Rezkovaním alebo potápaním ríbezlí a egrešov získame ich kríkovú podobu. Vrúbľovanie sa predovšetkým používa pre stromčekový vzrast.
Ako podpník sa využíva meruzalka zlatá, ktorá tvorí rovné jednoročné výhonky dlhé 80 až 120 cm Podľa toho, v akej výške chceme mať zapestovanú korunku, štepíme vo výške približne od 50 do 100 cm. Hrúbka podpníka v tomto mieste by mala byť minimálne 8 až 10 mm.
Ako získať podpník?
Jedna možnosť je kúpiť v okrasnej škôlke mladú meruzalku zlatú. No ak pestujeme v záhrade stromčekové ríbezle či egreš, získame ríbezľu zlatú i sami. Istý čas po výsadbe zakúpenej stromčekovej ríbezle alebo egreša totiž vyrastajú zo zeme pri kmienku jej výhonky, ktoré sa majú odstraňovať. Ak však jeden či dva výhonky ponecháme, na jeseň opatrne odkopeme a presadíme, získame meruzalku zlatú, budúci podpník novej stromčekovej rastliny.
Vrúble zo zdravých výhonov
Vrúble na štepenie odoberáme zo zdravých a rodiacich rastlín. Režeme jednoročné výhony dlhé približne 30 až 50 cm. Ak sú ešte olistené, listy odstránime. V tomto období je už však všetko bez listov, takže tento krok odpadá.
Odrezané výhony, ktoré nepoužijeme na vrúble, prípadne aj tie, z ktorých sme vrúble odobrali, a majú dĺžku aspoň 20 až 25 cm, môžeme na zimu takzvane založiť do zeme. Vykopeme plytkú šikmú jamu a do nej zakladáme výhony v skupinkách (najlepšie) alebo samostatne. Môžeme ich použiť neskôr alebo na jar vysadiť priamo ako prostokorennú rastlinu.
Skoré aj neskoré ríbezle
Ríbezle vyžadujú na svoje pestovanie iba minimum priestoru, čo nám umožňuje pestovať na malej ploche širšie spektrum odrôd – od skorých až po neskoré. Pestrosť nám ponúkajú ríbezle aj vo farebnej škále. Základné farebné varianty odrôd ríbezlí sú červená, čierna a biela, každá z nich vyniká iným zložením plodov a tým aj špecifickou chuťou. Sortiment dopĺňajú aj iné farebné odtiene, z ktorých sa v aktuálnom sortimente pevne udomácnili ružové odrody.
Egreše
Spôsobov pestovania egrešov je viacero, v záhradách však dominujú 2 základné pestovateľské tvary – ker a stromček. Kríčky tvoria asi meter široké a o čosi vyššie rastliny tvorené z 12 až 15 výhonov, ktoré je potrebné pravidelne obnovovať. Výhodou kríčkov je ich dlhovekosť, ktorá je v porovnaní so stromčekmi približne dvojnásobná. Citeľne vyššie sú tiež úrody z krov. Nevýhodou je komplikovanejšie ošetrovanie a riziko poškodenia plodov pri styku s pôdou.
Ako navrúbľovať ušľachtilú odrodu ríbezle do meruzalky zlatej
Náročnosť: ****
Obdobie: XI -II
Ľudia: 1
Čas: 2 h
1. VÝBER PODPNÍKA
Na ríbezli zlatej vyberieme výhon, na ktorý budeme vrúbľovať odrody. Môžeme si vybrať aj viacero výhonov na viacero odrôd.
2. SKRÁTENIE PODPNÍKA
Vybrané výhony po odlistení skrátime. Výška skrátenia nám určí výšku korunky. V najvyššom mieste budeme vrúbľovať.
3. ČIERNA RÍBEZĽA
Z kríka ríbezle čiernej (odroda ,Otelo‘) odoberieme jednoročný výhon s dĺžkou asi 40 až 50 cm. Neodoberáme dvojročné výhony.
4. JOSTA
Z kríka josty odoberieme jednoročný výhon, nikdy nie dvojročný. Tak, ako predchádzajúci, aj tento by mal mať dĺžku asi 40 až 50 cm.
5. ČERVENÁ RÍBEZĽA
Z kríka ríbezle červenej (odroda ,Detvan‛) odoberieme jednoročný výhon, ktorý by mal mať rovnakú dĺžku ako všetky predchádzajúce.
6. TRI ODRODY
Tri rôzne odrody, ktoré sa dajú vrúbľovať na podpník meruzalky zlatej. Môžeme ich štepiť na jeden podpník alebo samostatne.
7. SPOJKOVACÍ REZ
Vrúbľovacím nožom spravíme jedným ťahom tzv. spojkovací rez na podpníku. Vedieme ho šikmo cez výhon podpníka.
8. ROVNAKÁ HRÚBKA
Výhon vybraný na štepenie skrátime v mieste, kde je ideálne rovnaká hrúbka, ako je hrúbka podpníka v mieste vrúbľovania.
9. ROVNAKÁ DĹŽKA
Vrúbľovacím nožom vykonáme šikmý spojkovací rez na výhone, nad púčikom. Dĺžka rezu má byť rovnaká ako na podpníku.
10. PRILOŽENIE REZNÝCH PLÔCH
Rezné rany priložíme k sebe tak, aby sa kambiálne pletivá prekrývali, a tým sa zvýšila pravdepodobnosť prijatia.
11. SKRÁTENIE VRÚBĽA
Vyhovujúci vrúbeľ skrátime ostrým náradím nad púčikom smerujúcim von alebo do boku.
12. VRÚBEĽ UŠĽACHTILEJ ODRODY
Je skrátený nad púčikom a má dĺžku cca 25 až 35 mm. Šikmý hladký rez je dlhý cca 18 až 25 mm.
13. FIXOVANIE PÁSKY
Podpník si opáskujeme transparentnou páskou pod miestom vrúbľovania a pásku zafixujeme, aby sme ňou neskôr mohli vrúbeľ omotať.
14. PRILOŽENIE VRÚBĽA
Vrúbeľ čo najpresnejšie priložíme reznou plochou proti podpníku. Prstom stlačíme, aby medzi pletivami nezostal vzduch.
15. PREVIAZANIE
Páskou preväzujeme miesto vrúbľovania dookola otáčaním. Miesto okolo púčika páskou obídeme a zafixujeme ju aj nad vrúbľom.
16. ZAUZLENIE
Páskou prejdeme zhora dole pod vrúbeľ a zafixujeme ju škôlkarským uzlom. Spravíme posledné omotanie, podvlečieme a zauzlíme.
17. PO VRÚBĽOVANÍ
Zafixovaný a opáskovaný vrúbeľ na podpníku musí dýchať. Preto miesto okolo púčika vynechávame.
18. ŠTEPÁRSKY VOSK
Vláčnym štepárskym voskom zatrieme reznú ranu na vrúbli. Nedáme veľa, inak v teplejších dňoch stiečie a zavoskuje púčik.
19. ODREZKY
Zvyšné odrezky z odrôd čiernej ríbezle, josty alebo červenej ríbezle nemusíme vyhodiť. Môžeme si ich zazimovať a na jar vrúbľovať opäť.
20. ZALOŽENIE
Výhony si skrátime na 20 až 25 cm a po jednom založíme do pôdy. Ukladáme ich šikmo do vyhĺbenej jamy a jemne prihrnieme zemou.
21. JEDEN PÚČIK
Nechávame trčať jeden, max. dva púčiky. Za rok výhon zakorení a môžeme ho ďalej pestovať ako krík. Rodiť bude o dva až tri roky.
Na jeden podpník môžeme vrúbľovať aj viacero odrôd. Ak je vrchné miesto už obsadené, tak vrúbľujeme podeň, do boku. V mieste vrúbľovania zvrchu kôry zarežeme jazýček, ten skrátime o jednu tretinu. Vrúbeľ si pripravíme spojkovacím rezom jedným ťahom, nad protistojným púčikom skrátime ostrými nožnicami a v jednej tretine odspodu reznej plochy z druhej strany odstránime kôrku. Vrúbeľ následne zasunieme do jazýčka tak, aby sa pletivá čo najpresnejšie prekrývali. Previažeme pevne páskou, čím zafixujeme vrúbeľ, no púčik páskou obídeme, aby bol voľný a mohol ďalej rásť. Naspodku, pod vrúbľom, spravíme škôlkarský uzol, a tým ukončíme štepenie.
Meruzalka zlatá
Meruzalka zlatá (Ribes aureum) je krík s výškou do 3 m pochádzajúci zo Severnej Ameriky. Do Európy sa dostal v 19. storočí ako okrasný krík do parkov a podnož pre ríbezle a egreše.
Kvitne v apríli až máji veľmi voňavými žltými kvetmi v riedkych strapcoch. Vetvičky sú netŕnité, listy sú hlboko, troj-, niekedy päťlaločné. Fialové až čierne guľovité bobule sú jedlé, avšak nie veľmi chutné. Dozrievajú v júli až auguste, čiže až po ríbezli.
Text: Ing. Martin Čurda
Realizácia: Ing. Eduard Jakubek
Foto: Martin Čurda, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, mám otázku ohľadne vrubľovania. Mám na záhrade strom jablone, osadov…