Plánujem vytvoriť posedenie v zadnej časti záhrady. Nechcem budovať terasu z palubovky, tú už máme pri dome, rozmýšľal som nad nejakou štrkovou plochou alebo dlažbou.
Dlažba
Začnem od tej dlažby. Ak máte v záhrade ako nášľapné kamene alebo súčasť pochôdznej plochy stupne z jemného betónu – či už obdĺžniky, alebo štvorce –, určite by som plochu na posedenie zvolil práve z tohto materiálu.
Okrem toho, že zladíte navzájom rôzne časti záhrady, betónová dlažba je trvanlivá a bez potreby údržby. Navyše je najlepším možným povrchom pre záhradný mobiliár, pretože sa do nej nožičky kresiel ani stola nezabárajú, ale pevne na ňom stoja.
Štrková plocha
So štrkovou plochou to už také jednoduché nie je. Určite by som neodporúčal klasický štrk na pochôdznu plochu. Oblé okruhliaky totiž spôsobia, že sa do plochy budú zabárať nielen nožičky mobiliára, ale aj vaše nohy.
Situáciu nezlepší ani klasický drvený štrk, čo sú vlastne podrvené okruhliaky, ktoré majú vďaka tomu hladkosť povrchu narušenú, no aj tak „nedržia“ spolu, ako je to pri ostrohranných kamienkoch, napr. pri makadame. Lenže ani ten nie je vždy najlepšou alternatívou, najmä ak máte malé deti alebo aktívneho psíka.
Plocha z mláta
O niečo lepšia je už plocha z mláta. Ide o dve vrstvy z dvoch rôznych frakcií. Podkladová je hrubšia a má aj väčšiu frakciu. Povrch zasa tvorí vrstva z kameniva vápencovej povahy a najjemnejšej frakcie.
Plochu na sedenie vytvoríte tak, že na vytýčenej ploche vyberiete zeminu do hĺbky 15 cm. Potom sem nasypte lôžko z makadamu, frakcie 8 – 16 milimetrov s hrúbkou 10 cm, utlačte žabou a nakoniec rozprestrite mláto. Táto vrstva by už mala byť na úrovni terénu, takže jej hrúbka bude 5 cm. Miesto mláta môžete použiť aj štrkopiesok s frakciou 0 – 4 mm, ale to už by som odporúčal len na záhradné chodníčky, nie na plochu na sedenie.
Ani nášľapné kamene z prírodného kameňa nie sú na niečo také ideálne, pretože majú nerovný povrch a medzi sebou medzery, ktoré sú pascou pre nohy mobilára.
Takže za mňa: pekná, moderná a trvanlivá dlažba z ušľachtilého betónu alebo plocha z mláta, ktorú tiež viete zladiť s ostatnými chodníčkami v záhrade. Obe možnosti sú pekné, ale aj trvalo udržateľné.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…