Dobrý deň, veľmi by ma zaujímalo, ako si môžeme rozmnožiť čučoriedkové kry v záhrade? Čítala som, že existujú dva spôsoby, a o vás viem, že máte čučoriedky rád. Tak som zvedavá, aké s tým máte skúsenosti.
Ďakujem vám veľmi pekne za dôveru, no popravde mám skúsenosti s ich pestovaním, nie s rozmnožovaním. Vždy sa totiž spoľahnem na seriózne záhradníctvo a kúpim si konkrétnu odrodu tam. Je to aj preto, že čučoriedka chocholíkatá patrí k ovocným druhom, ktorých rozmnožovanie nie je celkom jednoduché.
Vegetatívne rozmnožovanie
Platí, že rozmnožovanie semenom je nevýhodné, keďže nová generácia nenesie úplne znaky materskej rastliny. Ideálne je preto vegetatívne množenie čučoriedky z drevnatých alebo bylinných (polodrevnatých) odrezkov a rozmnožovanie potápaním a delením trsov.
Úspešnosť zakoreňovania pri vegetatívnom rozmnožovaní čučoriedky v značnej miere závisí aj od odrody. Dobre zakoreňujú napríklad odrody ‘Berkeley’, ‘Bluecrop’, ‘Goldtraube’ a ‘Sunrise’.
Rozmnožovanie potápaním
Najjednoduchší spôsob je rozmnožovanie potápaním a delením trsov. Ker čučoriedky, prípadne časti rastliny, ako sú spodné konáre a mladé vysoké výhonky, ohneme do čo najviac vodorovnej polohy a obsypeme organickým materiálom. Používame piliny z ihličnatých drevín, rašelinu alebo zmes rašeliny a pilín, prípadne substrát pre kyslomilné rastliny. Po čase sa výhonky aj bez našej ďalšej pomoci zakorenia.
Za rok až dva takto zakorenené výhonky na jar oddelíme od materskej rastliny a podľa množstva koreňov skrátime na primeranú dĺžku. Novú rastlinu môžeme vysadiť na nové stanovište.
Rozmnožovanie odrezkami
Rozmnožovanie drevitými odrezkami vyžaduje zber vyzretých odrezkov počas dormancie, teda v období zimného pokoja. Je to najzložitejší spôsob. O niečo jednoduchšie je rozmnožovanie bylinnými odrezkami. Najvhodnejšie obdobie je v lete asi do polovice augusta.
Odrezky odoberáme z bočných, dobre osvetlených častí rastliny a skrátime ich na dĺžku 8 až 10 cm. Odrezok zbavíme listov do dvoch tretín odspodu a vrchné listy ešte čiastočne zastrihneme. Spodnú časť odrezka pred vysadením do substrátu ošetríme stimulátorom. Sadíme šikmo do pripraveného substrátu na vzdialenosť 5 – 8 cm tak, aby časť odrezka (2 – 3 cm) vyčnievala nad substrát.
Vysadené odrezky umiestnime do skleníka, pareniska alebo fóliovníka. Použiť môžeme aj minifóliovník, ktorý umiestnime na okenný parapet, kde je dostatok svetla. Ale pozor! Nesmie dôjsť k prehriatiu – úpalu rastlín, preto ich chránime pred priamym slnkom a nedávame ich na okná orientované na juh. Dbáme na to, aby teplota počas zakoreňovania v uzavretom priestore neprekročila 30 ºC. Pravidelne zavlažujeme, no na druhej strane substrát nesmie byť premokrený. Za 6 až 8 týždňov zakorenené odrezky prenesieme do vonkajšieho prostredia a postupne ich otužujeme. Presádzame ich až v ďalšom roku na jar.
Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Caute, sused ma v skleniku strasne dobre hrozno, ako sa da rozmnozit? Nie sme zr…