Susedia majú čučoriedky zasadené v rašeline a v pôde. No videl som už aj čučoriedky vo veľkých nádobách. Je to takto lepšie? Má to nejaké výhody?
Bezpochyby áno. Pestovanie čučoriedok v nádobe má minimálne dve veľké výhody. Oveľa ľahšie totiž uchránite svoje rastliny pred hubovou chorobou, ktorá dokáže rozožrať korene čučoriedok. Tie potom po krátkom čase hynú. Ak totiž máte každú rastlinu samostatne v nádobe, odumrie vám len tá infikovaná.
V prípade, že máte celý rad čučoriedok v pôde, hoci aj v substráte s nízkym pH, ale v kontakte s voľnou pôdou, je tu vždy riziko. Každá novovysadená rastlinka môže byť potenciálne infikovaná a v krátkom čase môže infikovať celú výsadbu.
Druhá veľká výhoda je, že v nádobe ľahšie udržíte nízke pH substrátu tak, ako to čučoriedka vyžaduje. Okrem toho sa kríky v nádobách ľahšie režú či oberajú, hoci je pravda, že málokedy dosiahnu takú veľkosť, ako keby rástli priamo v záhone.
Má to aj svoje nevýhody
Pri pestovaní v nádobe treba čučoriedky raz za niekoľko rokov presadiť a treba myslieť aj na to, že ak je sucho, zalievame výdatnejšie, pretože kry v nádobách nie sú súčasťou pôdneho profilu, a teda nie sú kapilárami prepojené so zásobou vody vo väčších hĺbkach pôdy.
Pri zavlažovaní myslíme aj na to, že čučoriedky v nádobe zalievame výlučne mäkkou vodou, ideálne dažďovou, alebo niekoľko dní odstátou. Nikdy nie čerstvou vodou z vodovodu či zo studne – zvyčajne sú takéto vody silne mineralizované a zásadité.
Dôležitá je aj veľkosť nádoby, kde čučoriedky pestujeme – čím väčšia, tým lepšie. Žiaden jej rozmer by určite nemal klesnúť pod pol metra – čiže výška, šírka aj hĺbka by mali byť minimálne 50 cm a viac.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, viete prosim čo tejto čučoriedke je? Listy sú čudné, kvety sú normálne a…