V priebehu júna odkvitajú prvé trvalky. Postaráme sa tiež o kvety fuksie a georgín. O pozornosť sa hlásia aj ďalšie okrasné rastliny.
Odstraňujeme odkvitnuté kvety trvaliek
Už v priebehu júna odkvitajú prvé trvalky, ktorým pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety. Tvorbou plodov a semien by sa rastliny zbytočne vysiľovali. Odkvitnuté kvety navyše nevyzerajú vždy dekoratívne. Tento krok nezanedbáme hlavne pri veľkokvetých druhoch, medzi ktoré patria napríklad pivónie.
Fuksie potrebujú dôkladnú starostlivosť
Krásne fuksie (Fuchsia) patria spolu s podslnečníkom (Abutilon) a anjelskými trúbami (Brugmansia) k najobľúbenejším vytrvalým kvitnúcim rastlinám na terasách a balkónoch. Jednoznačne sú však náročnejšie na starostlivosť.
Ak sme rastliny nestihli presadiť do väčších kvetináčov s čerstvým substrátom už v máji, určite tak urobíme teraz. Fuchsie totiž vyžadujú nielen kvalitný substrát, ale aj množstvo živín. V priebehu júna už rastliny intenzívne hnojíme (najskôr dva týždne po presadení).
Vhodným hnojivom je napríklad Kristalon Kvet a plod. Môžeme ich hnojiť každý týždeň odporúčanou koncentráciou alebo hnojivo viac nariedime a hnojíme pri každej zálievke.
Hneď ako odkvitnú prvé kvety, odstránime ich. Tvorba plodov so semenami by ich stála priveľa energie. Pravidelným vyštipovaním odkvitajúcich kvetov podporíme tvorbu nových pukov. Pozor si dávame na preschnutie substrátu, ten by mal byť neustále mierne vlhký, kvetináč však nenecháme dlho stáť vo vode.
Vyskúšajte
Stromy pestované v kontajneroch môžeme do záhrady sadiť od jari do jesene a aj počas slabej zimy. Ak sa po výsadbe chystáme na dlhšiu dovolenku, nainštalujeme k nim zavlažovací vak.
Stačí ho len umiestniť okolo kmeňa, zapnúť suchý zips a napustiť vodu, ktorá z neho postupne vyteká priamo ku koreňom. Nemusíme sa tak báť, že novovysadené stromy počas našej neprítomnosti vyschnú.
Formujeme živé ploty
V prípade pomaly rastúcich drevín je na rez ešte približne mesiac čas, ale tie rýchlo rastúce je nutné prvýkrát tvarovať v priebehu júna. Týka sa to živých plotov z tují, cypruštekov, hrabov, bukov alebo vtáčieho zobu.
Menšie živé ploty skrotíme jednoducho ručnými plotovými nožnicami, na tie väčšie už je lepšie použiť motorový plotostrih, s ktorým pôjde rez ľahko a rýchlo. Akurát vavrínovce s veľkými listami je dobré strihať pomocou ručných záhradníckych nožníc, aby sme predišli poškodeniu listov.
Trávnik potrebuje živiny
Aj keď sa väčšina okrasných rastlín hnojí hlavne na začiatku jari, v júni určite nezabudneme na výživu okrasného trávnika. Zatiaľ čo bylinný trávnik a kvetnatá lúka dodatočné hnojenie nevyžadujú, nízko kosený trávnik, ktorý udržujeme v stave bez burín, sa bez živín nezaobíde.
Koncom mesiaca mu preto doprajeme špeciálne trávnikové hnojivo určené na letné hnojenie. Môžeme zvoliť pomaly alebo rýchlo rozpustný typ. Zatiaľ čo pri pomaly rozpustnom hnojive postačia tri aplikácie za rok, rýchlo rozpustným s rýchlejším nástupom účinku hnojíme každý mesiac.
Pre najkrajšie georgíny
Georgíny momentálne opäť zažívajú „zlaté časy“ ako rastliny vhodné nielen na záhon, ale i na rez. Pokiaľ sa chceme dočkať väčšieho množstva kvetov vhodných do kytíc, včas skrátime vegetačný vrchol. Vyštipnutím prvých výhonkov k najbližšiemu listu podporíme vetvenie rastliny a tvorbu nových pukov.
Pozor na vošky
Vošky sú častými škodcami nielen zeleniny a ovocia, ale aj mnohých okrasných rastlín. Problém s ich likvidáciou spočíva v tom, že sa vyskytujú na mnohých druhoch a v niekoľkých vývojových štádiách. V júni bývajú časté na ružiach, na ktorých môžu pri premnožení zdeformovať vrcholové výhony aj mladé puky.
Vhodnou ochranou sú postreky proti cicavému hmyzu. Okrem chemických sú účinné aj ekologické na báze olejov. Olej uzatvorí voškám dýchacie otvory a tak zahynú.
Vlastné trvalky zo semien
Hlavné obdobie výsevu je najmä skorá jar, ale výsev niektorých trvaliek stíhame aj v júni. Vďaka tomu máme možnosť vypestovať si väčšie množstvo sadeníc, čo je výhoda, keď plánujeme založiť nový trvalkový záhon.
Práve teraz sa do kvetináča za okno alebo do skleníka dajú vysievať veľkokveté margaréty, lupiny známe tiež ako vlčie bôby, prvosienky jarné, plnokveté sedmokrásky, stračky, liečivé echinacey alebo napríklad zvončeky prostredné. Použijeme špeciálne výsevné substráty, mali by byť ošetrené proti hubovým chorobám.
Vodné rastliny v jazierku
Žiadne jazierko sa bez nich nezaobíde. Vodné rastliny doň prirodzene patria a navyše sa starajú aj o čistotu vody. V jazierku s dnom pokrytým fóliou je najlepšie sadiť ich do štrkom vysypaných vreciek.
Koreňový systém je potrebné dôkladne zbaviť substrátu, ktorý by mohol kontaminovať vodu. Nemusíme sa báť, že takto vysadené rastliny budú strádať, ich korene totiž budú čerpať živiny z vody a budú ju tak prirodzene čistiť.
Na čo ešte nezabudnúť
- Počas sucha výdatne zalievame hlavne novovysadené rastliny. Potrebu zálievky výrazne zníži mulčovanie kôrou.
- Pri okrasných rastlinách kontrolujeme výskyt chorôb a škodcov. Aktívne sú v tomto období vijačka krušpánová na krušpánoch, nosániky v okolí vždyzelených drevín alebo napríklad vošky, roztočce a červce.
- Udržujeme spevnené cesty. Ak zarastajú machom alebo burinou, vyčistíme ich mechanicky pomocou škrabky alebo použijeme postrek vhodným herbicídom.
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…