Martin Čurda radí: Ako a čím hnojiť trávnik počas leta?

Vieme, že trávnik treba pred zimou hnojiť jesenným hnojivom, ale vraj aj v lete treba použiť špeciálne hnojivo. Je to pravda? Ak áno, aké je to, prosím vás, hnojivo? Ďakujeme.

Hnojivo na trávnik

Jesenné hnojivo, ktoré spomínate, je špeciálne tým, že obsahuje nižší podiel dusíka a vyšší podiel draslíka. Je to preto, aby už trávnik nemal výrazné prírastky, ale aby, naopak, spomalil svoj rast a aby mu vyzreli pletivá. Na bunkovej úrovni vďaka draslíku zhrubnú bunkové steny a trávnik je tak pripravený na zimu – prečkať mrazy.

Hnojenie trávnika počas leta

No v tomto období sme presne v opačnej situácii. Jún je mesiac s najdlhším dňom v roku a dlhé dni pretrvávajú aj začiatkom júla. Trávnik tak dostane viac slnečného svetla ako kedykoľvek inokedy počas roka a vďaka tomu rastie rýchlejšie. Má najvýraznejšie prírastky a to znamená aj vyššiu spotrebu živín, hlavne dusíka, ako „stavebného kameňa“ bielkovín. Čiže v tomto období nie je naším cieľom rast trávnika zbrzdiť, ale podporiť ho, čo znamená intenzívnejšie kosenie, výdatné zavlažovanie a hlavne – dostatok živín.

Váš trávnik bude mať v nasledujúcich dňoch obrovský apetít. Aby ste ho „nakŕmili“, treba zvoliť hnojivo, ktoré v hojnej miere obsahuje dusík a mikroelementy, jeho forma sa však odvíja aj od lokality, kde bývate. V južnejších častiach, v nížinách a stredných polohách ešte vždy môžete svojmu trávniku dopriať pomaly rozpustné hnojivo s účinkom až tri mesiace. Vo vyšších polohách už hnojte viaczložkovým rýchlorozpustným hnojivom s plným obsahom dusíka, a to až do konca leta. Minimálne dva až tri týždne bude z tejto dávky ťažiť a potom ho už – niekedy na začiatku októbra – môžete začať pripravovať na prichádzajúci koniec vegetačného obdobia.

Hnojenie trávnika

Dlho pôsobiace hnojivá od polovice leta nepoužívame

Hnojiť dlho pôsobiacimi hnojivami sa už od polovice leta veľmi neoplatí. Kvalitné značky totiž zaručujú zásobu živín, ktorá sa uvoľňuje osem až dvanásť týždňov. To znamená, že váš trávnik by dostával výživu aj v čase, keď by ju už nevyužil. Dlhodobá účinnosť granulovaných hnojív je zabezpečená systémom obaľovaného jadra. Vďaka tomu hnojivo trávnik nespáli. Živiny sú totiž v granulách, ktoré sú obalené lipidovým obalom. Ten je hydrofóbny, teda vo vode nerozpustný. Rozpúšťa sa až na základe vyššej teploty – vzduchu, pôdy, pôdneho roztoku. A vtedy začne postupne uvoľňovať živiny pre trávnik.

Trávnik potrebuje veľa živín

Počul som už aj taký názor, že trávnik je veľký žrút živín (s čím absolútne súhlasím) a že ho teda netreba v lete podporovať v bujnom raste ešte zvýšenými dávkami hnojiva. Tento názor má logiku, no pravdou je, že rýchlosť rastu viac súvisí so sumou slnečného žiarenia, ktoré dopadne na listovú (fotosyntetizujúcu) plochu trávnika, s teplotou vzduchu a pôdy a s vodou.

Inak povedané, trávnik bude teraz rásť viac ako inokedy tak či tak. Ak mu však neposkytneme živiny, jeho rast nebude síce až taký bujný, no nebude mať zdravú farbu, nebude silný a zdravý a časom bude mať krehké steblá, ktoré bude kosačka „žuť“ a nie kosiť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku