Leto štartuje a nebude to len slnko, vďaka ktorému sa teraz v záhrade zapotíme. Naplánujte si záhradné práce v súlade s lunárnym kalendárom.
01.-03.06.2017 (dni koreňov)
Dni sú vhodné na presádzanie rastlín. Mesiac teraz pôsobí na korene, rastliny preto dobre zakoreňujú a pokračujú v raste. Ak sme tak ešte nespravili, na záhony vysádzame predpestované sadenice. Ak rastlinky slabšie rastú, môžeme ich teraz prihnojiť. Vysádzame tiež okrasné kry s koreňovým balom.
04.-05.06.2017 (dni kvetov)
Niekedy sa stáva, že listy rododendronu ožltnú. Spôsobuje to nadbytok vápnika a nedostatok železa. Prihnojíme ich teda hnojivom s vyšším obsahom železa. Pokiaľ sa stav rastliny ani po dvoch týždňoch nezlepší, presaďte ju do substrátu pre rododendrony. Zrezávame odkvitnuté tulipány a orgován.
06.-08.06.2017 (dni listov)
Ak chceme ešte sadiť šalát, treba vybrať už len letné odrody. Sadíme priesady ružičkového kelu, okopávame listovú zeleninu. V týchto dňoch zaliate rastliny lepšie hospodária s vodou. Platí to aj pre izbové rastliny. Zbierame liečivé bylinky (skorocel, šalvia, medovka, mäta,…).
09.-10.06.2017 (dni plodov)
Vyštipujeme tyčové rajčiny. Novozasadené stromy zalievame pravidelne a prvý rok im odstraňujeme kvety, aby neboli vysilené. Zbierame čerešne, jahody.
11.-13.06.2017 (dni koreňov)
Vhodný čas na stavebné a výkopové práce. Všetko čo teraz vybudujeme, bude pevné a kvalitné. Zo záhonov odstraňujeme burinu. Ak máme na pozemku rozrastené kroviny, teraz ich ľahšie vyklčujeme.
14.-15.06.2017 (dni kvetov)
Aj v najchladnejších oblastiach už vykladáme na balkóny muškáty, petúnie a surfínie. Na tienisté miesta dávame begónie a fuksie. Rozsádzame, okopávame a zalievame okrasné rastliny. Zo zeleniny okopávame a ošetrujeme karfiol a brokolicu. Vetráme byt.
16.-17.06.2017 (dni listov)
Vysievame neskorý karfiol, vysádzame ľadový šalát, okopávame hlúboviny a listovú zeleninu. Podľa potreby polievame a hnojíme. Na teplé, pred vetrom chránené mieste vysádzame saturejku, majoránku, bazalku a ostatné teplomilné záhradné koreniny.
18.-19.06.2017 (dni plodov)
Okopávame, hnojíme a polievame papriku, rajčiny, melóny a uhorky. Ak majú ovocné stromy veľa plodov, pohnojíme ich a udržujeme okolie stromu okopané, aby mohli korene dýchať. Zbierame ovocie a hrach. Obdobie je vhodné na zber do zásoby a ďalšie spracovanie. Vyštipujeme kolíkové rajčiny. Na záhony po hrachu môžeme vysiať kríčkovú fazuľu, alebo čiernu reďkovku.
20.-22.06.2017 (dni koreňov)
Okopávame, zalievame a hnojíme koreňovú zeleninu. Ak je sucho, občas zalejeme aj kompost. Rozsádzame šalát a pór.
23.-24.06.2017 (dni kvetov)
Izbové rastliny hnojíme pravidelne až do septembra. Najvhodnejšie sú na to dni kvetov a listov. V čase perigea (23.06. o 12:50) nič nesadíme a vôbec nemanipulujeme s rastlinami. Toto opatrenie dodržiavame 12 hodín pred a po perigeu.
25.-26.06.2017 (dni listov)
Venujeme sa listovej zelenine. Postarajme sa tiež o trávnik – ak ho teraz pokosíme a zavlažíme, zhustne a lepšie zarastie. Odvodňujeme pozemky. Polievame izbové rastliny.
27.-28.06.2017 (dni plodov)
Okopávame rajčiny, papriky, uhorky, baklažány a pod. Aby pôda nevysychala, mulčujeme. Mulč udržuje vlahu pôdy a brzdí rast buriny. Mulčujeme tenkou vrstvou čerstvej trávy. Zbierame jahody, maliny, ríbezle.
29.-30.06.2017 (dni koreňov)
Na voľné záhony môžeme vysievať letné reďkovky a mrkvu. Rastliny teraz dobre zakoreňujú, čo môžeme využiť na rozsádzanie. Ešte stále môžeme vysádzať priesady plodovej zeleniny.
Text: Michaela Horbanová
Zdroj: časopis Záhrada
Foto: isifa/ Shutterstock
Ľudkovia,držíte sa niekto podľa lunárneho kalendára už dlhšiu dobu ? Má to nejak…