Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?

Okrasná záhrada v máji nezaostáva za tou úžitkovou. Starostlivosť vyžadujú odkvitnuté cibuľoviny aj kvitnúci orgován. Práve teraz je vhodné obdobie na vysádzanie nových okrasných rastlín.

Starostlivosť o odkvitnuté cibuľoviny
Foto: Shutterstock

Odkvitnuté cibuľoviny

Tulipánom, narcisom, hyacintom a ďalším cibuľovinám s väčšími kvetmi nezabudnime včas odstrániť odkvitnuté kvety. Nebudú sa zbytočne vysiľovať tvorbou semien, ktoré by sme aj tak pri ďalšom pestovaní nevyužili. Zelené listy týmto rastlinám zatiaľ ponecháme, tým podporíme kvalitné vyzretie cibúľ a pekné kvety v nasledujúcom roku. Odstránime ich, až keď zožltnú a uschnú.

Vysádzame chúlostivé dreviny

Súčasťou zelene záhrad v nižších lokalitách sa v posledných rokoch stávajú aj niektoré exotické rastliny. Nie všade sa hodia, nepreháňajme to najmä s ich množstvom. Ak ich správne umiestnime, na chránené stanovište, a vhodne sa o ne postaráme, stanú sa ozdobou exteriéru.

Patrí k nim napríklad aj albízia (Albizia julibrissin). Má krásne perovité listy a počas leta púta exoticky pôsobiacimi ružovými páperovitými kvetmi. Je asi 3 – 4 m vysoká a zaujme aj nepravidelnou dáždnikovou korunou. Prosperuje v priepustnej pôde, neprekáža jej ani na živiny chudobnejšia pôda, no potrebuje teplé a záveterné miesto.

Sadenie chúlostivých drevín ako albízie
Albíziu vysádzame začiatkom mája, do zimy by sa mala stihnúť zakoreniť. Foto: Shutterstock

Krok za krokom: Vysievame plamienok

K najbohatšie kvitnúcim plamienkom patrí plamienok tangutský (Clematis tangutica). Je to rýchlo rastúci druh, skôr nenáročný a ak si ho vysadíme na slnečné miesto s výživnou pôdou, každoročne v lete nás poteší žltými zvončekovitými kvetmi. Tento plamienok sa dá rozmnožiť aj semenami.

1. Zaobstaráme si semená

Semená si zadovážime z materskej rastliny, ideálne je, ak prešli obdobím chladu (zber na jar). Dajú sa však aj kúpiť.

Semená plamienka
Foto: Miro Pochyba

2. Naplníme kvetináč substrátom

Kvetináč naplníme čerstvým substrátom, ktorý je určený na výsevy a rozmnožovanie rastlín. Povrch utlačíme.

Naplnenie kvetináča substrátom pred výsevom plamienka
Foto: Miro Pochyba

3. Semená vysejeme a zakryjeme

Výsev zrealizujme na jar alebo koncom leta. Semená položíme na povrch a zakryjeme trochou substrátu. Utlačíme a zavlažíme. Klíčenie trvá asi 30 dní. Mladé rastliny porozsádzame.

Vysievanie plamienka
Foto: Miro Pochyba

Pestujeme orgován

Kvety tejto dreviny neodmysliteľne patria k máju. V súčasnosti už máme na výber viacero druhov a moderných odrôd, ktoré majú oproti tým pôvodným zlepšené vlastnosti. Bohatšie kvitnú, rastú kompaktnejšie, sú nižšie a nerozširujú sa agresívne do svojho okolia koreňovými výbežkami.

Orgován môže mať podobu kra, malého stromčeka s korunkou alebo trendovej viackmennej dreviny. V záhrade mu ulahodí slnečné miesto s priepustnou pôdou s vyšším obsahom vápnika. Dobrou správou je, že po zakorenení toleruje aj suchšiu pôdu. Ubližuje mu len trvalo vlhká až zamokrená zemina.

Bohatú násadu kvetov podporíme každoročným jarným prihnojením, najlepšie ak na to využijeme kompost alebo viaczložkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Orgován si môžeme s neporušeným koreňovým balom vysadiť aj v tomto období. Ak nemáme záhradu, ale len slnečnú terasu, menší a kompaktnejší orgován Meyerov (Syringa meyeri) porastie aj vo väčšom kvetináči.

Pestovanie orgovánov
Orgovány sa môžu popýšiť aj viacfarebnými súkvetiami, napríklad Syringa vulgaris ‘Sensation’. Foto: Shutterstock

Sadíme kany

Tieto pozoruhodné teplomilné okrasné rastliny majú v pôde hľuzy. Na jar bývajú dostupné v záhradníctvach (v ponuke býva viacero odrôd), môžeme však použiť aj tie, ktoré sme prezimovali v pivnici.

Vysádzame ich začiatkom mája priamo do pripravenej priepustnej pôdy na slnečné a teplé stanovište, asi 10 – 15 cm hlboko (podľa veľkosti hľuzy). Rastliny sa však dajú aj predpestovať v skleníku, v máji si potom vysadíme jedince s listami a pevným koreňovým balom. Pôdu v mieste výsadby zavlažujeme a na pravidelný prísun vlahy nezabúdame ani počas leta.

Výsadba kán
Foto: Shutterstock

Vynášame exoty zo zimovísk

K obľúbeným exotickým druhom patria oleander, olovník, ľuľok, durman, agapant, bugenviela a ďalšie. V polovici mája ich už môžeme vyniesť zo zimovísk na vonkajšie stanovištia. Najskôr ich umiestnime do polotieňa a druhy obľubujúce slnko po aklimatizácii preložíme na slnečné miesta.

Vynesenie oleandra zo zimoviska
Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

■ Kosíme, zavlažujeme a prihnojujeme trávniky. Využime tiež šancu na založenie úplne nových trávnatých plôch, či už výsevom, alebo položením hotových trávnych kobercov. Staršie a poškodené trávniky môžeme teraz zregenerovať.

■ Vysádzame kvitnúce okrasné kry a stromy s neporušeným koreňovým balom. V suchších obdobiach vysadené dreviny pravidelne zavlažujeme. Vlahu pomôže udržať v pôde dlhšie kôrový mulč.

■ Vysádzame na pripravené hriadky predpestované sadenice letničiek na rez kvetov – astrovky, cínie, vyššie aksamietnice, slamienky a ďalšie. Priamo do pôdy si ešte začiatkom mesiaca môžeme vysiať okrasné slnečnice, nechtík alebo černušku.

■ Zalievame a prihnojujeme ruže. Aj počas tohto mesiaca sadíme nové jedince na slnečné stanovištia, napríklad aj stromčekové varianty. Teraz už len s koreňovým balom.

■ Vysádzame trvalky, okrasné trávy, papraďorasty, skalničky, vodné a pobrežné rastliny. V záhradníctvach, hobby marketoch, v e-shopoch a aj na trhoviskách je teraz pestrá ponuka rôznych druhov a odrôd.

■ Využijeme príležitosť a vysadíme si letné cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Začiatkom mesiaca sa dajú ešte vysadiť mečíky a georgíny, vyskúšať však môžeme aj menej opozerané tigrídie či ixie.

■ Prihnojíme rododendrony a azalky. Dôležité je však použiť na to hnojivo, ktoré je určené pre kyslomilné rastliny. Stačí, ak ho rozsypeme na povrch pôdy okolo kríkov a zakryjeme kôrou.

■ Pomocou stonkových odrezkov rozmnožujeme plamienok horský (Clematis montana) alebo plamienok alpský (Clematis alpina). Týmto spôsobom získame kvalitné a vitálne rastliny.

■ Vyšším trvalkám a tiež pivonkám poskytneme včas pevnú oporu, aby sme predišli zlomeniu stoniek alebo dokonca kvetov.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku