Marec v znamení predjarných príprav: Začíname vysievať letničky a starostlivosť doprajeme aj ružiam a levanduli

Nová jarná sezóna je takmer tu a s ňou nám pribúdajú povinnosti aj v okrasnej záhrade. Teraz je vhodný čas na výsev letničiek, ako aj výsadbu ľalií či okrasných drevín.

Príprava a čistenie trávnika
Foto: Shutterstock

Čistíme trávnik

Začiatkom mesiaca sa pustíme aj do prípravy trávnika na novú sezónu. Najskôr ho dôkladne pohrabeme a zbavíme listov, plsti, konárikov, rôznych zvyškov a ďalších nečistôt. Podľa potreby môžeme uskutočniť ošetrenie proti hubovým chorobám, najmä ak sa nám rozšírila pleseň snežná. Nezabudnime na prerezanie, prevzdušnenie, pieskovanie a jarné prihnojenie štartovacou dávkou hnojiva.

Vysádzame okrasné kry

V tomto období využime pestrú ponuku rôznych krov v záhradníctvach a doplňme si do záhrady niečo nové. Vybrať si môžeme napríklad zo sortimentu druhov, ktoré kvitnú na jar, ako sú zlatovka, dulovec, okrasná ríbezľa, pajazmín, vajgélia, kalina, vistéria a ďalšie.

Druhy kvitnúce na jar vysádzame čo najskôr. Onedlho nás potešia svojimi kvetmi.

Pri výbere zohľadníme podmienky svojej záhrady. Väčšina spomenutých krov potrebuje slnečné stanovište s výživnou a priepustnou pôdou. Počítame s tým, že budú rásť,  preto im vyhradíme dostatok miesta, v plnej nádhere sa ukážu až neskôr. Vysádzame s neporušeným koreňovým balom a do jamy pred výsadbou nalejeme vedro vody.

Zlatovka alebo ľudovo zlatý dážď
Foto: Shutterstock

Vysievame letničky: Ako na to?

Letničky vnášajú do záhrad rozmanité kvety pestrých farieb. Môžeme ich pestovať v kvetináčoch aj vo voľnej pôde. Jednou z možností, ako si ich zadovážiť, je kúpa hotových priesad na konci jari. Lacnejšie je však vypestovanie vlastných sadeníc alebo výsev vybraných druhov priamo na pripravený záhon. Teraz je na to vhodný čas. Ako správne postupovať?

  1. Pôda, kde budeme vysievať letničky, má byť dôkladne odburinená, mierne vlhká, priepustná a s drobnohrudkovitou štruktúrou. Záhon dôkladne skypríme a urovnáme.
  2. Semená letničiek, ktoré sa hodia na priamy výsev (suchokvet, nechtík, černuška, láskavec a iné), vysievame naširoko alebo do riadkov, no nie príliš hlboko.
  3. Pôdny kyprič je nástroj, ktorým semená vysiate naširoko zapracujeme do pôdy. Tie, ktoré sme vysiali do riadkov, prihrnieme zeminou. Pôdu utlačíme a zavlažíme.
6 miropochyba vysev letniciek
Foto: Miro Pochyba

Reštart ruží

V marci začneme s prípravou ruží na novú sezónu. Odstránime zimnú prikrývku. Ak sme pred zimou na kríky nakopcovali pôdu, odhrnieme ju. Zhrabeme všetky listy ruží, ktoré na jeseň napadali okolo rastlín. Nekompostujeme ich, ale spálime v krbe, mohla by na nich byť hubová choroba, ktorá je v ružových porastoch častá.

Odstránime burinu, z kríkov zvyšky kvetov alebo vytvorené šípky, pokiaľ sme to nestihli ešte na jeseň. Potom pristúpme k rezu, každá skupina ruží naň má trochu iné požiadavky. Spoločné je odstrihnutie suchých, poškodených, slabých a križujúcich sa výhonkov. Po reze môžeme na pôdu aplikovať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a následne ju jemne skypríme.

Príprava ruží na jar
Foto: Shutterstock

Dopĺňame ľalie

Impozantné kvety ľalií potešia každého milovníka kvetín. Ich pevné a primerane veľké cibule sadíme skoro na jar, najlepšie v marci do priepustnej pôdy na slnečné stanovište. Po kúpe ich príliš dlho neskladujme, rýchlo totiž vysychajú. Na dno môžeme dať trochu piesku. Sadíme do menších skupiniek alebo jednotlivo. Miesto výsadby si označíme, aby sme tu ešte pred vypučaním rastliny omylom nezačali kypriť pôdu. Hĺbka výsadby sa má rovnať dvoj- až trojnásobku výšky danej ľaliovej cibule.

Sadenie cibuliek ľalií
Foto: Shutterstock

Staráme sa o levanduľu

Bohato kvitnúca levanduľa s príťažlivým kompaktným tvarom je odmenou za každoročný predjarný rez. Skoro na jar všetky výhonky levandule skrátime zhruba o tretinu. Nestriháme však do starého dreva. Levanduľa zakrátko vyženie nové výhonky s listami a v lete rozkvitne množstvom kvetov. Rezom predlžujeme aj jej životnosť. Ideálne je stihnúť ho do konca mesiaca.

Starostlivosť o levanduľu
Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

■ Začíname s výsadbou nových kríkových aj popínavých ruží buď s koreňovým balom, alebo v tomto období aj bez neho.

■ Ostriháme najneskôr začiatkom mesiaca suché steblá okrasných tráv. V tomto období si ich dokonca môžeme rozmnožiť delením starších trsov.

■ Vyčistíme trvalkové záhony od trvácej buriny a suchých nadzemných častí. K rastlinám môžeme nasypať preosiaty a vyzretý kompost alebo použijeme minerálne hnojivo. Teraz je vhodné obdobie aj na delenie rozrastených trsov.

■ Zo skalky odstránime zimný kryt a uhynuté rastliny. Zlikvidujeme burinu, odstránime nafúkané lístie a upevníme kamene. V druhej polovici mesiaca môžeme začať vysádzať nové skalničky.

■ Vysádzame, presádzame a rozmnožujeme delením bambusy. Vysadiť si ich teraz môžeme aj do priestranných kvetináčov.

■ Doprajeme si vlahu pučiacim cibuľovinám a hľuznatým rastlinám, hlavne ak je dlhšie obdobie slnečno a sucho, či už sú v záhone, alebo v kvetináčoch.

■ Očistíme trsy čemeríc od starých listov napadnutých čiernou škvrnitosťou. Myslime aj na včasné odstránenie odkvitnutých kvetov.

■ Vysádzame okrasné dreviny. Teraz je v záhradníctvach z čoho vyberať. Vysádzame ich s neporušeným koreňovým balom a na miesta, ktoré sme starostlivo vybrali a pripravili aj s ohľadom na ich rast v ďalších rokoch.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku