rýľovať voľné plochy a hnojiť ich maštaľným hnojom, podľa potreby vápnime.
14. – 15.01.2024 (dni kvetov)
Ak nemrzne, môžeme sa pustiť do rezu viniča a jadrovín. Vysievame muškáty, petúnky, drchničky. Ak je záhrada bez snehu a nemrzne, zalejeme ruže. Odstraňujeme suché a odkvitnuté kvety na izbových rastlinách, skontrolujeme prikrývku dvojročných kvetín na záhonoch. Izbovým rastlinám v tomto období obmedzíme zálievku i hnojenie. Skontrolujeme cibule a hľuzy kvetov uskladnených v pivnici.
16. – 17.01.2024 (dni listov)
Skontrolujeme uviazanie okrasných tráv. Ak je priaznivé počasie, prehádžeme kompost, môžeme ho tiež doplniť vhodným bioodpadom. Opravujeme a brúsime náradie. Zavlažíme stromy vysadené na jeseň, rosíme izbové rastliny. Rozhodíme kompost a maštaľný hnoj na voľné záhony i pod stromy.
18. – 19.01.2024 (dni plodov)
Skontrolujeme lepové pásy na ovocných stromoch. Zo stromov zbierame mumifikované plody – predídeme tak nákaze. Ak to počasie umožňuje, môžeme rýľovať záhony, ktoré sme na jeseň porýľovať nestihli. Prikrmujeme vtáctvo. Odoberáme odrezky z drobného ovocia, pripravujeme vrúble. Skontrolujeme uskladnenú úrodu. Ak napadol mokrý sneh, opatrne ho postriasame z krov a stromov, aby nepolámal konáre.
20. – 22.01.2024 (dni koreňov)
Ak to počasie dovoľuje, kopeme jamy na jarnú výsadbu ovocných a okrasných drevín. Poprehadzujeme a prevzdušníme kompost. Do vykurovaného skleníka môžeme vysievať reďkovku, karotku a sadzačku na rýchlenie. Vysievame zeler.
23. – 24.01.2024 (dni kvetov)
Vysievame surfínie a petúnie. Výsevné nádoby vopred dobre umyjeme a vydezinfikujeme. Skontrolujeme uskladnené cibule a hľuzy kvetín. Presvetľujeme okrasné dreviny kvitnúce v lete. Nezabudneme orezať suché a dávno odkvitnuté súkvetia. Zo skalky odhadzujeme sneh – skalničky zimnou vlhkosťou trpia. V prípade silných mrazov chránime ruže, skalničky a chúlostivé kry hrubšou nástielkou z lístia, rašeliny, alebo smrekových vetvičiek.
25. – 26.01.2024 (dni listov)
Vysievame žeruchu – v tomto období je to ideálny zdroj vitamínov. Polievame a rosíme kvitnúce izbové rastliny. V teplejších dňoch zbierame ružičkový kel. Skontrolujeme izbové rastliny – všímame si napadnutie škodcami, prípadne či netrpia chorobami. Zavlažíme vždyzelené listnáče a ihličnany, ako aj prezimujúce kvetiny vysadené v nádobách. Zalejeme izbové rastliny.
27. – 29.01.2024 (dni plodov)
Začína sezóna výsevu čili papričiek. Mladé rastlinky potrebujú dostatok svetla a tepla. Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, poškodené plody vyhodíme. Vyvetráme pivnicu, skontrolujeme skleník a parenisko. Presvetľujeme ovocné stromy a režeme vinič. Optimálna teplota na rez je okolo 5 stupňov Celzia. Rešpektujeme pri tom individuálne potreby odrody.
30. – 31.01.2024 (dni koreňov)
Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu, poškodené plody vyhodíme. Vyvetráme pivnicu, skontrolujeme skleník a parenisko. Odstránime mach a lišajníky z kôry stromov, na zachytávanie podložíme kartón alebo textíliu. Škrabku či nôž používame opatrne, aby sme nepoškodili kôru. Ak sa dá, môžeme vykopať jamy na jarnú výsadbu stromov a krov.
Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada
Ľudkovia,držíte sa niekto podľa lunárneho kalendára už dlhšiu dobu ? Má to nejak…