Časy, keď sa vinič sadil iba jar či na jeseň je preč. Dnes môžeme toto atraktívna a obľúbené ovocie pokojne vysádzať aj celoročne. Práve vďaka kontajnerovaným sadeniciam.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- sadenica viniča
- hnojivo na báze rohoviny
- oporný kolík
Náradie:
- pracovné rukavice
- rýľ
- krhla s vodou
Postup výsadby
1. NÁKUP
Predaj viničových sadeníc v kontajnerovanej forme je už dnes celkom bežný. Každoročne kúpime čoraz väčšie množstvo odrôd.
2. VÝKOP
Miesto výsadby odburiníme a vykopeme jamu s veľkosťou menšieho vedra, aby sa do nej pohodlne sadenica zmestila.
3. ZÁSOBNÉ HNOJIVO
Pridáme ho priamo pri výsadbe. Vhodné sú hnojivá na báze rohoviny, napríklad Rokosan alebo Rokohumin. Tie korene viniča nespália.
4. POL NA POL
Polovicu hnojiva nasypeme do výsadbovej jamy. Druhú polovicu primiešame do vykopanej zeminy, ktorou budeme sadenicu prihŕňať.
5. KOREŇOVÝ BAL
Sadenicu vyberieme z kontajnera tak, aby sme neporušili koreňový bal a nespôsobili rastline zbytočný stres. Zároveň bal skontrolujeme.
6. VYSÁDZANIE
Sadenicu vložíme do jamy a skontrolujeme, či je hĺbka jamy dostatočná. Koreňový bal ručne prihrnieme zeminou zmiešanou s hnojivom.
7. SPRÁVNA HĹBKA
Pri štepených sadeniciach je dôležité, aby miesto štepenia zostalo nad zemou. Sadenice vypestované z odrezkov môžeme sadiť aj hlbšie.
8. OPORNÝ KOLÍK
K sadenici hneď pri výsadbe umiestnime oporný kolík, o ktorý ju budeme v budúcnosti upevňovať. Po zime bude značkou miesta výsadby.
9. UPEVNENIE
Oporný kolík upevníme špeciálnym háčikom k opornej konštrukcii, čo nám zabezpečí jeho pevnú a trvalú fixáciu a stabilizáciu.
10. ZÁLIEVKA
Nevyhnutným záverom každej výsadby je dôkladná zálievka. Sadenici doprajeme dostatok vody a zalievame aj v nasledujúcich týždňoch.
11. NAKOPCOVANIE
Nakoniec vinič nakopcujeme zeminou, ktorá ju ochráni pred zimnými mrazmi. V prípade štepených sadeníc zakryjeme hlinou aj miesto štepenia.
Dobré rady
Sadenice v kontajneri
Hoci naši otcovia sadili vždy voľnokorenné sadenice, kontajnerovaný vinič je u nás čoraz populárnejší. Mnohé druhy menej známych ovocných druhov sa dokonca predávajú iba v kontajneroch (brusnice, aktinídie, kľukvy, čučoriedky). Tomuto trendu sa nevyhol ani stolový vinič, ktorý je mimoriadne obľúbený, pretože kontajnerované sadenice možno vysádzať nielen na jar či na jeseň, ale celoročne.
Výsadba
Nelíši sa od výsadby voľnokorenných sadeníc. Rozdiel je v tom, že takto vysádzate nielen živú, ale súčasne už i zakorenenú sadenicu. Tá, pokiaľ dodržíte všetky zvyčajné postupy a neurobíte zbytočnú chybu, veľmi rýchlo zakorení. Jej korene prakticky okamžite začnú prerastať okolitú zeminu a rastlina sa začne rýchlo rozrastať.
Ďalšia starostlivosť
Počas nasledujúcej jari rastlinu jemne obkopeme a zbavíme celého hrobčeka, ktorým sme ju v jeseni zaizolovali. Následne ju hlboko zrežeme. V prípade štepenej sadenice na 2 očká od miesta štepenia, v prípade sadenice z odrezkov na 2 očká od zeme. Týmto podporíme jej intenzívny rast, vďaka ktorému sa súčasne rozrastie a spevnie aj koreňový systém.
Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, Na viniči sa nam nám začali rolovať listy. Keď list rozrolujeme, tak…