Malé čierne mušky v skleníku. Ako proti nim zakročiť?

V skleníku máme každoročne malé čierne mušky, ktoré lietajú po zazimovaných anjelských trúbach a potom prejdú na priesady rajčín. Ako proti nim zakročiť?

Žena vychádzajúca zo skleníka

Ide o mušky smútivky, ktoré samy osebe priamo rastlinám neškodia, môžu však prenášať množstvo patogénnych húb Phytophthora či Pythium. Škodlivé sú však hlavne larvy smútiviek. Darí sa im vo vlhkom, humusovom pôdnom substráte, kde obhrýzajú jemné korienky. To má, samozrejme, vplyv na zdravotnú kondíciu rastlín, pretože práve najjemnejšími vlásočnicami rastliny prijímajú z pôdy vodu a živiny. Okrem toho, obhrýzaním podzemných častí rastlín otvárajú larvy smútiviek cestu hubovým chorobám.

Larvy a kukly smútiviek sú hromadne prenášané v substráte do obchodov s kvetinami, kde sa z nich liahnu mušky. Pri silnom výskyte sú problémom, pretože lietajú všade okolo. Obdobie vývoja od vajíčka po dospelé štádium trvá v skleníku alebo v bytoch najmenej tri týždne a larvy prechádzajú až štyrmi vývojovými štádiami. Celkovo však vývojový cyklus smútiviek trvá 22 až 30 dní, pričom do roka dospieva hneď niekoľko generácií. Dospelé smútivky sa šíria lietaním vzduchom, no larvy môžu byť roznášané aj zakúpeným a infikovaným substrátom.

Smútivky na žltej lepovej doske


Veľmi účinnou metódou boja proti pôdnym larvám škodlivého hmyzu všeobecne je použitie parazitických hlístic z čeľade Steinernematidae. Prípravok s hlísticami sa dá zakúpiť. Rozmiešajú sa podľa návodu vo vode a zaleje sa nimi pôda. Hlístice sú úspešne využívané nielen proti pôdnym larvám smútiviek, ale aj mínerkám a háďatkám.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

  • Substrát som sterilizovala a ajtak ich mám plný byt :( papriky ani nevyšli asi k…