Gaštany zaraďujeme do skupiny škrupinového ovocia. Sú mimoriadne obľúbené najmä v kuchyni – ako výborná pochutina. Dajú sa bezproblémovo pestovať aj v menšej záhrade.
Gaštany (Castanea sativa) botanicky zaraďujeme do čeľade Fagaceae. Tvoria vysoké statné stromy s guľovitými korunami. Pestujú sa najmä v južných krajinách Európy (Španielsko, Taliansko, Grécko, Turecko, Portugalsko), kde má ich pestovanie dlhoročnú tradíciu a klimatické podmienky umožňujú pestovať širokú škálu odrôd. U nás sa pestujú hlavne v záhradách a parkoch, v okolitých krajinách však ostalo z minulosti niekoľko starých gaštanových sadov.
Dlhoveké dreviny
Gaštany patria medzi dlhoveké dreviny, na stanovišti ich vďaka tomu pestujeme dlhé desaťročia. Vďaka svojim rozmerom je potrebné ich pestovať v dostatočne širokom spone, optimálne 10 – 12 m od seba. Na pôdu nie sú náročné, viac im však vyhovujú kyslejšie pôdy, ktoré sú pre ich dokonalý rast prirodzenejšie. Koreňová sústava je pomerne hlboká, vyhnúť sa preto treba podmočeným pôdam a polohám s vysokou hladinou podzemnej vody.
Pri gaštanoch je jemne posunuté vegetačné obdobie. V praxi to znamená, že začínajú vegetovať pomerne neskoro. To je svojím spôsobom ich výhodou, nakoľko u nich zväčša nedochádza k poškodeniu neskorými jarnými mrazmi. Neskoré je tiež kvitnutie – zvyčajne až koncom júna. Súkvetia sú pri väčšine odrôd cudzoopelivé, na čo treba myslieť už pri výbere vhodnej odrody. Ako neskoro gaštany začnú vegetovať, tak neskoro následne aj vegetáciu ukončia – listy držia na strome často až do konca októbra. Dlhé vegetačné obdobie limituje rozšírenie pestovania gaštanov na južné a stredné polohy.
Gaštany možno pestovať ako semenáče alebo štepené odrody. Výhodou semenáčov je jednoznačne ich nízka cena, resp. možnosť dopestovať si ich prakticky zdarma doma. Negatívom je ich neskorý vstup do plodnosti a neisté vlastnosti budúcich plodov. Naopak, štepené odrody majú svoje vlastnosti vopred dané, čiže záhradkár vopred vie, čo má od konkrétnej odrody očakávať. Ďalšou výhodou je veľmi skorý vstup do plodnosti, nevýhodou je, naopak, vyššia predajná cena výpestkov.
Vyberáme odrody
Odrodový sortiment gaštanov je pomerne úzky. Najrozšírenejšie sú u nás slovenské odrody Bojar a Mistral vyšľachtené vo VÚOOD v Bojniciach. Čoraz častejšie k nám prenikajú aj odrody svetového šľachtenia – najmä francúzskeho pôvodu, ktoré vynikajú nielen veľkými plodmi a vysokými úrodami, ale tiež často svojou samoopelivosťou.
Bojar
Tvorí mohutné stromy s kompaktnými valcovitými korunami a veľmi dobrého zdravotného stavu. Plody dozrievajú začiatkom októbra, sú veľké, lesklé, tmavohnedej farby, na priereze bielej farby. Plodnosť z jedného stromu je do 80 kg.
Mistral
Odroda tvorí redšie košaté koruny guľovitého tvaru. Plody sú pretiahnutého tvaru, tmavohnedej farby, so smotanovobielym jadrom. Do plodnosti vstupuje pozvoľna, následne prináša pravidelné a vysoké úrody. S odrodou Bojar sa veľmi dobre vzájomne opeľujú.
Volou
Veľmi plastická odroda, ktorá sa u nás v posledných rokoch objavuje s úspechom. Vyznačuje sa umierneným rastom, možno pestovať aj v menej priaznivých podmienkach. Je úrodná, plody sú stredne veľké až veľké a veľmi sladké. Odroda je spoľahlivo samooopelivá.
Marionia
Vysokoúrodná odroda gaštana, určená prevažne do teplejších polôh. Vyniká veľmi veľkými chutnými plodmi s vysokou výťažnosťou jadra. Odroda je cudzoopelivá, dobre ju opelí napríklad odroda Volou. Od tej sa odlišuje predovšetkým väčšími plodmi, chuťou sa jej však nevyrovná.
Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o.
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, mam v zahrade tri stromy jedlych gastanov pestovane zo semiacka. Uz m…