Viem, že sa to dá nájsť na internete a dokonca ste možno už takúto otázku zodpovedali, ale čo by ste zasadili do záhona medzi terasu a letnú kuchyňu, ktorý je na celodennom slnku? Bývame kúsok od Košíc a pôdu máme naozaj úrodnú. Ďakujeme!
Áno, toto sme si už párkrát prebrali. No aj do budúcna – existuje jednoduchá pomôcka, ako rozoznať druhy, ktoré sa adaptovali na plné slnko. Ich listy. Áno, zväčša ľahko nájdeme odpoveď v ich listoch.
Napríklad perovskia – má perovito strihané listy, navyše modrozelenej farby. Obsah chlorofylu nie je taký koncentrovaný, pretože slnečného svetla je viac než dosť. Preto nie je zelená farba taká sýta. Perovskia je svojím habitom veľmi podobná levanduli a pochádza z plání Afganistanu. Z týchto dôvodov sa ľudovo často nazýva aj afganská levanduľa. Vyžaduje priepustnú pôdu a znáša celodenný úpek. Rovnako je teda na páliace slnko prispôsobená svojimi úzkymi modrastými listami levanduľa či rozmarín.
Ruže, bylinky i kvitnúce trvalky
Kráľovnami slnečných záhonov sú ruže, ku ktorým sa do podrastu výborne hodí alchemilka, dúška materina, skalník či zakrpatený dráč. Alchemilka má na listoch hydrofóbnu ochrannú vrstvu, dúška zasa drobné lístky a ruže či vavrínovec majú voskovitý povlak, ktorý chráni listy pred páliacim slnkom.
Celodenné slnko znášajú aj krásne kvitnúce trvalky, ako je krásnoočko, či rudbekia. Mimoriadne odolné proti celodennému úpeku sú rozchodníky a lomikamene. Zväčša ide o pokryvné, nízke druhy, no napríklad rozchodník nádherný je trvalka, ktorá dosahuje v čase kvitnutia výšku aj pol metra. Úžasne vďačné za celodenné slnko sú aj skalničkové floxy alebo čistec, ktorý sa dokáže rýchlo rozrásť po ploche a nezastaví ho ani celodenné páliace slnko.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den. Najde sa tu prosim niekto, kto mal podobnu skusenost s vinicom? Stiek…