Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?

Máme záhradu vo svahu a manžel uvažuje nad tým, že vybuduje terasky, ktoré oddelí múrikmi. Nechce však betónovať a záhradníci nám odporučili gabionové múry. Zdá sa nám to však dosť drahé. Neexistuje iná možnosť? Ďakujeme! 

Terasovitá záhrada, kamenné múriky

Gabiony sú kovové siete, v ktorých je lomový kameň ukladaný alebo voľne sypaný. Ďalšia alternatíva je plniť gabionové koše kameňom, ktorý sa štiepi pozdĺžne, ako napríklad andezit, no ten sa už len ukladá. Je pravda, že táto možnosť nie je najlacnejšia. Je však spoľahlivá, trvanlivá a bez akéhokoľvek spojivového materiálu – netreba nič betónovať.

Suchý múrik ako alternatíva

Ak potrebujete múry, ktoré prepájajú rôzne úrovne záhrady a navyše musia prekonať veľké výškové rozdiely medzi terasami, gabionový múr je jedno z najlepších možných riešení. Ak je to však pre vás priveľká úvodná investícia a na druhej strane trváte na vylúčení murovaných múrov, je tu ešte možnosť postaviť suchý kamenný múrik bez betónovania.

Gabionový múrik
Gabionový múrik

Tu je však už výška limitovaná. Literatúra uvádza, že suchý múrik môžete bez betónovania postaviť do výšky asi 0,80 metra. My sme bežne stavali takéto múriky vysoké aj jeden a pol metra. V prípade, že dodržíte niekoľko základných pravidiel, myslím, že aj pre vás je výška suchého múrika okolo jedného metra úplne bezpečná. Suchý múrik môžete budovať z lomového kameň aj z pozdĺžne štiepateľných hornín, ako je andezit či bridlica. Ak však prekonávate veľký výškový rozdiel, je lepší lomový kameň rôznej veľkosti, pomocou ktorého vybudujete robustnejší suchý múr.

Ako si vybudovať suchý múrik?

Na začiatku si spravte základ, ktorý bude niekoľko centimetrov pod úrovňou terénu a bude vysypaný hrubým stavebným pieskom alebo jemným makadamom. Do tohto lôžka začnite ukladať najväčšie kamene a postupne pokračujte menšími. Používajte lomový kameň, ako je diorit, granit či granodiorit – alebo plošne štiepateľný kameň –
spomínaný andezit či bridlica.

Suchý múrik v záhrade

Kamene preväzujte podobne, ako keby ste murovali tehlový múr a preväzovali v ňom tehly. No previazanie robte aj do priestoru, nie len plošne. Čiže vytvárajte preklady do hĺbky svahu. Ak máte napríklad podlhovastý kameň, zapustite ho do svahu celou jeho dĺžkou a nechajte ako pohľadovú len jeho malú čelnú časť. Okrem toho kamene klaďte na seba vždy čo najväčšou plochou, nie na hranu, aj keby to malo vyzerať lepšie. Kľúčová je totiž stabilita a udržateľnosť, nie estetika.
Pri stavbe múrika dodržiavajte jemný záklon – teda múrik o svah opierajte v jemnom opačnom sklone (do svahu). Nikdy ho nestavajte kolmý, ako keby ste murovali stenu domu.

Sem-tam v múriku vynechávajte kameň a nechajte kapsy na výsadbu suchomilných druhov, ako sú lomikamene, skalné ruže, plazivé rozchodníky, dúšky materine či vresy.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku