Marhule ako hlavný chod, dezert i slaná chuťovka. Nechajte sa inšpirovať!

Marhuľová sezóna je v plnom prúde a preto nezmeškajte mimoriadne lákavú ponuku využiť toto letné ovocie čo najviac.

Marhule vysypané z vedierka na stole

Ak marhule nemáte v záhrade, nezúfajte. Vo svojom okolí iste nájdete možnosť samozberu, alebo si kúpte už oberané marhule napríklad cez „predaj z dvora“ priamo od ľudí, ktorí majú svoje marhule nazvyš.

Medzi obľúbené miesta na samozber marhúľ patria napríklad Tomášovce, Veľké Ostratice, Borovce alebo Čachtice a ich cena sa pohybuje okolo 1 € za kilo, v závislosti od zrelosti. Tie veľmi zrelé si môžete naoberať aj za 50 centov za kilo a použiť ich do lekvárov, alebo na kvas.

Polovičky marhúľ v miske na stole

Oranžové ovocie plné vitamínov

Marhule sú vďaka ich sladkej a šťavnatej chuti veľmi obľúbené. Obsahujú karotenoidy a tiež xantofyly, ktoré chránia zrak. Nájdeme v nich vitamín A a vitamín C, draslík a vlákninu. Sú vhodné na zlepšenie trávenia a keďže neobsahujú veľa kalórií, sú vhodné aj pri diétnom režime.


Marhuľa na tanieri

Ani marhuľové jadierka určite nevyhadzujte. Z času na čas si vylúskajte malé horké marhuľové jadro ukryté vo vnútri. Vedci zistili, že látky obsiahnuté v marhuľových jadrách, amygdalíny, údajne pomáhajú v boji s rakovinovými bunkami. Nezjedzte ich ale viac než 5 kusov denne, pretože látka ktorá zabíja nádorové bunky sa vplyvom trávenia mení na malé množstvo kyanidu. Ten by vám mohol vo väčšom množstve spôsobiť tráviace problémy.

Marhuľové jadierka v miske

Sušené marhule

Ak si chcete pochutiť na marhuliach aj v zime, môžete si ich napríklad nasušiť. Stačí ich nakrájať na tenšie plátky, alebo štvrťky a vysušiť. Najrýchlejšie sa vám to podarí v sušičke na ovocie. Sušené marhule síce strácajú sušením vitamín C, ale obsahujú viac železa. Pozor si však dajte tiež na množstvo pri ich konzumácii, pretože sušené obsahujú aj viac cukru.

Sušené marhule

Ako si vyrobiť marhuľový kompót

V nejednej domácnosti sa chystá každoročne tradičný marhuľový kompót. Marhule na zaváranie sa poriadne umyjú vo väčšom množstve vody spolu s kvapkou octu. Potom sa odkôstkujú a polovičky sa ukladajú tesne na seba do pohárov na zaváranie šupkou nahor.

Rozpolené marhule a marhule v pohároch na zaváranie

Zalejeme ich cukrovým sirupom, ktorý vyrobíme z prevarenej vody a kryštálového cukru v pomere 1 :1. Vyskúšali sme aj zdravšiu verziu, vymeniť biely cukor za trstinový, no typická chuť marhuľového kompótu sa niekam vytratila a tak sa to neosvedčilo.

Marhule pripravené v pohároch na zaváranie

Poháre naplnené marhuľovými polovičkami zalejeme cukrovým sirupom a zatvoríme. Necháme sterilizovať vo vodnom kúpeli v hrnci, alebo v plechu v rúre na pečenie približne 10- 15 minút.

Zavarený marhuľový kompót

Na sladko aj na slano

Marhule sa hodia naozaj do tých najrôznejších pokrmov. Raňajkovať sa dajú napríklad nakrájané na malé kúsky v jogurte, v ovocnom šaláte alebo ako súčasť ovsenej kaše. Ak obľubujete mliečnu ryžu, marhule sa k nej úžasne hodia v kombinácii s kokosom. Určite vyskúšajte!

Mliečna ryža s marhuľami a kokosom

Na desiatu alebo rýchly olovrant použite kľudne prezreté marhule, ktoré skombinujete napríklad s banánom, hrsťou vlašských orechov a jahodami. Pridajte trošku vody a zdravý smoothie nápoj je skvelým oživením dňa.

Marhuľové smoothie

Ovocné gule plnené marhuľovými polovičkami snáď ani netreba predstavovať. Tento typický letný „prázdninový obed“ pripravuje svojim vnúčatám nejedna babička. Ide zväčša o zemiakové cesto na ktoré potrebujeme:

  • 500 gramov zemiakov
  • 150 až 200 gramov hladkej múky
  • 1 vajce
  • štipku soli

Zemiaky uvaríme v šupke, následne ich ošúpeme a nastrúhame na strúhadle na syr. Pridáme múku, vajce a soľ a vypracujeme nelepivé cesto. Rozvaľkáme ho, narežeme na štvorce a do každého vložíme polovicu marhule. Zabalíme a vytvarujeme gule. Tie varíme vo vriacej osolenej vode asi 5 minút, pokým nevyplávajú na hladinu.

Podávame posypané na sucho opraženou strúhankou s cukrom a preliate roztopeným maslom. Hotovo.

Marhuľové gule

Ak nie ste na sladké a oceníte zaujímavé kombinácie chutí, vyskúšajte počas záhradnej grilovačky úplne jednoduché marhuľové slané jednohubky. Polovičky marhúľ obalíme do plátkov oravskej slaniny a grilujeme z každej strany. Výsledok je naozaj prekvapivo vynikajúci.

Marhule v slanine, upečené na grile

Z marhúľ si tiež môžete vyrobiť džem alebo výživu, kombinovať ich z inými druhmi ovocia, vyrábať dreň, či zmrzliny. Receptov je naozaj neúrekom a je len na vás, ktoré z nich si vyberiete.

 

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: autor, Pixabay, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku