Svojpomocne sme si vybudovali na chate jazierko. Máme tam lekná a aj ryby – okrasné Koi kapry. Táto zima bude ich prvá. Poradíte nám, ako ho máme správne zazimovať? Chatu máme nad Považskou Bystricou. Ďakujeme!
Z vášho popisu nie je jasné, aké veľké máte jazierko a či je fóliové, alebo prefabrikované – z mrazuvzdorného plastu či z iného materiálu. V každom prípade, ak ste tak doteraz neurobili, máte teraz poslednú príležitosť postarať sa pred zimou o vodnú plochu, aby prinášala radosť i v ďalších rokoch.
V závislosti od veľkosti, ale aj veku jazierka možno zvoliť dve cesty, ako ho zazimovať. Buď vodu na zimu nevypúšťate, alebo ju vypustíte. V oboch prípadoch možno zazimovanie zhrnúť do troch krokov.
Prvý krok: Čistenie vodnej hladiny
Ak jazierko na zimu nevypúšťate, najskôr vyčistite vodnú hladinu. Vodnú nádrž z mrazuvzdorného plastu či jazierko z fólie obyčajne netreba na zimu vypúšťať.
Všetky plávajúce listy a iné nečistoty z hladiny však pozberajte sieťkou, inak nasiaknu vodou a pomaly klesajú ku dnu. Tam vytvárajú hnijúci kal, ktorý je zdrojom jedovatých plynov.
Druhý krok: Starostlivosť o rastliny v jazierku
Následne sa postarajte o rastliny. Lekná v nevypustených jazierkach tesne pred príchodom prvých mrazov posuňte do nezamŕzajúcej hĺbky. Do hlbšej vody presuňte i miniatúrne odrody lekien z pobrežnej zóny. Tropické druhy lekien zasa z vody celkom vyberte a uskladnite ich v bezmrazovej pivnici.
Pravidelne ich kontrolujte a zvlhčujte, aby nevyschli. Nezabudnite, že by mali byť ukryté pred slnkom a chránené pred hlodavcami. Miestnosť, kde sú, pravidelne vetrajte, aby ich nenapadli plesne. Čo sa týka iných druhov, väčšina rastlín pobrežnej zóny je dostatočne otužilá, takže im neprekáža, ak aj vo vode zmrznú.
Tretí krok: Starostlivosť o ryby v jazierku
V poslednom kroku sa postarajte o ryby. Pred príchodom zimy sa samy stiahnu na dno nádrže a prestávajú prijímať potravu, až celkom znehybnejú na dne. Teplota vody sa tu pohybuje okolo štyroch stupňov Celzia, čo ich nijako neohrozí.
Nezabudnite počas zimy zabezpečiť na hladine plávajúci predmet alebo poriadnu hrsť slamy. Prípadne hladinu pravidelne kontrolujte a ak je zamrznutá, vždy do ľadu vysekajte dieru, aby mohli škodlivé plyny z vody unikať.
Ak jazierko na zimu vypúšťate…
V prípade, že jazierko na zimu vypúšťate, začnite rybami. Neviem, či toto je práve váš prípad, pretože sa to týka starších jazierok, ale aj tých väčších. Ak teda máte väčšiu vodnú plochu, mali by ste jazierko asi raz za tri roky na zimu vypustiť.
Predtým však treba odchytiť ryby. Opatrne ich všetky sieťkou vylovte a dajte prezimovať do akvária v pivnici. Potom vyčerpajte vodu a vyprázdnené jazierko dôkladne vyčistite. Z dna nádrže odstráňte nahromadený kal, ktorý môžete pokojne pridať do kompostu. Očistite od rias aj steny jazierka.
Nakoniec jazierko bez vody na zimu dobre prikryte. Napríklad tak, že cezeň preložíte dosky či veľké laty, na ktoré rozložíte fóliu. Na ňu môžete ešte nahrnúť lístie alebo čečinu. Prikryte dôsledne celú nádrž aj s poriadnym presahom cez okraj, nech nepremrznú brehy jazierka.
Vo vypustenej nádrži môžete nechať koše s leknami, nezabudnite ich však skryť pod hrubú vrstvu lístia. Ak bude teplá zima, už v marci napustite do jazierka trocha vody a lekná do nej ponorte.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Vyrabali ste si niekto jazierko svojpomocne? Nejake fotky, rady, odporucania? Ra…