Prečítajte si, čo všetko treba tento mesiac urobiť, aby úžitková záhrada prekvitala a priniesla vytúženú úrodu.
Sadíme jahody
Hlavným obdobím výsadby jahôd je koniec leta až začiatok jesene, využiť však môžeme aj jarnú výsadbu. V tom prípade by sme sadenice mali stihnúť dať do pôdy do konca mája. Zhruba týždeň pred výsadbou záhon pripravíme, prekypríme v ňom pôdu a zapracujeme preosiaty kompost.
Sadenica má mať niekoľko zdravých listov a pevné listové srdiečko, dôležitý je aj kvalitný koreňový bal. Pred výsadbou mladé jahody zalejeme. Hĺbka výsadby je dôležitá aj pri jahodách. Koreňový krčok rastliny by mal byť asi 1 cm pod povrchom pôdy. Vysádzame do radu vo vzdialenosti 20 – 40 cm a nie príliš hlboko. Vlaha by sa k novovysadeným rastlinám mala dostať hneď po výsadbe a opakovane počas nasledujúcich dní. Zavlažujeme ráno.
Nevyhnutná starostlivosť o ovocné rastliny
V posledných rokoch býva už v máji vyššia teplota a sucho. Ovocným drevinám to veľmi neprospieva, vyvíjajú totiž plody a na to potrebujú dostatok vlahy. Keď sucho a teplo trvá dlhšie, môže to spôsobiť opadávanie plodov.
Vtedy doprajeme všetkým plodiacim drevinám doplnkovú závlahu. Zalievame menej často, ale intenzívne. Vyparovanie vody z pôdy sa dá spomaliť hrubšou nástielkou, ktorú rozložíme okolo jednotlivých drevín. Zálievku doprajeme aj jahodám, pretože onedlho im budú dozrievať plody. Stromy a kry teraz môžeme prihnojiť vhodným typom hnojiva, osvedčila sa aplikácia ľahko prístupnej formy dusíka. Prísun živín je teraz dôležitý aj pre maliny a černice.
Dopĺňame nové druhy
Aj v máji sa ešte dajú do záhrady vysadiť nové ovocné stromy a kry. V tomto období však uprednostníme už len tie kontajnerované. Rastlinám vyberieme ideálne stanovište, kde si vopred dôkladne pripravíme pôdu. Väčšine ovocných drevín sa darí na slnečných miestach, dostatok slnka je totiž nielen predpokladom kvalitnej úrody, ale aj jej plynulého dozrievania.
Okrem bežných druhov môžeme vyskúšať muchovník, aróniu či rakytník, kustovnicu, jostu, skoro rodiaci zemolez či teplomilnejší ebenovník. Na výsadbu teplomilných druhov je teraz dokonca najlepšie obdobie.
Vysádzame teplomilnú zeleninu
Po tzv. ľadových mužoch je ideálny čas na výsadbu predpestovaných priesad plodovej zeleniny. Vopred si overíme požiadavky vysádzaných druhov, napríklad hĺbku výsadby. Vysádzame baklažán, paradajky, papriku i priesady paprík.
Správna výsadba buľvového zeleru
Mladé rastliny zeleru by sme mali stihnúť dať do pôdy do polovice mája. Vhodnejšia je plytká výsadba, to znamená, že vrchná časť koreňového balu má byť len zľahka prikrytá pôdou. Sadenice sadíme na vzdialenosť 50 × 50 cm, pri hrozbe septóriovej škvrnitosti až na 70 × 70 cm.
Pestujeme fazuľu
Vybrať si môžeme tyčkovú aj kríčkovú formu, výbornú príležitosť na výsev máme v máji. Fazuľa totiž obľubuje teplo okolo 22 °C. Potrebuje slnečné alebo polotienisté miesto, kyprú a skôr stredne ťažkú pôdu s pH 6 – 7. Vyhovuje jej aj vyššia vzdušná vlhkosť, preto býva jej porast vitálnejší v daždivejších dňoch alebo na jeseň. Má rada pomerne výdatnú zálievku. Nezabudnime, že je to zelenina poslednej alebo predposlednej trate, pred pestovaním teda neznáša hnojenie maštaľným hnojom.
Vysádzame bylinky
Sadenice pamajoránu, rozmarínu, tymianu, šalvie, ligurčeka, mäty, medovky, levandule a ďalších druhov teraz zoženieme v záhradníctvach aj na trhoviskách. Vysádzame ich do prekyprenej a odburinenej pôdy až do začiatku leta. Vždy tak, aby mali dostatok miesta na rozrastanie. Keď máme k dispozícii väčší záhon, z každého druhu si vysadíme viacero kusov. Nižšie druhy sústredíme do popredia a vyššie do pozadia. Vysadené rastliny zo začiatku zavlažujeme, neskôr po zakorenení zvyčajne postačia dažďové zrážky.
Kaleráb z debničky
Chutný kaleráb, ale aj ostatnú zeleninu si jednoducho vypestujeme na slnečnom balkóne či terase. V nádobách nám porastie viacero druhov zeleniny. Pokiaľ ide o kaleráb, uprednostníme skoré odrody, napríklad ʻBlankytʼ, ʻMoraviaʼ, ʻKorfu F1ʼ, ʻKref F1ʼ a iné. Sadenice kalerábu teraz zoženieme v záhradníctve alebo na trhovisku, nezabudnime si spolu s nimi zaobstarať kvalitný záhradnícky substrát.
Priesady kalerábu, ktoré si vysadíme do nádob, by mali mať kvalitný koreňový bal a niekoľko zdravých listov. Pred výsadbou rastliny dobre zavlažíme. Hrantík naplníme záhradníckym substrátom. Oplatí sa primiešať aj hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Následne vysadíme priesady s koreňovým balom.
Vlaha je nevyhnutným predpokladom rýchleho uchytenia. Zalievame pravidelne a primeranou dávkou vody, vždy až po tom, čo substrát v kvetináči preschne.
Na čo ešte nezabudnúť?
- V máji môžeme uskutočniť výchovný rez orecha kráľovského. Určíme si výšku kmeňa a zvolíme kostrové konáre koruny. Nové výhonky skrátime približne na tri púčiky.
- Pravidelne kontrolujme zdravotný stav ovocných rastlín. V prípade zistenia problému zasiahneme čo najskôr, riešenie neodkladáme. Pri menšom rozsahu poškodenia môžeme využiť ekologické prípravky.
- Okolo rastlín jahôd môžeme rozložiť nástielku zo slamy, aby sme ochránili plody od plesní a znečistenia pôdou.
- Na slnečné a teplejšie stanovištia vysádzame silné sadenice kivi, zo samoopelivých odrôd stačí jeden kus, z cudzoopelivých minimálne dva.
- Umiestniť k vysadeným kolíkovým paradajkám pevné, ideálne až 2 m vysoké opory. Praktické sú drevené kolíky alebo kovové tyče.
- Okolo vysadených priesad teplomilnej zeleniny rozložiť vhodnú nástielku. Pomôže udržať vlahu a zabráni rastu buriny.
- Zavlažovať počas prvých horúcich dní všetky výsevy a vysadené priesady. Zavlažujeme skoro ráno alebo skoro večer.
- Vysiať hlúboviny na jesenný zber, napríklad karfiol, kel a neskorú kapustu. Vysiať si ešte môžeme aj červenú repu, hrach a kôpor.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, Mame menšiu záhradku k bytu rozmerov 9x9m,vedeli by ste poslať nejakú in…