Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Bývame v novostavbe a už druhý rok máme len trávnik a živý plot. Trávnik je veľmi pekný, manželovi sa darí ho udržiavať, aj živý plot zatiaľ prosperuje, no radi by sme si záhradu niečím oživili. V podstate tam máme len ten trávnik a živý plot a to je také zeleno-zelené. Zopár hrantíkov s petúniami máme na terase, ale to nestačí. Čo by ste nám poradili?

Dievčatko a pes hrajúci sa s loptou v záhrade
Foto: Shutterstock

Popravde, ťažko sa radí takto na diaľku a ešte bez toho, aby som videl priestor a počul viac o vašich potrebách, predstavách a obmedzeniach.

Vaše potreby a požiadavky na záhradu

Napríklad, máte deti? To je totiž dosť podstatné. Máte psíka alebo iné zvieratko? Nie je v rodine niekto alergik? Ak áno, na čo konkrétne? Na aké druhy bylín? Alebo na kvitnúce trávy? Akú máte v záhrade pôdu? Akú expozíciu pozemku, teda orientáciu na svetové strany? Aký je smer prevládajúcich vetrov? Aké a kde je vedenie inžinierskych sietí? Aké sú širšie vzťahy pozemku s okolím – je vo vašej blízkosti rušná ulica, vysoké stromy či nebodaj vysoké budovy v susedstve? Aké sú hlavné pohľadové osi?

Je toho veľa, čo by som mal vedieť… Dôležitý je dokonca aj vek psíka či jeho rasa.

Jediné, čo môžem v tejto chvíli pre vás spraviť, je, že ponúknem už hotovú inšpiráciu z našej dielne. No treba si uvedomiť, že ide o konkrétne riešenie, z konkrétnej záhrady, s konkrétnymi domácimi a ich originálnymi požiadavkami.

Deti a pes v záhrade

Predstavte si, že kým sú deti malé, potrebujete čo najviac trávnika ako univerzálnej zelenej plochy. Po nej môžu deti behať, na nej sa hrať či na ňu môžete umiestniť malý nafukovací bazén, detskú preliezačku, prenosné pieskovisko… Záhrada má jasnú funkciu, je to priestor na bezpečné detské hry.

Po čase deti vyrastú, v záhrade trávia menej času a neskôr dokonca celkom odídu z domu a začnú žiť svoj vlastný dospelý život. Funkcia záhrady sa celkom logicky zmení. Už nie je potrebný rozľahlý priestor trávnika. Už sa záhrada nevníma v pohybe a len ako zelená bezpečná kulisa. Rytmus rodiny sa výrazne upokojil. Domáci už záhradu vnímajú viac staticky, sediac na terase pri rannej káve či hľadiac večer cez okno pracovne, pozorujúc, ako slnko zapadá za zeleným živým plotom a kreslí dlhé tiene na zelenej ploche trávnika. Už je to záhrada, ktorá je odrazu fádna, bez pohybu, bez života, bez farieb…

A tak si domáci zaobstarajú psíka a na terasu dá domáca pani hrantíky, ktoré každý rok vyseje letničkami. Roky bežia, psík rastie, potom starne a domáci stále nie sú spokojní, lebo živo v záhrade už je a stále chýbajú farby…

A to je presne inšpirácia, ktorú vám ponúkam. Hrantíky s letničkami na terase stačia iba chvíľu, pretože pokrývajú len jednu z dvoch hlavných pohľadových osí – naplnia pohľad na záhradu farbami len pri posedení na terase, pohľad z francúzskeho okna pracovne a kuchyne je stále fádny…

Letničky navyše dodajú „len“ brutálnu pestrosť, no aj to iba v sezóne, a neposkytujú počas zvyšku roka nič viac, ani textúru, ani premenlivosť. Navyše je tu aj psík, ktorý už má svoj vek a ciká kade-tade. Ako sa vraví, „starého psa novým kúskom nenaučíš“ a keď si doposiaľ značkoval živý plot, ten to ako-tak zvládal, no každá novozasadená rastlina je vo vážnom ohrození…

Pes v záhrade
Foto: Shutterstock

Konkrétne riešenie na fotografii

Výsledok limitov, ktoré som popisoval, je riešenie, ktoré vidíte na fotografii. Takmer do geometrického ťažiska plochy sme situovali záhon, ktorý je v priesečníku oboch hlavných pohľadových osí, tej z terasy aj tej z frekventovaných okien. Okrem toho sme ho zdvihli do výšky, aby sme psíkovi znemožnili značkovať nové rastliny. Použili sme mix klasického a železitého andezitu, aby veľmi „nekričal“, pretože budova je v modernom štýle.

Záhon vo výške zvyčajne odradí menšie a stredné plemená psov od ničenia rastlín.

Nositeľom pestrosti je plocha záhona, na ktorú sme vysadili kocúrniky, perovskie, hortenzie, levandule, rôzne okrasné trávy a jarné cibuľoviny. Výhodou záhrady sú staré stromy, ktoré sme, samozrejme, zachovali. Pomáhajú zmäkčovať pohľad na prísne modernú hranatú stavbu v pohľadovej osi smerom zo záhrady k domu. Koridory okolo záhona sú dostatočne široké na to, aby tu mohol ďalej rásť trávnik a aby sa dal bez problémov kosiť, hnojiť, prerezávať.

Realizácia záhrady tímom Martina Čurdu
Záber zo záhrady realizovanej tímom Martina Čurdu ukazuje, ako sa známy záhradný architekt popasoval s rekonštrukciou záhrady dnes už bez detí, zato so psíkom. Do takmer geometrického ťažiska plochy situoval záhon, ktorý je v priesečníku oboch hlavných pohľadových osí, tej z terasy aj tej z frekventovaných okien. Foto: Martin Čurda

No a živý plot? Z jednej strany je pri hranici pozemkov strihaný živý plot z vavrínovca, z ďalších dvoch strán je celý komplet z tisu, troch rôznych odrôd. Malé deti tu už nie sú, domáci si to teda môžu dovoliť. Tis je totiž kompletne jedovatý – korienky, kôra, drevo, ihličie, semienka… okrem červeného osemenia.

Dalo by sa k tejto téme písať oveľa viac, ale zrejme to nemá pre vás význam. Dúfam teda, že vám táto inšpirácia aspoň trocha pomôže a budem vďačný, ak mi dáte vedieť, ako ste to napokon vyriešili.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock, Martin Čurda

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku