Martin Čurda radí: Ako ochrániť paradajky pred novým škodcom z rodu bzdochovitých?

Rajčiny pestujeme dlhé roky a vcelku úspešne. Túto sezónu nám ich však zamorili malé čierne chrobáky, medzi ktorými sme našli aj zelenkavé. Tie sa podobali na bzdochy. Rovnaký problém mali aj susedia v našej ulici na konci dediny. Hneď za záhradami máme polia a myslíme si, že za to môžu práve postreky, ktoré proti nim používajú.

Zelená bzdocha Nezara viridula na paradajke
Foto: Shutterstock

Viem, akého škodcu máte na mysli. Priznám sa, nemám s ním osobnú skúsenosť, len sprostredkovanú. A keď som hľadal na internete ďalšie informácie, z toho mála slovenských zdrojov som pochopil, že:

  • ide o nového škodcu a nižšie vysvetlím prečo,
  • to málo slovenských zdrojov vychádzalo zo správy ÚKSÚP-u, ktorú publikovali na svojej stránke pred dvomi rokmi,
  • všetky slovenské zdroje hovoria o tom, že ako ochranu okrem ručného zberu treba nasadiť aj insekticídy proti cicavému hmyzu.

Poďme teda poporiadku.

Pomerne nový škodca z južnejších oblastí

Naozaj ide o relatívne nového škodcu, ktorý doposiaľ obýval južnejšie oblasti – okolie Stredozemného mora a severovýchod Afriky. Jeho prapôvodným domovom je pravdepodobne dnešná Etiópia, no s ním samotným či s jeho blízkymi príbuznými bojujú aj v Austrálii, na Novom Zélande či na juhovýchode Severoamerického kontinentu.

Vráťme sa však na Slovensko. Viem, že váš problém nie je ojedinelý a že sa s ním budeme stretávať pravidelne. Ide totiž o škodcu, ktorý sa k nám dostal vďaka globálnemu obchodu a na druhej strane vďaka globálnej zmene klímy sa u nás úspešne „ujal“.

Nezara viridula pripomína klasickú bzdochu

Nechcem kopírovať správu ÚKSÚP-u, kliknite si na ich stránku a dozviete sa od fundovaných viac. No aspoň základné informácie. Ide o škodcu z rodu bzdochovitých (Pentatomidae), preto vám tak pripomína klasickú bzdochu. Jeho latinský názov je Nezara viridula a ako každá bzdocha sa živí cicaním.

K tomuto spôsobu výživy sa ešte vrátim, no v praxi to znamená, že škodí podobne ako ostatné druhy škodlivého cicavého hmyzu: vošky, vlnačky, červce, méry či molice. Na rozdiel od nich, ktoré si na cicanie rastlinných štiav ako-tak vyberajú rastliny, bzdocha Nezara je neuveriteľne adaptabilný a žravý rastlinný polyfág.

Zelený chrobák z rodu bzdochovitých (Nezara viridula)
Foto: Shutterstock

Chutí jej všetko, čo má zelené časti

V praxi to znamená, že jej chutí v záhrade všetko, čo fotosyntetizuje (má zelené časti). Úplne spokojne sa nasýti na stovkách druhov, pochádzajúcich dovedna až z tridsiatich čeľadí a je úplne jedno, či ide o jednoklíčnolistové alebo dvojklíčnolistové druhy. V záhrade teda môže hodovať na rajčinách, zemiakoch, kukurici, či maku, potom „preskočí“ trebárs na broskyne či maliny a vajíčka nakladie aj na šalát.

Podľa všetkého jej však najviac chutia práve rajčiny, s čím máte skúsenosť nielen vy, ale aj vaši susedia a náš režisér, ktorý žije a pestuje rajčiny v malej dedinke na juhozápade Slovenska. Rovnako ako vaša dedina, aj tá jeho je obklopená poľami a spoločne so susedmi odpozorovali, že to má priamy vplyv na ich pestovateľské úspechy.

Poľnohospodári priamo nemôžu za ich inváziu

Ak sa na okolitých poliach pestujú zemiaky, vedia, že vtedy sa v ich záhradkách zemiaky pestovať neoplatí. Raz to jeden jeho sused skúsil a nemal ani jediný! Na poliach okolo totiž boli zemiaky čisté ako ľalie, no na jeho malom zemiakovom políčku bol taký pretlak mandeliniek, že aj napriek svedomitému ručnému zberu a povinným brigádam celej rodiny vrátane detí mandelinky zožrali rastliny zemiakov doslova na kostrnky.

Tlak pesticídov na poli, v tomto prípade insekticídu proti mandelinkám, spôsobil, že sa všetky preživšie jedince presťahovali na to jediné čisté zemiačnisko v okolí.

Hovorím to preto, že si nemyslím, že poľnohospodári vo vašom okolí priamo spôsobili inváziu bzdôch Nezara. No myslím si, že k nej výrazne dopomohli už len tým, že svoje plodiny dôsledne vystriekali všetkým možným, čo je vo veľkovýrobe povolené. Stačilo, ak pestovali kukuricu alebo zemiaky (druhé spomenuté sú mimochodom príbuzné s rajčinami), a nepomohlo ani to, že vy a ani jeden váš sused ste nezasadili jediný zemiak… A bzdochy premigrovali na vaše nechránené rajčiny.

Fakty zo života bzdochy Nezara

Len v krátkosti popíšem ešte fakty zo života bzdochy Nezara a dostanem sa k bodu 3. Zaujímavosťou je, že môže mať ročne niekoľko generácií a zároveň má aj niekoľko vývojových štádií. Preto sa jedince na rastlinách môžu dosť líšiť, respektíve nachádzate odlišne vyzerajúce chrobáky na jednej rastline.

Rôzne vývojové štádiá začínajú drobnými žltkastými vajíčkami, prechádzajú cez ďalšie štyri vývojové štádiá, kým sa dopracujú do piateho vývojového štádia – do dospelca – a dospejú tak do podoby, keď pripomínajú našu domácu bzdochu. V treťom vývojovom štádiu dokonca vzdialene pripomínajú lienku.

Bzdochy Nezara škodia tým, že cicajú rastlinné šťavy najčastejšie na mladých najšťavnatejších výhonkoch a v blízkosti listových žíl. Vzhľadom na to, že bzdochy pri cicaní vylučujú do rastlinného pletiva slinný sekrét, ktorý je pre rastlinu jedovatý, miesta cicania zastavujú svoj rast a listy sú potom zdeformované. Ak cicia vedľa seba viacero bzdôch, postihnuté miesto môže aj odumrieť.

Keď cicajú na plodoch, začnú sa na nich objavovať škvrny, deformujú sa a majú skutočne nepríjemnú chuť. Navyše môžu prenášať aj hubové a vírusové choroby, podobne ako iné druhy cicavého hmyzu.

Malé čierne a zelené chrobáky – bzdochy na paradajkách
Foto: Shutterstock

Okrem ručného zberu treba použiť aj insekticídy

Slovenské zdroje hovoria o tom, že ako ochranu treba okrem ručného zberu pri kalamitnom výskyte nasadiť aj insekticídy proti cicavému hmyzu. Zároveň sa týmto vraciam k spôsobu výživy bzdôch, ako som sľúbil na začiatku. Vyššie som písal, že bzdochy sú cicavý hmyz.

Konkrétne bzdocha Nezara cicia rastlinné šťavy, no existujú bzdochy, ktoré nie sú vegetariáni. Niektorí príbuzní z radu Bzdochy (Hemiptera) sú dravce a cicajú vošky, strapky či dokonca húsenice. Mnohé aj systémovo pôsobiace insekticídy majú kontaktný účinok a väčšina z nich pôsobí na hmyz ako neurotoxín alebo napáda ich dýchacie cesty. Bez rozdielu. Masívne napumpovať do porastu rajčín insekticíd je teda dvojsečná zbraň.

Riešením sú kŕmne návnady a tuhá zima

Aké je riešenie? Tuhá zima :-). Úplne vážne! No je mi jasné, že to v tejto chvíli neovplyvníme… Môžeme však spraviť to, že bzdochy Nezara odlákame od kultúrnych rastlín a zničíme ich mimo nich.

Riešením by mohlo byť využitie kŕmnych návnad. Napríklad kombinácia prísady na výrobu návnadových insekticídnych zmesí a insekticídu, ktorý obsahuje účinnú látku Spinosad. Touto zmesou postriekame vymedzenú plochu buriny. Prísada, napríklad Combi-protec, zabezpečí, že postriekané buriny bzdochy prilákajú a insekticíd obsiahnutý v zmesi ich zasa zničí.

Stále je pritom, samozrejme, riziko, že kontaktne zasiahneme aj užitočné organizmy, no tým, že návnadou prilákame vyššiu koncentráciu bzdôch Nezara a nestriekame insekticídom celoplošne, podiel zasiahnutého užitočného hmyzu výrazne znížime. Navyše ak vyberieme plochu burín bez kvetov, výrazne znížime aj riziko kontaktu pre včely. Nehovoriac o tom, že použitím systémového prípravku nenapumpujeme insekticíd do tela kultúrnych rastlín, ktorých plody budeme neskôr jesť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku