Do záhrad postupne prichádza dlho očakávaná jar. K odkvitajúcim kvetom snežienok, tavolínov, čemerice čiernej či jazmínu nahokvetého sa v tomto mesiaci pridávajú rôzne druhy a odrody krókusov, pečeňovníky, kalina bodnanská, botanické tulipány a ďalšie druhy okrasných rastlín typických pre skoré jarné obdobie.
Hoci pohľad do záhrad ešte začiatkom mesiaca nenasvedčuje, že sa naplno začala jar, vo vzduchu ju už cítiť. Prezrádzajú ju aj pučiace cibuľoviny, ktorých zelené listové špičky a kvety sa ambiciózne vyťahujú von z pôdy. Súčasne s nimi začínajú vyrastať aj prvé trvalky. Dlho nepotrvá a opäť budeme môcť obdivovať všetky tie nádherné farby jarného ročného obdobia.
Edgevortia (Edgeworthia chrysantha)
Táto u nás málo známa a zatiaľ zriedkavo pestovaná krásavica rozkvitá na konci zimy a začiatkom jari. Pochádza z Ázie, kde sa z lyka príbuzného druhu vyrába papier. Z toho dôvodu sa ľudovo prezýva papierový ker. Je to nízka a bohato rozvetvená drevina, ktorá sa v priaznivých podmienkach rozrastá skôr do šírky ako do výšky. Upúta žltobielymi voňavými kvetmi v guľovitých súkvetiach, ktoré vyrastajú na koncoch holých konárikov. Listy sa objavia až po odkvitnutí.
Vyžaduje dobre chránené stanovište na slnku alebo v miernom polotieni, vlhkú a na humus bohatú pôdu. V zime znesie teplotu do -15 °C, nie je preto vhodná do vysokých polôh či mrazivých kotlín. Najmä počas prvých rokov po výsadbe ju v zime chránime hrubšou nástielkou zo suchého lístia alebo netkanou textíliou.
v × š.: 1,5 ×1,5 m
Jarné koberce
Prvé slnečné a teplé marcové dni prebúdzajú k životu drobné jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Postupne, jednotlivo alebo v skupinkách vykúkajú spod zeme a ukazujú sa v plnej nádhere. Svojimi kvetmi a niekedy aj sviežimi listami rýchlo pokrývajú povrch pôdy a vnášajú do priestoru sýte farby a vône.
Tavolín zimný (Eranthis hyemalis)
Jeho sýtožlté kvety sú akoby položené na jemnej zelenej sukničke. V ideálnych podmienkach vytvára súvislé porasty. Svedčí mu spoločnosť nielen kosatčekov, ale aj snežienok a iných jarných cibuľovín. Uprednostňuje polotieň pod opadavými stromami a krami.
v. × š.: 15 × 10 cm
Kosatček sieťkovaný (Iris reticulata)
Tmavofialové kvety tohto nízkeho druhu sa objavujú pred vytvorením úzkych listov. Potrebuje polotieň a priepustnú pôdu. Vysádzame ho do menších či väčších skupiniek.
v. × š.:15 × 10 cm
Jarná inšpirácia
Krása rastlín kvitnúcich na jar vynikne najmä vtedy, keď sú vysadené na správnych miestach a vhodne skombinované. Drobné druhy vysádzame do skupín, docielime tak pôsobivejší kvetinový výsledok.
Prvosienka bezbyľová (Primula acaulis (syn. P. vulgaris))
Ide o trvalku s niekoľkými peknými odrodami. Dá sa pestovať v nádobách i vo voľnej pôde, kde zvykne vytvárať husté trsy. Potrebuje dostatok svetla a vlahy, ale pozor na premáčanú pôdu.
v. × š.: 20 × 20 cm
Scila sibírska (Scilla sibirica)
Pôvabná nízka cibuľovina najčastejšie s modrými kvetmi vydrží na jednom mieste veľa rokov. Je nádherná v kombinácii s inými jarnými cibuľovinami a trvalkami. Potrebuje mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 15 × 10 cm
Netradičný návštevník
Záhonom svedčí, keď sa v nich objaví aj niečo netradičné, čo upúta kvetmi alebo zaujímavými listami. Môžu to byť menej známe cibuľoviny či trvalky, alebo aj nové, ešte neopozerané odrody dobre známych trvaliek.
Pečeňovník trojlaločný ‘Rosea Plena’ (Hepatica nobilis)
Nádherná a nevšedná odroda pečeňovníka s plnými ružovými kvetmi vyžaduje polotieň a mierne vlhkú pôdu s vyšším obsahom humusu. Spočiatku rastie pomalšie, no čím je staršia, tým bohatšie kvitne.
v. × š.: 15 × 20 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mám kvet yuku asi tri týždne. Z toho "vačk…