Marhule - kráľovné skorého leta

Podmanivá chuť žiarivých oranžových plodov marhúľ i obsah minerálov a nutričných látok v nich ich predurčujú na sýte letné hodovanie. Dobrou správou je, že si na nich dnes môžeme pochutnať oveľa dlhšie, ako sme boli zvyknutí.

Marhule - kráľovné skorého leta

Superskoré a superneskoré odrody

Typickými mesiacmi, ktoré sa nám spájajú s marhuľami, sú jún a júl. V tomto období dozrieva väčšina doterajších odrôd marhúľ. Šľachtenie ani potreby trhu však nenechali na seba dlho čakať a tento sortiment sa v ostatných desaťročiach začal veľmi atraktívne rozširovať. Cieľom šľachtenia boli najmä superskoré odrody, ktoré by rozšírili zberovú sezónu a ktoré by vďaka svojmu skorému obdobiu predaja boli predajné za vyššie ceny. Výsledkom je množstvo odrôd, ktorých zber sa v južných polohách Slovenska začína už na konci mája.

Podobne je to ale aj s opačnou stranou zberovej periódy. Súčasne so superskorými vznikali aj superneskoré odrody. Tie sa na rozdiel od tých superskorých vo veľkovýrobe až tak neuchytili, keďže sa termín ich zberu prelína s termínom zberu broskýň a sliviek. Záhradkárom však tento faktor neprekáža. Práve naopak, oceňujú vysokú variabilitu v termínoch zberu, ktorá im umožňuje zberať čerstvé plody marhúľ počas veľmi dlhého obdobia. A to je už vďaka dnešným odrodám doslova od mája do septembra.

Pestovanie

Marhule zaraďujeme medzi tzv. teplomilné ovocné druhy. Územie Slovenska je na ich pestovanie okrajovou zónou, preto boli marhule intenzívnejšie rozšírené najmä v južných polohách Slovenska. So stúpajúcou priemernou teplotou a nástupom nových odrôd sa však marhule rozširujú čoraz viac aj do stredných, dokonca aj do vyšších okrajových oblastí. A práve tam sa im paradoxne darí často lepšie ako v južných lokalitách.


Marhule - kráľovné skorého leta

Môžu za to najmä čoraz častejšie neskoré jarné mrazy, ktoré zachytávajú marhule v južných regiónoch v ich najcitlivejšom štádiu. Naopak, marhule z vyšších lokalít v tomto období ešte zvyčajne nekvitnú, čo ich často uchráni pred poškodením neskorými jarnými mrazmi. Každopádne však na ich prirodzené nároky na slnečné a teplé stanovište treba myslieť v každej polohe a dopriať im čo najlepšiu a najprirodzenejšiu polohu.

Typickým pestovateľským tvarom marhúľ sú u nás klasické korunkové tvary – a to so stredníkom alebo bez neho. Marhule sú pomerne silno rastúce stromy, preto sú pre ne tieto dynamickejšie rastúce tvary optimálne. Čoraz viac sa v záhradách objavujú aj štíhle vretená, ktoré veľkovýroba využíva dnes už bežne. Ide o intenzívne pestovateľské tvary, ktoré vyžadujú slabo rastúce podpníky a zvládnutie technológie pestovania. Tá spočíva nielen v osvojení si špecifického rezu, ale tiež v potrebe kvalitnejších lokalít, doplnkovej závlahy, dokonca aj prebierky plodov. Preto je potrebné si výber pestovateľského tvaru dôkladne zvážiť už pred samotnou výsadbou.

Odrodový sortiment

Pinkcot

Stredne silno rastúce stromy sú jednoducho tvarovateľné, v plodnosti sa koruna rozkladá a vytvára predčasný obrast. Odroda je čiastočne samoopelivá, veľmi mrazuodolná v dreve aj v čase kvitnutia. Kvitnutie je veľmi intenzívne. Do rodivosti vstupuje skoro, plodí veľmi bohato a pravidelne. Je potrebné každoročne vykonávať prebierku plodov, keďže odroda patrí medzi najúrodnejšie skoré odrody. Dozrieva v druhom marhuľovom týždni, 5 – 6 dní pred odrodou Orangered.

Odroda Pinckot
Pinkcot

Plody sú veľmi veľké (veľkosť AAA-AAAA), v dobrých podmienkach a po prebierke dosahujú až 80 g. Farba šupky je žlto-oranžová, na 50 % prekrytá intenzívnou červeňou. Dužina je veľmi pevná, dobre oddeliteľná od kôstky, dobre znáša prepravu. Chuť je dobrá, harmonická, plody dosahujú 11 % cukornatosť. Odroda je odolná proti chorobám, spoľahlivo rodí aj v rokoch s neskorými jarnými mrazmi. Vhodná je aj do okrajových oblastí.

Bora

Moderná skorá talianska odroda. Rastie stredne intenzívne, vyznačuje sa tvorbou štandardných korún. Odroda je čiastočne samoopelivá, plodí najmä na rodivých tŕňoch (spur), ktorých tvorbu stimulujeme letným rezom. Odroda dozrieva asi 15 dní pred odrodou Maďarská, na úrovni odrody Pinkcot.

Odroda Bora
Bora

Plody zberáme v období, keď dužina začína sladnúť. Sú veľké, majú pretiahnutý tvar, intenzívnu oranžovú farbu. Veľmi dobre držia na strome, neopadávajú ani vo veternom počasí. Dužina je pevná, čo v prípade skorých odrôd nie je pravidlo. Chuť plodov je príjemná, aromatická, kyselkavá. Celkovo ide o odrodu, ktorá má nesporné ambície stať sa lídrom medzi skorými odrodami. Odroda vyniká tiež svojou spoľahlivou rezistenciou voči šarke sliviek.

Orange Rubis

Vitálne rastúca stredne skorá francúzska odroda tvoriaca stredne rozložité koruny. Je samoopelivá, skoro vstupuje do plodnosti, ktorá je následne pravidelná. Patrí medzi veľmi úrodné odrody, plodí na všetkých typoch výhonov. Najväčšiu veľkosť plodov však dosahuje na rodivých tŕňoch (spur), ktorých tvorbu podporujeme letným rezom.

Odroda Orange Rubis
Orange Rubis

Plody dozrievajú asi osem dní pred odrodou Maďarská. Sú oválne, majú pretiahnutý tvar, takmer bez ochlpenia. Základná oranžová farba šupky je na 30 – 40 % prekrytá červeným líčkom. Dužina je stredne pevná. Chuť plodov je aromatická, veľmi dobrá, s nízkym obsahom kyselín a vysokým obsahom cukrov. Celkovo ide o veľmi perspektívnu odrodu s vysokými a pravidelnými úrodami a atraktívnymi plodmi s veľmi dobrou chuťou. Jej ambíciou je nahradiť odrodu Orangered, ktorú popri ostatných superlatívoch prekoná najmä atraktívnym červeným líčkom. Vhodná je do všetkých marhuľových oblastí.

Faralia

Moderná francúzska odroda. Stromy rastú stredne intenzívne, tvoria otvorené koruny. Odroda skoro vstupuje do plodnosti. Plodí po celej dĺžke výhonov, čo je zárukou vysokých a stabilných každoročných úrod. Plodí v neskorom termíne, súčasne alebo o čosi neskôr ako odroda Bergeron, od ktorej sa odlišuje najmä väčšou veľkosťou plodov.

Odroda Faralia
Faralia

Plody sú veľké, ihlanovito-valcovitého tvaru, s oranžovou šupkou, ktorá je minimálne na 30 % prekrytá žiarivým červeným líčkom. Chuť plodov je vyvážená, dužina je aromatická a značne sladká (13 brixov). Celkovo ide o veľmi perspektívnu úrodnú odrodu prinášajúcu veľké chutné plody vysokej kvality. Odroda je samoopelivá a vhodná do všetkých pestovateľských oblastí, kde sa darí marhuliam.

Roxana

Plodí veľké plody v „predĺženo-guľatého“ tvaru. Šupka je oranžovej farby s výrazným červeným líčkom. Dužina je šťavnatá, sladká, veľmi chutná. Odroda je veľmi atraktívna nielen svojou veľkosťou plodov, ale tiež neskorým termínom dozrievania, ktorý je začiatkom augusta.

Odroda Roxana
Roxana

Plody sú vhodné na priamy konzum i na univerzálne spracovanie. Vďaka neskorému času kvitnutia odroda uniká neskorým jarným mrazom. Odroda je tiež vysokoodolná proti hubovým chorobám.

Farbaly

Atraktívna odroda s veľkými plodmi. Farba plodov je žlto-oranžová, na slnečnej strane ich pokrýva oranžovo-červené líčko. Odroda je veľmi neskorá, dozrieva až v druhej polovici augusta, vtedy už žiadne bežné odrody marhúľ v záhradách nie sú, takže si zasluhuje našu zvýšenú pozornosť!

Odroda Farbaly
Farbaly

Odroda je tiež odolná proti mrazom a vďaka veľmi neskorému obdobiu kvitnutia nehrozí poškodenie kvetov neskorými jarnými mrazmi!

Fardao

Pomerne silno rastúca francúzska odroda s tendenciou vertikálneho rastu. Odroda rodí na rôznych druhoch rodivého dreva. Skoro vstupuje do plodnosti a je veľmi úrodná. Plody dozrievajú vo veľmi neskorom termíne – približne 45 až 50 dní po odrode Bergeron, čo je v našich polohách približne v polovici septembra! Sú stredne veľké, základná oranžová farba šupky je na 10 – 20 % prekrytá červeným líčkom. Celkovo majú veľmi atraktívny vzhľad. Dužina obsahuje vysoký podiel cukrov (16 – 18 brixov), vďaka čomu sú plody výrazne sladké. Veľmi príjemne tiež voňajú. Odroda je neskoro kvitnúca a spoľahlivo samoopelivá.

Odrody do vyšších polôh

Moskovskaja velikaja

Odroda dozrieva v druhej polovici júla, plodí veľké plody vážiace až 60 g. Šupka je oranžová, často s rozmytým červeným líčkom.

Odroda Moskovskaja velikaja
Moskovskaja velikaja

Dužina je pevná, stredne šťavnatá, chutná, s dobre oddeliteľnou kôstkou. Odroda je úrodná a vysokoodolná proti mrazom.

Kaunas

Stromy tejto lotyšskej odrody sú stredne veľké, vynikajú svojou vysokou mrazuvzdornosťou a odolnosťou proti chorobám. Odroda je samoopelivá a dosahuje dobré úrody.

Odroda Kaunas
Kaunas

Plody dozrievajú v druhej polovici júla, sú veľké, dosahujú hmotnosť 50 – 60 g. Povrch šupky je svetlooranžový, posiaty množstvom charakteristických červených bodiek. Dužina je pevná, stredne šťavnatá, dobre chutí, ľahko sa oddeľuje od kôstky.

Sirena

Rumunská odroda vhodná aj do horších pestovateľských polôh. Plody sú peknej oranžovej farby, ktorá je na 60 % prekrytá červeným líčkom.

Odroda Sirena
Sirena

Dužina je aromatická, šťavnatá, s dobre oddeliteľnou menšou kôstkou. Veľkosť plodov je stredná, priemerne dosahujú 55 až 65 g. Termín zberu je veľmi neskorý, v našich podmienkach dozrievajú plody v prvej dekáde augusta.

Krasnosciokij

Ukrajinská odroda, ktorej plody dozrievajú v prvej polovici augusta. Sú veľké, dosahujú hmotnosť 50 – 60 g. Šupka je oranžovej farby, čiastočne pokrytá červeným bodkovaním.

Odroda Krasnosciokij
Krasnosciokij

Dužina je oranžovej farby, dostatočne pevná, šťavnatá, s dobrou chuťou a s dobre oddeliteľnou kôstkou. Odroda je samoopelivá a spoľahlivo odolná proti mrazom.

 

 

Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levic
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: marhule | odrody

Diskusie na tému článku