Máj v okrasnej záhrade: Pozrite sa, čo všetko by ste mali počas tohto mesiaca urobiť

Máj je dôležitý mesiac pre všetkých pestovateľov a milovníkov kvetov. Práve teraz ošetrujeme cibuľoviny, sadíme azalky a venujeme sa mnohým drobným prácam.

Záhradné zátišie

Ošetrujeme cibuľoviny

Dokvitajúcim jarným cibuľovinám doprajeme dávku hnojiva. Prispejeme tým ku kvalitnejšiemu vyzretiu cibúľ a pekným kvetom v nasledujúcom roku. Nezabudnime priebežne odstraňovať zvyšky suchých kvetov. Zelené listy odkvitnutým cibuľovinám neodstraňujeme, počkáme, kým zožltnú a zaschnú.

Sadíme azalky a rododendrony

Týmto nádherne kvitnúcim drevinám vyhovujú svetlé miesta pod hlboko koreniacimi drevinami. Nevhodné je umiestnenie pod plytko koreniacimi drevinami, ktoré by im zbytočne odčerpávali vlahu. Rododendrony aj azalky sadíme s neporušeným koreňovým balom, ten by sme pred výsadbou mali nechať nasiaknuť vodou. Predpokladom pestovateľského úspechu je kyslá, priepustná a vlhká pôda. Ak takú v záhrade nemáme, miesto výsadby musíme dopredu pripraviť. Na ploche pestovania odstránime pôdu a nahradíme ju kyslejším substrátom. Vysadené rastliny musíme prvú sezónu pravidelne a výdatne zavlažovať.

rododendron
Vysádzať môžeme aj rozkvitnuté jedince, ale s neporušeným koreňovým balom.

Exotické rastliny môžu von

V polovici mája vynášame von zo zimovísk kvetináče s exotickými rastlinami, ako sú oleander, olovník, ľuľok, durman, bugenvilea, agáva, agapant, lagerstroemie, kasie a ďalšie. Najskôr ich ale umiestnime do polotieňa, pretože silné slnko by im mohlo popáliť listy. Až o pár dní ich premiestnime na slnečné stanovištia. Zalievame ich a doprajeme im aj dávku hnojiva.

Zabráňme vysychaniu pôdy

Počas jari dopĺňame okolo vysadených okrasných rastlín nástielku. Vrstvu kôrového mulču obnovujeme každoročne, až kým sa rastliny nezapoja. Ideálna výška je do 10 cm. Pomôže obmedziť rast burín, udrží v pôde dlhšie vlhkosť, zabráni jej prehrievaniu a zároveň podporí existenciu užitočných mikroorganizmov. Najvhodnejšia je jemne drvená kôra. Uplatní sa dobre najmä okolo drevín – listnáčov aj ihličnanov, prípadne tieňomilných trvaliek. Nehodí sa pre ruže ani suchomilné trvalky.

Mulčovanie

Pestujeme bylinné pivonky

Tieto trvalky kvitnú v máji až júni, ich kvety mnohým pripomínajú ruže. Kedysi nechýbali v žiadnej záhrade. Dnes je možné vybrať si z množstva krásne kvitnúcich kultivarov. Kvety môžu byť plné, poloplné aj jednoduché biele, ružové, červené, purpurové aj fialové.

V sortimente nájdeme vyššie aj nižšie druhy, ktoré dorastajú do výšky sotva 50 cm a hodia sa hlavne na pestovanie v kvetináčoch a v malých záhradách. Vysádzať s neporušeným koreňovým balom ich môžeme aj pred kvitnutím. Vyberieme pre ne slnečné stanovište s priepustnou hlinitopiesočnatou pôdou.

Pivonky

Drobné úpravy

Atraktívne vyzerajúca okrasná záhrada je odmenou za pravidelnú starostlivosť. Súčasťou sú aj drobné práce, ktoré nezaberú veľa času, no neraz majú veľký význam. K dôležitým činnostiam patrí odstraňovanie odkvitnutých kvetov, prerastených výhonkov, úprava rozrastených trsov či prečnievajúcich stoniek.

Floxy

Floxy patria medzi najkrajšie kvitnúce skalničky a obrubové trvalky. Každoročne po odkvitnutí skrátime stonky približne o polovicu. Rastlina bude kompaktnejšia a o rok bohatšie rozkvitne.

Iberka

Iberka tvorí nízke vždyzelené kríky, ktoré sa uplatnia na okraji kvetinových záhonov, pri chodníkoch a v skalkách. Aj túto trvalku sa oplatí po odkvitnutí mierne skrátiť. Bude pôsobiť príťažlivejšie.

iberka

Bršlen

Bršlen je všestranne použiteľná vždyzelená drevina. Využíva sa na lemy záhonov alebo ako podrast pod stromami. Celkovú atraktivitu tohto kríka zvýšime skrátením príliš vyrastených výhonkov.

Nezabudnime

  • Vysádzame predpestované priesady letničiek do voľnej pôdy na slnečných záhonoch.
  • Odstránime odkvitnuté kvety orgovánom, rododendronom a hľuznatým rastlinám. Myslime aj na rez odkvitnutej zanoväte.
  • Z kvetináčov či „kontajnerov“, ako sa im hovorí v záhradníckej praxi, vysádzame ruže, kvitnúce opadavé aj vždyzelené dreviny, popínavé rastliny a exotickú zeleň.
  • Rozmnožujeme delením skalničky, ktoré kvitli skoro na jar. Môžeme ich vysadiť na nové miesta alebo podarovať.
  • Vysádzame lekná a iné vodné a pobrežné rastliny. Používame na to špeciálny substrát a plastové košíky.
  • Vysádzame magnólie. Vyberieme pre ne slnečné stanovište chránené pred vetrom s mierne kyslou pôdou. K starším magnóliám môžeme teraz rozsypať vrecko čistej rašeliny.
  • Počas celého mesiaca môžeme do skalky dosádzať nové skalničky. Uplatnia sa tu aj nižšie a kompaktné dreviny a nižšie okrasné trávy.
  • Na polotienisté a tienisté miesta vysádzame mladé rastliny papraďorastov aj s koreňovým balom, ktorý necháme pred výsadbou dobre nasiaknuť vodou.
  • Vysádzame zimovzdorné kaktusy a iné exotické rastliny na chránené vonkajšie stanovištia.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku