Existuje feromónový lapač na lykokaza tujového, prípadne dá sa naň použiť nejaký na iného škodcu?
Zaujímavá otázka. Vysoké tuje nie je jednoduché striekať chemicky a tiež môže byť náročné vystihnúť správny moment postreku. Feromónový lapač by predstavoval bezpečný a ekologický spôsob ich odchytu.
Keďže je otázka veľmi špecifická a informácie o feromónovom lapači na lykokaza sme nenašli, opýtali sme sa priamo výrobcu feromónových lapačov, pána Josefa Janečka z firmy Propher. Tu je jeho odpoveď:
„Bohužiaľ vás sklamem. Prešiel som špecializované svetové databázy, ktoré sa feromónmi zaoberajú, avšak pri tomto druhu, lykokazovi tujovom (Phloeosinus thujae), zatiaľ nebolo popísané zloženie feromónu. Preto nevieme vyrobiť správnu zmes, ktorá by ho lákala.
Vzhľadom na to, že každý druh hmyzu má zloženie feromónu originálne, je málo pravdepodobné, že by ho lákal feromón iného druhu lykokaza alebo lykožrúta. K tomuto javu totiž dochádza len v prípade, keď sa oba druhy delia o hostiteľský strom, avšak vzájomne si potravne nekonkurujú. Potom sa naučia spoznávať cudzí feromón, pretože je to pre ne informácia, že strom je oslabený. Stáva sa napríklad, že väčší druh škodcu napáda kmeň, ale nepožiera vetvičky. Menší druh sa potom naučí, že kde je jeho ‚väčší kolega‘ a jeho feromón, tam nájde veľa vetvičiek, ktoré mu poslúžia ako potrava.“
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…