Máte v záhrade budleju? Ak chcete, aby krásne kvitla, treba ju práve teraz takto orezať

Správny rez nie je len vecou vhodnej techniky, ale aj akurátneho načasovania. A to môže byť každý rok trošku iné, podľa aktuálneho priebehu počasia.

Máte v záhrade budleju? Ak chcete, aby krásne kvitla, treba teraz ju práve teraz takto orezať

Správny termín, kedy dreviny v záhrade rezať, je základný predpoklad zdravého rastu, ale aj kvitnutia či plodenia. Ak okrasné kry necháme bez rezu, môžu „prerásť“ miesto, ktoré sme im určili.

Hoci nové výhony s listami, ktoré každý rok vyrastajú, sú dôležité pre tvorbu „stavebných látok“ pre ďalší rast rastliny, nerezaná drevina je stále vyššia a širšia, samozrejme, do konečných rozmerov, typických pre ten-ktorý druh či kultivar. Keď sa ker dostane do tohto štádia, výrazne klesá jeho produkcia kvetov, plodov a z dreviny sa stáva hustá sieť neproduktívnych konárov.

S pravidelným a vhodným rezom jednak udržíme kry v primeranej veľkosti, ale aj maximalizujeme tvorbu kvetov, listov, farebných výhonov alebo plodov. Po reze mimo sezóny, keď na zrezanom kre ostane relatívne málo pukov, rastlina upriami svoju energiu na ponechané, ako aj na tvorbu nových pukov. Výsledkom je intenzívny rast.

Od marca do začiatku apríla režeme kry kvitnúce v lete, napríklad budleju, ale aj kry pestované pre farebnú kôru, krášliacu záhradu v zimnom období, ako sú driene, alebo dreviny pestované pre veľké listy počas leta, ako sú katalpa a paulovnia.

Žena reže budleju

Ako zrezať motýlí ker

Budleja (Buddleja davidii), prezývaná motýlí ker, je populárna pre veľké množstvo súkvetí, objavujúcich sa na konároch od leta až do jesene, ktorých nektár priťahuje motýle. Je dostupná s kvetmi v rôznych farbách od bielej cez ružovú, levanduľovo modrú až po červenofialovú a fialovú. Bez rezu môže dorásť až do výšky 7 metrov, pričom vo výške očí bude prevažovať hustá spleť tenkých konárikov a netypicky malé súkvetia budú najmä na vrchole rastliny, kam nedovidíme.
Keď ju však teraz hlboko zrežeme, nové výhony vyrastú do výšky maximálne troch a šírky dvoch metrov. Súkvetia budú veľké a dobre viditeľné. Pri nižšom kultivare ‘Nahno Blue’ môžeme po reze počítať s výškou do cca 1,5 metra.

Ale pozor, niektoré druhy budlejí nerežeme teraz, ale až po odkvitnutí. Príkladom je ker s prevísajúcim tvarom – budleja striedavolistá (B. alternifolia). Kvety sa jej tvoria na konci jari a začiatkom leta na výhonoch z minulého roka. Ak by sme ju zrezali v tomto období, odstránili by sme väčšinu kvetných pukov. Podobne teraz nerežeme ani u nás zatiaľ málo pestovanú budleju guľovitú (B. globosa), ktorej svetlooranžové súkvetia usporiadané v tvare guliek kvitnú v máji a júni na koncoch minuloročných vetvičiek. Posledné dve spomínané budleje vôbec nerežeme hlboko, namiesto toho v polovici leta odstránime tesne nad pôdou niekoľko najstarších konárov.

Orezaná budleja

Krok za krokom: Režeme budleju

1. S rezom začneme, keď sa budleja začína viditeľne prebúdzať. Na prácu si vyberieme mierne počasie, pričom ani na nasledujúce dva-tri dni by nemali hlásiť mráz, aby rezné rany nenamrzli. Po pravidelnom každoročnom reze môžeme očakávať približne rovnakú veľkosť dreviny, do ktorej v sezóne dorastie.

2. Pomocou záhradníckych nožníc ker zrežeme asi na polovicu jeho výšky. Lepšie sa tak dostaneme do jeho stredu. Odstránené konáre môžeme narezať na cca 5 – 10 cm a pridať ich do kompostu.

3. Hrubé konáre odstránime asi 30 cm nad zemou pomocou pílky alebo pákových nožníc. Tam, kde je to možné, vedieme rez nad pukom alebo novým výhonkom. Keď chceme, aby budleja vyrástla v sezóne nad tri metre, nerežeme hlbšie ako 60 cm.

4. Pomocou pákových nožníc alebo pílky odstránime čistým rezom suché konáre a ich zvyšky, a to tesne pri hlavnej stonke. Zrežeme aj križujúce sa výhony, aby sa v sezóne neodierali, a z bázy dáme preč aj najslabšie tenké vetvičky.

5. Ponecháme krátku a silnú „kostru“ piatich až šiestich hlavných konárov. V prípade budleje nevadí, že nevidíme nové puky, tvorí ich pod kôrou. Keď sme pôdu okolo kra pri práci príliš pošliapali, zľahka ju vidlami narušíme. Doplníme mulč.

Zrezaná budleja

Iné druhy, ktoré tiež režeme teraz:

  • Catalpa bignonioides ‘Aurea’ (veľké listy)
  • Cornus alba a C. stolonifera (svetlá kôra)
  • Paulownia tomentosa (veľké listy)
  • Rubus thibetanus (svetlé zimné konáre)
  • Salix alba (zimné konáre)

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: budleja | jar | katalpa | kry | paulownia | rez

Diskusie na tému článku