Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2019

November je ideálny mesiac na to, aby sme záhradu dokonale pripravili na zimu, upratali ju, ochránili citlivé rastliny a neskôr si tak dopriali zaslúžený oddych.

Dievčatko utekajúce jesennou záhradou

1.11.2019 (deň plodov)

Zbierame plody mišpule, jarabiny, arónie, oskoruše a rakytníka. Uskladnené ovocie pravidelne kontrolujeme. Do pripravených jám vysádzame ovocné stromy. Chúlostivejšie stromčeky, napríklad broskyne , treba dobre obaliť čečinou alebo papierom, aby nezamrzli. Pri výsadbe kríkov a stromčekov dbajme na to, aby mali dostatok miesta. V hustej výsadbe sa totiž ľahko šíria choroby a škodce.

02. – 03.11.2019 (dni koreňov)

Rýľujeme záhony so zeleným hnojením. Zbierame korene chrenu a čakanky, vysádzame ozimný cesnak. Pri výbere odrody vsadíme na kvalitné uznané sadivo.

04. – 05.11.2019 (dni kvetov)

Na chlad citlivé mladé rastlinky v skalke zakryjeme čečinou a črepníkom otočeným hore dnom. Chránime aj rododendrony, tis, vavrínovec a pod.

06. – 08.11.2019 (dni listov)


Citlivejšie balkónové rastliny presťahujeme dovnútra ešte pred príchodom prvých mrazov. Zviažeme trsy okrasných tráv, z trávnika vyhrabeme opadané lístie.

09. – 10.11.2019 (dni plodov)

Kmene mladých stromčekov chránime pred ohryzením zverou. Citlivým ovocným drevinám chránime korene pred mrazom nakopcovaním pôdy, alebo čečinou. Z ovocných stromov oberieme zvyšky ovocia a odstránime napadnuté plody.

11. – 13.11.2019 (dni koreňov)

Pokiaľ to počasie umožňuje, zbierame korene chrenu. Stĺpovité ihličnany zviažeme – lepšie tak odolajú váhe snehu. Prehádžeme kompost, ak treba, pridáme do neho vodu. Ak je naopak príliš vlhký,  prihodíme do neho slamu, alebo lístie. Na zimu môžeme kompost prekryť nepremokavou plachtou – nebude tak premočený.

14. – 15.11.2019 (dni kvetov)

Za suchého počasia nezabúdajme polievať novovysadené stromy a okrasné dreviny. Vyvetráme pivnicu a skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu. Nahnité plody ihneď odstránime.

16. – 17.11.2019 (dni listov)

Zazimujeme jazierko. Zalejeme izbové rastliny. V domácnosti je vhodné obdobie na pranie a čistenie. V tomto období nevetráme pivnicu –  v miestnostiach sa pri vetraní dlho drží vlhkosť.

18. – 20.11.2019 (dni plodov)

Z ovocných stromov pomocou drôtenej kefy odstránime starú kôru. Zabránime tak prezimovaniu škodcov. Pred oškrabávaním však pod strom rozložíme starú plachtu a kusy oškrabanej kôry po práci spálime. Vďaka tomuto opatreniu ekologickou cestou zničíme množstvo škodcov, ktorí sa snažia v našej záhrade prezimovať.

21. – 22.11.2019 (dni koreňov)

Výsevy čierneho koreňa, petržlenu a dvojročných kvetín zakryjeme čečinou. Ochránime ich tak pred silnými holomrazmi. Zrýľujeme a povápnime posledné voľné plochy v záhrade.

23. – 24.11.2019 (dni kvetov)

Jahodovisko zakryjeme čečinou, alebo netkanou textíliou. Polievame izbové kvetiny kvitnúce v zime – azalku, vianočný kaktus.

25. – 26.11.2019 (dni listov)

Pripravíme si trsy pažítky na rýchlenie v zime – trs rozdelíme na menšie, vysadíme do nádob a prenesieme do chladnejšej miestnosti. Na vatu si na husto vysejeme žeruchu – počas zimy je to cenný zdroj vitamínu C.

27. – 28.11.2019 (dni plodov)

Do záhrady zavesíme kŕmidlá pre vtáctvo. Aj v tomto období ešte môžeme do pripravených jám vysádzať ovocné stromy. Všetky čerstvo vysadené stromčeky treba za sucha pravidelne polievať.

29. – 30.11.2019 (dni koreňov)

Na zimu pripravíme aj parenisko. Z prázdneho pareniska vyvezieme hlinu a naplníme ho lístím. Môžme presvetľovať okrasné kry, ktoré nemajú nahodené kvetné púčiky.

 

 

Redakčná úprava: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku