Máme problém so slizniakmi, ktoré nám každoročne zamoria zeleninovú záhradu. Skúšali sme ich zberať ručne a nastavovali sme im aj pivové pasce, no zdá sa nám, že z roka na rok ich počet rastie.
Najväčší problém so slizniakmi je v záhradách s tienistými a vlhkými miestami, keďže tieto tvory obľubujú vyššiu vlhkosť prostredia. V suchých záhradách sa vo väčších množstvách objavujú v daždivých rokoch.
Väčšina ich tela je zložená z vody, preto potrebujú produkovať veľké množstvo hlienu, aby prežili. Aj preto sú aktívne viac v noci. Keďže sú hermafrodity, každý z nich môže klásť vajíčka, takže sa rýchlo rozmnožujú.
Boj so slizniakmi je nadlho, no dá sa vyhrať
Polievajte ráno, upracte záhradu
Súčasťou boja proti nim je i zmenený režim starostlivosti o záhradu. Predovšetkým – polievajte len ráno. Ak voda prenikne do pôdy ráno, slnko jej povrch vysuší ešte pred poludním. Večer a v noci tak budú mať slizniaky výrazne nižší rádius pohybu.
Okrem toho odstráňte zo záhrady všetko, kde sa môžu cez deň ukrývať, napríklad staré drevo, haraburdy, neporiadok. Ani často odporúčané mulčovanie v tomto prípade nie je vhodné.
Vysaďte si aromatické druhy
Pomôže aj pestovanie na vyvýšených záhonoch s kovovým obrubníkom proti slizniakom, ktoré má prierez číslice „1“.
Okolo záhonov vysaďte aromatické druhy, ktoré slizniakom nevoňajú – pažítku, cibuľu a cesnak či bylinky ako tymian, rozmarín a fenikel.
Pivo, kačky a slimáky sú spojenci
Osvedčeným ľudovým receptom sú pivné pasce. Ideálne na ne sú veľké tégliky z jogurtu, ktoré naplníte do polovice pivom. Pascu, v ktorej sa slimáky utopia, stačí kontrolovať každý druhý deň. Našimi spojencami sú aj slimáky s ulitou, ktoré požierajú vajíčka slizniakov. Veľmi účinné sú kačky – indické bežce, ktorým slizniaky veľmi chutia.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Co sa vam osvedcilo proti slizniakom v zahrade?