Martin Čurda radí: Osem rastlín kvitnúcich v predjarí, ktoré skombinujete s jarnými cibuľovinami

Viete nám poradiť rastliny, ktoré kvitnú skoro na jar? Ideálne začiatkom marca, no môže byť aj v apríli. Úplne super by bolo, keby kvitli aj vo februári. Radi by sme ich totiž skombinovali s jarnými cibuľovinami a čemericami, ktoré máme zakvitnuté už od januára.

Kalina bodnantská, kultivar ‘Dawn’
Kalina bodnantská, kultivar ‘Dawn’, kvitne ružovými kvetmi už od konca decembra až do v polovice marca. Foto: Shutterstock

Rovno bez úvodu budem len menovať, plus pridám stručnú charakteristiku. Pýtate sa na druhy, ktoré kvitnú v predjarí a sú vhodné na kombináciu s jarnými cibuľovinami.

Jazmín nahý

Dnes je v tomto smere už úplnou klasikou jazmín nahý. Tento jednoduchý ker pochádza z Číny a jeho žlté kvety vyrastajú na bezlistých štvorhranných výhonkoch už od januára až do marca. Na nechránenom stanovišti však môže namŕzať, preto je žiaduce vysádzať ho k múru, ktorý ho chráni od severu alebo severovýchodu. Múr porastený mohutným, žlto zakvitnutým jazmínom je zároveň skvelé pozadie pre rozkvitnuté jarné cibuľoviny.

Jazmín nahý
Jazmín nahý s poliehavým charakterom rastu kvitne nažlto od konca zimy. Foto: Shutterstock

Kaliny

Na kombináciu s cibuľovinami sa výborne hodia kaliny, no, samozrejme, nehovorím o všetkých druhoch a kultivaroch bez rozdielu. Mám na mysli hlavne druh kalina voňavá, ktorá kvitne počas celej jari a naozaj veľmi dlho – až niekoľko mesiacov, pokojne tri až štyri. Ak však chcete skoršie kvitnutie, použite kultivar ‘December Dwarf’. Tento malý opadavý krík dorastá do výšky asi 1,5 m a je na pestovanie úplne nenáročný. Kvitnúť začína už od konca decembra a jeho jemné ružovkasté kvety vás budú na záhrade tešiť až do apríla.

Podobne je na tom ďalší druh z tohto rodu – kalina bodnantská ‘Dawn’, ktorá kvitne ružovými kvetmi už od konca decembra a dokvitá až v polovici marca. Má vystúpavý vzrast a je opadavá, čo sú atribúty umožňujúce, že v jej podraste budú cibuľoviny prospievať. Len dodám, že tejto kaline vyhovuje slnečné až polotienisté stanovište a dobre rastie v každej priepustnej pôde. Vytvára ker vysoký maximálne 3 m a široký asi 2 m, ktorý nie je náročný na rez.

Dulovec nádherný

Veľmi pekný je v kombinácii s jarnými cibuľovinami aj dulovec nádherný, ktorý kvitne od konca zimy až do začiatku apríla. Kvety môže mať podľa kultivaru biele, bieloružové, ružové alebo karmínové, no aj oranžovočervené a sýtočervené. Vyrastie do výšky asi jeden až jeden a pol metra a šírky maximálne dva metre.

Zimovec včasný

Celkom vhodný je aj pomerne málo známy ker zimovec včasný. Ide v podstate o exotický opadavý ker, ktorý u nás dorastá do výšky len 3 m. Dobre rastie na slnku aj v polotieni v kvalitnej priepustnej pôde. Kvitne od januára až do marca zvončekovými žltými kvetmi, ktoré vôňou pripomínajú vanilku. Myslím, že pri ňom sa môžu pekne vynímať jarné cibuľoviny v plnom kvete.

Ďalšie odporúčané druhy

Spomeniem ešte aj zlatovku prostrednú, mandľu obyčajnú, vŕbu purpurovú či drieň obyčajný, všetky tieto kry sú skvelými partnermi jarných cibuľovín. Možností je, samozrejme, viac, pre obmedzený priestor som však vymenoval aspoň týchto osem druhov, ktoré sú podľa mňa na váš zámer vhodné.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku