Radi by sme si pri terase založili vresovisko. Videli sme to na dovolenke v Nemecku a bolo to naozaj nádherné! Vresy a okrasné trávy vytvárali prekrásnu kombináciu. Ako to máme spraviť, aby sme mali rovnaký efekt?
Kľúčový je výber stanovišťa, výber druhov a použitý substrát. Najlepšie je slnečné stanovište, no vyhovujúci je aj polotieň. Nevyhnutná je piesočnatá, humózna a priepustná pôda s kyslejšou pôdnou reakciou. Nesmie byť vápenatá, zamokrená alebo štrkovitá.
Nevhodnú pôdu treba pred výsadbou upraviť pridaním špeciálneho substrátu na kyslomilné druhy, substrátu na rododendrony a azalky alebo substrátu na čučoriedky, prípadne zmesou rašeliny a piesku alebo opadaného ihličia.
Vysádzajte do skupín
Vysádzajte vždy do skupín troch až dvanástich rastlín, nikdy nie jednotlivo. V jednej skupine však nekombinujte vresy s vresovcami. Ostatné (sprievodné) rastliny vysádzajte striedmejšie tak, aby vresy či vresovce prevládali.
Okrem vresov a vresovcov môžete vysadiť ako sprievodné druhy aj andromédu, hebe, čučoriedku, azalku či nižšie okrasné trávy, ako je kavyľ alebo perovec.
Mulčovanie, zálievka a rez
Vysádzajte vždy len s koreňovým balom. Nevyhnutná je zálievka a na tú netreba zabúdať ani prvé týždne po výsadbe, inak novovysadené vresy aj ostatné rastliny rýchlo usychajú. Pri vysádzaní nezabudnite pridať mykorízne huby, ktoré vresom viditeľne pomôžu.
Okolie vysadených rastlín nasteľte drvenou kôrou, ktorá pomôže zadržať vodu. Po odkvitnutí každoročne rastliny zostrihajte. Vďaka tomu pekne zhustnú, budú kompaktnejšie a bohatšie rozkvitnú. V prvom roku po výsadbe vresovisko zakryte na zimu ihličnatými chvojkami. Skoro na jar prikrývku odstráňte. Hnojiť začnite až v druhom roku po výsadbe.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…