Pravda je, že názov schizandra čínska niečo hovorí na Slovensku asi málokomu. A to je rozhodne na škodu. Ide totiž o vysoko nenáročný a mimoriadne zdravý ovocný druh.
Schizandru zaraďujeme spôsobom rastu medzi klasické liany. Vytvára 10 až 12-metrové ľavotočivé ovíjavé výhony, ktoré vyrastajú spod zeme z koreňového krčka. Lianovitému rastu je potrebné prispôsobiť aj stanovište, na ktorom budeme schizandru pestovať. Vynikajúco sa na tento účel hodia pergoly, altánky či vedenia využívané na pestovanie viniča a aktinídií. Výborný je však aj plot, ktorý potrebujeme nechať zarásť kvôli súkromiu. Rastliny schizandry ho rýchlo celý obrastú.
Celkom skromná
Schizandra čínska patrí k najmenej náročným ovocným druhom. Vyhovuje jej klasická záhradná zemina, ktorú môžeme pred výsadbou vylepšiť vyzretým kompostom. Vyhneme sa vysádzaniu do extrémnych typov pôd, ako sú ťažké ílovité či suché piesčité. Koreňový systém schizandry je umiestnený veľmi plytko pod povrchom pôdy, preto treba pravidelne vytrhávať burinu alebo veľmi plytko okopávať. Plytké korene nedokážu čerpať vodu z väčšej hĺbky, rastliny preto ocenia nástielku z drevnej štiepky či pokosenej trávy a občasnú zálievku. Schizandra je nenáročná na hnojenie. Uspokojí sa s jarným hnojením bežnými hnojivami na báze NPK. Chorobami a škodcami u nás schizandra netrpí, preto ju pestujeme bez potreby chemickej ochrany.
Výsadba
Schizandra je odolná proti mrazom, čo umožňuje pestovať ju aj vo vyšších polohách. Rastliny schizandry kúpime v kontajnerovanej forme. Tá umožňuje ich celoročnú výsadbu, samozrejme s výnimkou zimných mesiacov s trvale premrznutou pôdou. Rastliny po vysadení zrežeme nízko nad zemou, aby sme podporili ich rozkonárenie a následný silný rast. Základ kra vytvoríme z troch-štyroch najsilnejších výhonov, všetky ostatné odstránime od bázy. Rez v následných rokoch zameriame na pravidelné odstraňovanie zahusťujúcich výhonov a občasné zmladenie základných výhonov. Schizandra vstupuje do plodnosti približne päť rokov po výsadbe.
Úroda
Rastliny schizandry sú jednodomé, čiže na každej z nich sa nachádzajú samčie i samičie kvety. Z tých sa po opelení vyvíjajú strapce pripomínajúce ríbezle. Tie obsahujú dve-tri drobné semená obličkovitého tvaru. Dozrievajú na prelome augusta a septembra a hneď sa zberajú. Dajú všestranne spracovať. Najčastejšie sú v sušenej forme alebo ako súčasť čajov, kde sa využívajú aj sušené listy schizandry, či kompótov. Plody však možno využiť aj na výrobu džemu, lekváru, bowle, marmelád či ovocných štiav, možno z nich vyrábať dokonca veľmi liečivé víno alebo ich macerovať v alkohole a následne vyrábať likéry či používať tinktúru. Napriek univerzálnemu využitiu plodov stále platí pravidlo, že najlepšie na naše telo pôsobí konzumácia plodov v čerstvom stave.
Zdravé plody
Ako doplnok stravy ich možno hodnotiť ako čisto biologický multiminerál a multivitamín v tej najprirodzenejšej forme. Ide napríklad o jednu z najlepších prirodzených prevencií proti nachladnutiu a chrípke. Schizandra je mimoriadne bohatá na organické ovocné kyseliny, ako sú jablčná, vínna či citrónová. Dužina obsahuje tiež cukry, bielkoviny, tuky a slušné množstvo vitamínu C. Z vitamínov treba ešte spomenúť najmä vitamíny B, E a P, šupka plodov zas obsahuje cenné antokyány. Za príjemnú vôňu pripomínajúcu citrón sú zodpovedné terpény, v semenách i plodoch nájdeme ako dôležitú účinnú látku lignany. Nemožno zabudnúť ani na obsah alkaloidov a glykozidov či veľké množstvo minerálov v bohatom zastúpení (K, Ca, S, Mg, Na, P, Fe, Mn, Ni, Cu).
Prírodný liek
Schizandra sa využíva pri viacerých chorobách obličiek, rovnako i na zlepšenie zraku. Vďaka schizandrínu pôsobí tonizujúco, harmonizujúco a upokojujúco na celý organizmus. Uvoľňuje tiež jeho celkové napätie a zmierňuje depresívne stavy. Ako významná adaptogénna rastlina má výrazný stimulačný a detoxikačný efekt, významne účinkuje proti celkovému stresu. Jej stimulačné účinky sú využívané pri liečení chronického únavového syndrómu a liečivo pôsobí aj na pečeň. Vysoký obsah koenzýmu Q 10 dodáva organizmu energiu, pôsobí antioxidačne a spomaľuje starnutie.
Ak vás schizandra zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, prečítajte si aj: Schizandra vás nabije zdravím a dodá energiu
Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada
Kto pestuje schizandru? Co robite s plodmi, ako ju strihate a na akom stanovisti…