Máte už dosť smutnej zimy? Pochmúrne dni spestria konvalinky

Rýchlenie jarných cibuľovín určite ľahko zvládnete, a ak to skúsite s konvalinkami, získate aj príjemný bonus. Nádhernú, intenzívnu kvetinovú vôňu.

Máte už dosť smutnej zimy? Spestrite si pochmúrne dni konvalinkami

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • záhradnícky substrát, listovka, piliny a rašelina
  • dekoračná kôra
  • chumáč machu
  • piesok
  • plastové črepníky
  • keramzit

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • záhradnícka lopatka
  • krhla s vodou
  • rukavice

Náročnosť: ***
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: počas celej zimy

Postup

1. OBDOBIE CHLADU

Piesok v črepníku

Pre jarné cibuľoviny je obdobie chladu dôležité. Ak vykopeme konvalinky teraz, môžeme ich hneď začať rýchliť, pretože majú nevyhnutné obdobie vegetačného pokoja za sebou.

2. ULOŽENIE

Polievanie konvaliniek

Konvalinky, ktoré ešte neprešli obdobím chladu (ideálne 4 – 5 týždňov), teda vegetačného pokoja, musíme pripraviť. Opatrne ich vložíme do nádoby s pieskom, zasypeme a zalejeme.

3. USKLADNENIE

Konvalinky na okne

Počas obdobia vegetačného pokoja umiestnime nádoby s konvalinkovými podzemkami do priestoru s teplotou maximálne 3 ⁰C. Ideálne sú preto chladné garáže, nevykurované pivnice či náraďovne. Teplota v týchto priestoroch však nesmie klesnúť pod bod mrazu.

4. PRÍPRAVA

Konvalinky

Teraz, koncom januára, je však iný postup. Najskôr opatrne vykopeme z miesta v záhrade, kde sa príliš rozrástli konvalinky, neveľký trs. Myslíme na to, že podzemky vhodné na rýchlenie musia mať husté, zdravé korene a mäsité puky. Tie sú zárukou bohatého kvitnutia.

5. POMÔCKY

Pomôcky

Výhodou jesennej prípravy je, že môžeme pracovať v záhrade, v týchto dňoch je však príjemnejší skleník. Kým necháme vybratú pôdu s podzemkami rozmrznúť, pripravíme si pevné nádoby, kvalitný záhradnícky substrát, lopatku, nožnice a krhlu s vodou.

6. VYTRIEDENIE

Konvalinky

Podzemky očistíme od zeminy a vytriedime tie s najsilnejšími pukmi. Dbáme na to, aby sme pri manipulácii puky mechanicky nepoškodili. Opatrne skrátime najdlhšie korene a odstránime poškodené či uschnuté časti.

7. SUBSTRÁT

Substrát pre konvalinky

Predpokladom úspechu je kvalitný substrát. Mal by obsahovať veľký podiel záhradníckeho substrátu, piesok a listovku, prípadne trochu rašeliny. Osvedčené a veľmi praktické sú aj piliny alebo jemné drevné hobliny.

8. PREMIEŠANIE

Substrát pre konvalinky

Všetky zložky dôkladne zmiešame a rozdrobíme tak, aby substrát neobsahoval hrudy. Nepoužívame použitý substrát ani pôdu zo záhrady.

9. VÝSADBA

Výsadba konvaliniek na rýchlenie

Na dno nádoby dáme vrstvu keramzitu alebo drobnej tehlovej drviny. Na ňu navrstvíme nachystaný substrát a môžeme začať vysádzať. Sadíme tak, aby boli puky zasypané a jemne pritlačíme.

10. FINALIZÁCIA

Rýchlenie konvaliniek

Nakoniec opatrne zalejeme. Nádobu položíme do miestnosti s izbovou teplotou, ideálne na okenný parapet. Teplo prichádzajúce zospodu konvalinkám pomáha.

11. ZATEMNENIE

Rýchlenie konvaliniek

Nádobu zakryjeme čiernou fóliou a substrát udržiavame mierne vlhký. Keď výhonky dosiahnu asi 15 cm, fóliu odstránime a pestujeme ich ďalej na svetle.

Dobré rady

Obdobie

Konvalinky sa dajú rýchliť kedykoľvek počas zimy. Dôležité ale je, aby prešli aspoň mesačným obdobím chladu. Puky si môžeme pokojne vykopať aj počas januára či februára, ak nie je pôda úplne zamrznutá. Ak by sme ich vykopávali v decembri, potrebujú prebudenie, teda 12-hodinové namočenie do teplej vody.

Odber podzemkov

Konvalinky sa na mnohé miesta v záhradách rozrastú nechtiac. Toto je ideálny spôsob, ako ich zredukovať, a zároveň využiť na príjemnú dekoráciu bytu počas zimy.

Máte už dosť smutnej zimy? Pochmúrne dni spestria konvalinky

Substrát a zálievka

Pri pestovaní a rýchlení konvaliniek používame substrát s obsahom listovky alebo hrabanky z listnatého lesa. Pri použití príliš humózneho substrátu hrozí počas rýchlenia rozvoj plesní. Takisto sa môže vyskytnúť sčernenie pukov a hniloba stoniek. Dôležité je udržiavať počas celého obdobia rýchlenia substrát mierne vlhký, no nie premáčaný. Hnojiť vôbec netreba.

Starostlivosť

Kvitnúce rýchlené konvalinky umiestnime na svetlé, nie veľmi teplé (skôr chladnejšie) a viditeľné miesto. Pravidelne ich postrekujme vlažnou vodou, aby nezasychali. Nepatria do spální, detských izieb alebo na miesta, kde budeme relaxovať. Ich intenzívna vôňa by totiž mohla po čase prekážať. Po odkvitnutí môžeme konvalinky využiť v komposte v záhrade.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie