Máj v záhrade je v plnom prúde. Tieto práce nám pomôžu dosiahnuť dobrú úrodu

Blíži sa polovica mája a to je ideálne obdobie na výsadbu priesad teplomilnej zeleniny. Môžeme sa tiež pustiť do pestovania kukurice a nezabúdame ani na ovocné dreviny.

Májové práce v ovocnej a zeleninovej záhrade
Foto: Shutterstock

Vysádzame zeleninové priesady

Od polovice mája je ideálny čas na výsadbu predpestovaných sadeníc teplomilnej zeleniny. Rastliny, ktoré vysadíme po tomto termíne, už nebudú ohrozovať neskoré jarné mrazy. Je to príležitosť na výsadbu mladých predpestovaných rastlín paprík, rajčín, baklažánov, ale aj uhoriek, cukiet a zeleru.

Hriadky, kam silné sadenice umiestnime, musíme včas a kvalitne pripraviť. Najdôležitejšie je odburinenie, skyprenie a zapracovanie preosiateho kompostu (väčšinou ide o zeleninu I. trate). Nezabudnime, že medzi jednotlivými sadenicami treba nechať dostatok miesta. Je to aj preto, aby v porastoch prúdil vzduch a rastliny neboli ohrozované chorobami.

Vopred si overíme aj požiadavky vysádzaných druhov, napríklad hĺbku výsadby. Oproti predchádzajúcim rokom môžeme urobiť malú zmenu a pri výsadbe využiť mykorízne huby.

Vysádzanie priesad teplomilnej zeleniny
Od polovice mája je ideálny čas na výsadbu predpestovaných sadeníc teplomilnej zeleniny. Foto: Shutterstock

Pestujeme kukuricu

Pestovanie tejto plodiny, ktorú oceníme v lete, je jednoduché a vhodné aj pre začínajúcich záhradkárov. Kukurica prosperuje na slnečných a teplých záhonoch a v pôdach kvalitne zásobených živinami. Pôdu obohatíme v rámci prípravy o dostatok kompostu.

Rozhodnúť sa môžeme pre pestovanie cukrových alebo pukancových odrôd. Vysievame ich v máji, vysadiť si však v tomto mesiaci môžeme aj predpestované priesady. Pokračovať vo vysievaní môžeme ešte aj v júni.

Semená nevysievame do dlhého samostatného riadka, tam by bol porast viac ohrozený silným vetrom. Vhodnejší je výsev 3 až 4 semien do štvorca (hniezda), prípadne vytváranie kukuricových blokov. Snažme sa ich v rámci záhrady umiestniť tak, aby netienili inej zelenine. Výber vhodnej odrody je ďalším predpokladom úspechu.

Pestovanie kukurice v záhrade
Kukurica prosperuje na slnečných a teplých záhonoch a v pôdach kvalitne zásobených živinami. Foto: Shutterstock

Zakladáme jahodovisko

Hlavným obdobím výsadby jahôd je koniec leta až začiatok jesene, využiť však môžeme aj jarnú výsadbu. V tom prípade by sme sadenice mali stihnúť vysadiť do pôdy do konca mája. Zhruba týždeň pred výsadbou záhon pripravíme, prekypríme v ňom pôdu a zapracujeme preosiaty kompost.

Sadenica má mať niekoľko zdravých listov a pevné listové srdiečko, dôležitý je aj kvalitný koreňový bal. Pred výsadbou mladé sadenice zalejeme. Dajme si pozor aj na hĺbku výsadby. Koreňový krčok rastliny by mal byť asi 1 cm pod povrchom pôdy. Vysádzame do radu vo vzdialenosti 20 – 40 cm.

Zakladanie jahodoviska
Jahodám ulahodíme slnečným miestom s výživnou pôdou. Foto: Shutterstock

Sadíme teplomilné ovocné druhy

Nové ovocné stromy a kry si môžeme do záhrady doplniť aj v máji, teraz však uprednostnime kontajnerované sadenice. Nezabudnime, že väčšine ovocných drevín sa darí na slnečných miestach, dostatok slnka je totiž nielen predpokladom kvalitnej úrody, ale aj jej plynulého dozrievania.

Okrem bežných môžeme vyskúšať aj netradičné ovocné druhy – kustovnicu, jostu či skoro rodiaci zemolez, hlohy, z teplomilnejších figovník či ebenovník. Na výsadbu teplomilných druhov je teraz dokonca najlepšie obdobie.

Aktinídia
Počas májových dní si môžeme vysadiť s celistvým koreňovým balom aj aktinídiu. Foto: Shutterstock

Nepodceňme zavlažovanie

Ovocným drevinám neprospieva v tomto období nedostatok vlahy. Práve sa na nich vyvíjajú plody a ak by im chýba vlaha, časť plodov môže predčasne opadnúť.

Zalievajme menej často, no intenzívne väčšími dávkami vody. Vyparovanie vlahy z pôdy obmedzíme aj hrubšou – asi 15 cm vysokou nástielkou, ktorú rozložíme okolo drevín. Hodí sa na to aj hrubší kompost.

Polievanie ovocných drevín
Plodiacim drevinám v suchších a teplejších májových dňoch doprajme doplnkovú závlahu. Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

  • Ovocné stromy po odkvitnutí prihnojíme vhodným typom hnojiva. Prísun živín je potrebný aj pre maliny, černice a čučoriedky.
  • Kontrolujeme zdravotný stav ovocných rastlín. V prípade problému zasiahnime čo najskôr. Ako prvé volíme prípravky na ekologickej báze, ak nepomôžu, siahneme po odporúčaných chemických postrekoch.
  • Okolo jahôd rozkladáme nástielku zo slamy, chránime tým dozrievajúce plody pred plesňami.
  • Vysádzame čučoriedky. Dariť sa im však bude len v kyslom, humóznom a vzdušnom substráte. Na povrch pôdy po výsadbe rozsypeme kôrový mulč.
  • Poskytneme pevnú oporu mladým stromčekom, ale napríklad aj ríbezliam a egrešom, ktoré často bývajú obsypané veľkým množstvom plodov.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku