Začína leto a nebude to len slnko, ktoré nás zahreje. Práce v záhrade je v tomto období totiž viac než dosť. Zatrieďte si ju podľa lunárneho kalendára.
01. – 02.06.2019 (dni koreňov)
Okopávame, jednotíme a hnojíme koreňovú zeleninu. Môžeme si ešte vysadiť skoré zemiaky na zber v jeseni. Ak je sucho, zalejeme kompostovisko.
03. – 04.06.2019 (dni kvetov)
Zbierame kvety bazy na sirup a ďalšie liečivky – skorocel, šalviu, repík…Na záhon vysievame cukrovú kukuricu na zber v októbri. Izbovky a rastliny na balkóne potrebujú pravidelnú zálievku, pretože pôda v malých kvetináčoch rýchlo vysychá. Ak chceme podporiť tvorbu kvetov, treba ich prihnojiť.
05. – 06.06.2019 (dni listov)
Sadíme, rozsádzame a okopávame listovú zeleninu. Postarajme sa aj o trávnik – môžeme ho kosiť a ak treba, zavlažovať. Polejeme izbové rastliny.
07. – 08.06.2019 (dni plodov)
Vyštipujeme a vyväzujeme kolíkové rajčiny. Stonky rajčín môžeme prihrnúť pôdou, lepšie tak zakorenia. Mulčovanie je výborný spôsob ochrany pôdy pred vysychaním. Rajčiny a iné plodiny v záhrade mulčujeme tenkou vrstvou čerstvej trávy. Mulč tiež pomáha proti prerastaniu buriny.
09. – 11.06.2019 (dni koreňov)
Na voľné záhony vysievame reďkovku, šalátovú repu, karotku a vodnicu. Sadíme okrasné kry s koreňovým balom. Zbierame vňate liečiviek – prasličky, rebríčka a pastierskej kapsičky.
12. – 13.06.2019 (dni kvetov)
Zrežeme odkvitnuté tulipány, narcisy a orgován. Za suchého počasia zbierame bylinky vhodné na ochorenie močových ciest a obličiek – rebríček, zlatobyľ, listy brezy.
14. – 15.06.2019 (dni listov)
Ak je sucho, zalejeme zeleninu – teraz rastliny dobre hospodária s vodou a vedia ju dobre využiť. Nikdy nelejeme vodu na listy, ale priamo ku koreňom. Ak je naopak vlhko, chránime záhradu pred slizniakmi.
16. – 17.06.2019 (dni plodov)
Zbierame čerešne, maliny, jahody. Dosádzame a zalievame plodovú zeleninu, kypríme záhony. Ak je sucho, zalejeme jahody. Pri horúcom počasí pravidelne vetráme skleník. Pravidelne odstraňujeme predčasne opadané ovocie – vyhneme sa tak nákazy ďalšej úrody, keďže opadané ovocie býva napadnuté škodcami a chorobami.
18. – 20.06.2019 (dni koreňov)
Zo záhonov vytrhávame burinu. Jahodovisko s raz rodiacimi jahodami po zbere vyčistíme a ošetríme. Ako na to, si môžete prečítať v našom článku Čo s jahodoviskom po zbere? Režeme živý plot.
21. – 22.06.2019 (dni kvetov)
Okopme záhony s brokolicou. Odkvitnuté kvety ruží odstrihneme, aby mohli kvitnúť ďalšie. Stonky striháme až k dobre vyvinutým očkám, zvolíme teda hlbší rez. Za suchého počasie zbierame kvety bazy a rebríčka.
23. – 25.06.2019 (dni listov)
Môžeme vysievať neskorý karfiol a vysádzať ľadový šalát – len plytko, aby sa tvorilo srdiečko. Vysádzame priesady majoránu, saturejky a bazalky. Vyberieme im teplé a chránené stanovište.
26. – 27.06.2019 (dni plodov)
Z tyčových rajčín vylamujeme zálistky. Dvakrát rodiace jahody prihnojíme. Zbierame jahody, skorú plodovú zeleninu. V domácnosti je vhodná doba na pranie a čistenie.
29. – 29.06.2019 (dni koreňov)
Okopávame a jednotíme koreňovú zeleninu. Končíme so zberom žihľavovej vňate. Koncom mesiaca si už začína ukladať viac dusíka. Nepomôže ani pokosenie, alebo zber len mladej vňate. Dusičnany už v rastline budú.
30.06.2019 (deň kvetov)
Staráme sa o okrasnú časť záhrady. Okopávame ju, striháme odkvitnuté kvety.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ľudkovia,držíte sa niekto podľa lunárneho kalendára už dlhšiu dobu ? Má to nejak…