August, ale i začiatok školského roka sú z pohľadu záhradných prác trochu pokojnejším obdobím. Čo sa týka rezu, na panašovaných rastlinách sa zameriame na odstraňovanie výhonkov, ktorých sfarbenie je celkom iné ako na celej rastline.
Výraz „panašovaný“ znamená v rastlinnej ríši, že listy rastliny sú na rozdiel od pôvodného druhu so zelenými listami sfarbené dvomi a viacerými farbami. Najčastejšie ide o bielozelené či žltozelené listy.
V auguste skontrolujeme panašované rastliny a odstránime výhonky, ktoré sa farebne odlišujú, sú napríklad zelené či biele.
Ako strihať panašované rastliny
Panašované rastliny, podobne ako ich zelení predkovia, vyžadujú pravidelný rez. Avšak v tomto období roka sa zvyčajne stačí zamerať na vetvičky, ktoré sa akoby „zbláznili“ a „zvrhli“ sa na svoju pôvodnú formu, z ktorej bol panašovaný kultivar vyšľachtený.
Najčastejšie na farebnej rastline nájdeme vetvičky so zelenými listami, no niekedy sa vetvička „pomýli“ natoľko, že rastie bez základného pigmentu chlorofylu ako krémovobiela.
Tieto spontánne odchýlky sa pomerne často vyskytujú na rôznych kultivaroch bršlenu Fortuneovho (Euonymus fortunei), ako sú ‘Emerald Gaiety’, ‘Emerald ‘n’ Gold’, ‘Sunspot’ a ‘Silver Queen’. Sú výsledkom genetickej nestability kultivaru. Okrem bršlenu je výskyt celkom bežný aj pri mnohých iných panašovaných vždyzelených aj opadavých druhoch.
Takéto zelené vetvičky vyrastajúce z inak farebne olisteného kra majú tendenciu rásť rýchlejšie ako panašovaná časť rastliny. Je to preto, že obsahujú vyššie množstvo chlorofylu a fotosyntetizujú, získavajú teda výrazne viac energie.
Ak by sme ich nerezali či nestrihali, časom nadobudnú nad rastlinou nadvládu a panašovaná, atraktívna časť postupne môže odumrieť. Preto sa snažíme odstrániť všetky „zvrhnuté“ výhonky, ktoré počas leta vyrástli. Odrežeme ich v mieste, kde vyrastajú z panašovanej časti rastliny.
Druhý spôsob rezu bršlenov v tomto období je ich zmladenie pomocou hlbokého rezu. Zrežeme asi polovicu kra, čím podporíme rast nových výhonkov z nižšie položených častí rastliny.
Krok za krokom: Ako na rez bršlena
1. Ak ker prerástol priestor
Ak kry začali prerastať priestor, kde „sú vítane“, dáva zmysel ich hlbšie zmladenie o približne polovicu. Jednoduchšie sa tiež dostaneme na miesta, odkiaľ vyrastajú zelené výhonky.
2. Zmladenie kra
Keď sme sa rozhodli pre zmladenie, asi polovicu vetiev odrežeme nad zemou. Vyberáme staré konáre. Podporíme tak nový rast z bázy. Používame ostré nožnice.
3. Ak nepotrebuje ker zmladiť
Keď nepotrebujeme ker zmladiť, stačí len odstrániť zelené vetvičky, a to buď z miesta, odkiaľ vyrastajú z panašovaného konára, prípadne celkom z bázy rastliny.
4. Odstránenie výhonov
Na kroch, ktoré nezmladzujeme, ale i na tých zmladených, odstránime polovicu dĺžky výhonov, ktoré vyrástli tento rok. Zabezpečíme tak ich kompaktný tvar.
5. Po zmladení kra
Po zmladení kra o polovicu, aby sme podporili nový rast z bázy kra, dohľadáme a odstránime všetky zelené vetvičky.
Čo ešte režeme v auguste?
Ak sme rastliny v záhrade priebežne strihali, v auguste nás, čo sa týka rezu, nečaká veľa práce. Rezať môžeme napríklad vyrodené výhony egrešov, čiernych ríbezlí, plané výhonky z podpníkov nesúcich ušľachtilú časť, ako sú ruže a iné vrúbľované dreviny.
Kry, ktoré režeme teraz
- aukuba (Aucuba)
- hlošina (Elaeagnus)
- cezmína (Ilex)
- myrta (Myrtus)
- osmant (Osmanthus)
- červienka (Photinia davidiana)
- slizoplod (Pittosporum)
- vavrínovec portugalský (Prunus lusitanica)
Text: David Hurrion
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte záhradkári, pred dvoma rokmi sme si kúpili kríčkovú morušu a zatiaľ ešte…